אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הקברניט

האם נוסע יכול להנחית מטוס, כמו הגיבורים בסרטים?

מטוס הוא מכונה מסובכת ביותר, אך עם הדרכה מהקרקע, הרבה קור רוח וקצת מזל, יכול אדם חסר הסמכה לנחות ולהציל את שאר הנוסעים. למעשה, זה קרה לא פעם, ולמישהו מוכר מאוד; איך, מתי ומה הסיכוי שתצליחו גם אתם? ספוילר: גודל המטוס קובע פה

31.08.2019, 14:12 | ניצן סדן

שלום, כאן הקברניט; כולנו ראינו את הסרטים האלה, בהם קורה משהו איום ונורא לטייסים והגיבור, למשל סמואל אל ג'קסון, תופס את ההגאים ועם קצת עזרה מהדיילת והבקרה הקרקעית, מנחית את המטוס. אבל סרטים לחוד ומציאות לחוד: איזה סיכוי יש לנוסע להנחית מטוס ללא הכשרה מתאימה?

 

 , צילום: (TM&Warner Bros (Fandango MovieClips צילום: (TM&Warner Bros (Fandango MovieClips  , צילום: (TM&Warner Bros (Fandango MovieClips

 

 

לפני שנתעמק במה שמשפיע על מקרה חירום ביזארי שכזה, נתחיל בתכל'ס: כן, נוסעים יכולים להנחית מטוסים, ויש כמה וכמה מקרים מתועדים. טייסים הם בסך הכל בני אדם, וקורה שמאבדים את ההכרה מסיבה זו או אחרת. 

 

לטורי הקברניט הקודמים

בשנת 2000 התמוטט על ההגאים כריס פירס, טייסו של פייפר צ'ירוקי 6 שהיה בדרכו מאיי הבהאמה לפלורידה, קרוב יחסית לנמל התעופה בו תוכנן לנחות. אחד מחמשת הנוסעים, הנרי אנהאלט, לקח את ההגה לידיים.

 

 

פייפר צ פייפר צ'רוקי 6 בבואו לנחיתה | צילום: שאטרסטוק פייפר צ

 

אנהאלט קרא לעזרה בקשר, תוך שאשתו בקי צעקה עליו להטות את המטוס מעלה, ולהיזהר שלא לנטות יותר מדי שהוא פונה לכיוון נמל התעופה. ועזרה הגיעה: תוך רגעים ספורים התייצבו לצידו טייסים אחרים, והוא קיבל הנחיות מדויקות לנחיתה. הפייפר ביצע נחיתה קשה, בה ניזוק - אך יושבי המטוס יצאו ללא פגע.

 

ב-2001 טס הקומיקאי רואן אטקינסון ממומבסה לניירובי במטוס ססנה דו מנועי עם משפחתו. הטייס שלו פתאום התעלף, והמטוס החל לנוע מצד לצד. השחקן תפס את ההגאים, עלה בקשר מול הבקרה הקרקעית וקיבל הנחיות. המטוס יוצב והחל להתקדם אל עבר נמל התעופה הקרוב; למרבה השמחה, התאושש הטייס ותפס את השליטה, כשאטקינסון נשאר לצידו וסייע לו בהטסה עד לנחיתה. 

 

 

גם מיסטר בין יכול, צילום: NPR גם מיסטר בין יכול | צילום: NPR גם מיסטר בין יכול, צילום: NPR

 

 

ב-2009 ביצע נוסע נחיתה בעצמו, כשטייס מטוס ביצ'קראפט קינג אייר איבד את ההכרה. ב-2012 הנחיתה נוסעת בת 80 מטוס ססנה 814, ובשנת 2013 הטיס נוסע בן 77 מטוס ססנה 172 במשך יותר משעה ונחת בשלום.

 

בכל המקרים הללו, ההנחיות מהקרקע והנוסעים הצילו את המצב. אדם בעל תושיה תפס את מכשיר הקשר וקרא לעזרה, וקריאתו נשמעה ע"י בקרה קרקעית או נותבה אליה דרך מטוסים אחרים; מדריכי טיס זמינים התחברו במהירות לעזרה, והסבירו לנוסעים היכן נמצא כל מחוון שעליהם להכיר, וכיצד להגיע אל שדה התעופה הסמוך.

 

 

ביצ ביצ'קראפט קינג אייר | צילום: שאטרסטוק ביצ

 

מגדל הפיקוח סיפק למדריך מידע על דגם המטוס ומצבו (למשל, מועד ההמראה ויעד הטיסה מלמד על מצב הדלק), וכל יכל להסביר לנוסע איך לבצע כל שלב בטיסה עד לנחיתה. למרבה המזל, בכל אותם מקרים נמצא מדריך טיסה מוסמך בהישג יד. בלי אחד כזה, אף נוסע לא היה מסוגל להשלים את הנחיתה בעצמו.

 

אבל בואו נחזור רגע לתרחיש שממנו התחלנו: סמואל ג'קסון על ההגאים כשמאחוריו מטוס נוסעים גדול - מכונה של 200 טון עם 300 נוסעים מבוהלים. כאן מדובר במקרה שונה בתכלית, מקרה בידיוני: מעולם לא תועד מקרה בו נוסע נאלץ לתפוס הגאים של מטוס כזה.

 

 

בואינג 737 ואיירבוס A320, צילום: Bill Larkins בואינג 737 ואיירבוס A320 | צילום: Bill Larkins בואינג 737 ואיירבוס A320, צילום: Bill Larkins

ובכן, להנחית מטוס נוסעים גדול ללא הכשרה זה כמו לרכוב על אופניים; כלומר, אם מעולם לא ראיתם אופניים, ואתם בעצם קרפיון. אין שום דבר אינטואיטיבי במערכות בקרת הטיסה של כלי טיס כזה, ורוב פעולות ההטסה הן פקודות מדויקות שמזינים למחשב. אז בעצם, אם יש מישהו במכשיר הקשר שיכול להגיד לכם היכן נמצא כל כפתור ומתי ללחוץ עליו, הכל בסדר, לא?

 

 

"הכפתור הזה? הלחצן לידו? רואה? אל תיגע בו", צילום: שאטרסטוק "הכפתור הזה? הלחצן לידו? רואה? אל תיגע בו" | צילום: שאטרסטוק "הכפתור הזה? הלחצן לידו? רואה? אל תיגע בו", צילום: שאטרסטוק

 

 

לא; כל ניסיון להנחות אתכם יתחיל בניסיון להרגיע אתכם, שלא בטוח שייצלח. גם הטייס הכי מנוסה יודע שכשל קריטי במטוס הוא מוות פוטנציאלי ושטעות פירושה מוות ודאי; הוא ישאב את קור הרוח שלו מהשליטה שלו בסיטואציה. כשיודעים על מה ללחוץ ומתרגלים זאת מספיק, המוח עובר לאוטומט במקרה חירום; שאלו כל חייל שנקלע לסיטואציית קרב.

אך המוח של הנוסע הממוצע - לאן הוא אמור לעבור, לסצנות מהסרטים? משחקי מחשב? יכול להיות שדברים שייראו לו טבעיים - למשל, לתפוס את ההגה - רק יסבכו את המצב. בכלים מסוימים, כשהטייס האוטומטי מזהה שמפעיל אנושי מזיז את ההגה הוא פשוט יתנתק. ואם על כיסא הקברניט יושב אבי מכיסא 32A, זו תהיה תחילת הסוף.

 

 

"מה עושה הכפתור האדום?", צילום: שאטרסטוק "מה עושה הכפתור האדום?" | צילום: שאטרסטוק "מה עושה הכפתור האדום?", צילום: שאטרסטוק

 

 

אין להמעיט בהשפעת המצב הנפשי פה. לכל נוסע שצריך להטיס מטוס נוסעים יהיה הרבה יותר קשה להירגע ולעשות את מה שנדרש ממנו ובכל תרחיש חירום באוויר, זמן הוא אלמנט קריטי. וגם אם אתם זן-מאסטרים נינוחים, לא בטוח שתצליחו להבין את ההנחיות מהקרקע; יש ידיות שצריך להרים ואז לדחוף, כפתורים שצריך לסובב בעדינות, לחצנים קטנים וצפופים - מטוס נוסעים הוא כלי שנבנה עבור משתמש מומחה. יכול להיות שמי שינחה אתכם יהיה בעל מבטא כבד, או שהאנגלית שלכם פחות טובה משחשבתם.

מערכת טייס אוטומטי של מטוס נוסעים, צילום: שאטרסטוק מערכת טייס אוטומטי של מטוס נוסעים | צילום: שאטרסטוק מערכת טייס אוטומטי של מטוס נוסעים, צילום: שאטרסטוק

קפטן ג'ו דייבולדר, טייס מסחרי פעיל ובלוגר תעופה חינני, ערך ניסוי מצולם: הוא נתן לחברתו קרוליין לנסות להנחית מטוס איירבוס A320 בסימולטור הדרכה מקצועי, תוך שהוא מנחה אותה ממכשיר הקשר. קרוליין למדה היכן נמצאים הטייס האוטומטי ומחשב הטיסה, רכיבי המצערת, והזינה את כל הערכים הנכונים למטוס - שביצע נחיתה וירטואלית מושלמת. זה לקח בערך חצי שעה של הדרכה נינוחה, וקרוליין עדיין העידה שכל הסיפור היה מסובך ומלחיץ ביותר. במקרה-אמת, אמרה, אין סיכוי שתצליח.

(הצילום מתוך סט של סרט אמריקאי), צילום: שאטרסטוק (הצילום מתוך סט של סרט אמריקאי) | צילום: שאטרסטוק (הצילום מתוך סט של סרט אמריקאי), צילום: שאטרסטוק

אז הבנו שאם צוות הטיסה הושבת במטוס נוסעים גדול, נוסע עם ראש גדול הוא לא פיתרון. מי כן? נניח שצוות הטיסה הושבת מסיבה כלשהי, ויש צורך בהטסה. יש מי שיתפוס את ההגאים ויציל את החיים שלכם: צוות הקבינה - הדיילות והדיילים. הדיילות מכירות את המטוס היטב, ואומנו בתרחישי חירום רבים, כך שגם בשיא הלחץ באוויר, מצבן הנפשי יהיה מתאים יותר למשימה משל כל נוסע.

שב בשקט, חבר. הדיילת תציל אותנו, צילום: שאטרסטוק שב בשקט, חבר. הדיילת תציל אותנו | צילום: שאטרסטוק שב בשקט, חבר. הדיילת תציל אותנו, צילום: שאטרסטוק

לעיתים נדירות ביותר יצטרך צוות הטיסה עוד זוג ידיים, ואז ישאל צוות הקבינה אם במקרה ישנו טייס מוסמך בין הנוסעים. אם אין לכם רישיון PPL לפחות, אל תתנדבו. הדבר האחרון שצריך במצב חירום זה מישהו בלי ידע רלוונטי אך עם עודף ביטחון עצמי.

בשורה התחתונה, מטוס נוסעים גדול הוא מכונה שיודעת לבצע בעצמה פעולות מורכבות ביותר, אך רק אם יודעים בדיוק כיצד להורות לה לעשות אותן. מטוסים הופכים ליותר ויותר אוטונומיים, ויצרניות המטוסים מנסים לפתח מערכות שיזהו ויתפעלו עצמאית מגוון מקרי חירום - עם או בלי טייס. בינתיים, סימכו על צוותי הטיסה והקבינה, ולא על הוליווד וסמואל לירוי ג'קסון, כבודו במקומו. טיסה נעימה!

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
בס"ד אני מאמין שאפשר להטיס ולהנחית כל מטוס
הרבה הבדל ישנו בין מחשב ביתי עם תוכנת סימולטור ותוכנת מטוסי קרב לבין מציאות ההטסה 1.אין שינויי בזווית ההטסה. 2.אין תחושת ג'י. 3.אין תחושת אוויר דליל ומסכת חמצן. 4.אין תחושת היפוך הגוף בטיסה הפוכה. 5.אין תחושת פחד כמו במציאות. אלופי סימולאטורים שרכשו תעודות טיסה לכל סוגי המטוסים ועברו טיסות בכל מזג אוויר,ביום ובלילה, בהמון סוגי תקלות ובשדות תעופה רבים ומשונים,יש להם מושג בהטסה ובאם יצתרכו יעשו זאת היטב בעזרת בקרה אווירית ומגדלי פיקוח.כשאין ברירה ואין טיס, גם הם יכולים לתת מנסיונם הסימולאטורי
M  |  16.08.20
לכל התגובות