אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי מפעל תעשייתי? הממשלה מעניקה לכם הלוואה לצורך התייעלות באנרגיה והפחתה בזיהום האוויר צילום: באדיבות דוברות סודהסטרים

בעלי מפעל תעשייתי? הממשלה מעניקה לכם הלוואה לצורך התייעלות באנרגיה והפחתה בזיהום האוויר

מגזר התעשייה אחראי לשליש מצריכת האנרגיה העולמית, כך עולה מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית . על מנת להשיג חיסכון משמעותי בהוצאות המפעלים לצרכי אנרגיה מציעה המדינה לתעשייה הלוואות אטרקטיביות לצורך התייעלות באנרגיה וחיסכון בחשמל אשר יובילו אף להפחתת פליטות גזי חממה כחלק מהמאבק לשינוי האקלים

26.08.2019, 17:49 | בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה

 

"כ 150 מיליון קוט"ש נחסכים מדי שנה בכ-80 מפעלים ברחבי ישראל שקיבלו מימון ממשלתי להטמעת פרויקטים להתייעלות באנרגיה", אומרת מיטל פרשר, רכזת אנרגיה במשרד להגנת הסביבה. לדבריה, "המשרד להגנת הסביבה פועל בתחום ההתייעלות באנרגיה כבר כעשור, ועל כן נמצא בידינו בסיס נתונים גדול של פרויקטים בטכנולוגיות שונות המעידים על הכדאיות הכלכלית של ההתייעלות, בדגש על הטמעתם במגזר התעשייתי.

"מהנתונים שבידינו עולה כי החזר ההשקעה על פרויקט להתייעלות אנרגטית במפעל מתקבל בתוך כשלוש שנים, וכי פרויקט מסוג זה צפוי לחסוך למפעל כ-900 אלף שקל בממוצע מדי שנה". פרשר מזכירה גם את הערך המוסף - שכן המפעלים שהטמיעו פרויקטים להתייעלות באנרגיה צפויים לצמצם את פליטת גזי החממה בקרוב ל-90 אלף טונות, ולסייע למאבק העולמי בשינויי האקלים.

קראו עוד בנושא

מגזר התעשייה העולמי הוא שחקן מפתח בצמצום פליטות מזהמות ושיפור איכות הסביבה, בהיותו אחראי לשליש מכלל האנרגיה הנצרכת בעולם. לפי מחקרים, התייעלות באנרגיה במגזר זה יכולה להביא לחיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה השנתית. מסיבה זו, מדינות רבות בעולם מעמידות את התעשייה במוקד המאמצים להפחתה בצריכת החשמל ולצמצום זיהום האוויר. האיחוד האירופי הגדיר את ההתייעלות האנרגטית כאקט ראשוני לחיסכון בדרך להפחתת פליטות גזי חממה.

אמנם, המגזר התעשייתי כולל תתי ענפים שונים ומגוונים, כך שהמדיניות בתחום נדרשת לשמור על גמישות, אך מנגד, יחס העלות-תועלת בשיפור היעילות האנרגטית במגזר זה, הוא גבוה מאוד יחסית למגזרים אחרים. בנוסף, המגזר התעשייתי כולל פחות שחקנים בהשוואה למגזרים אחרים במשק.

גם בישראל, התעשייה אחראית לחלק ניכר מצריכת האנרגיה. לפי הערכות מומחים בתחום, עד 2030 צפויה צריכת החשמל במגזר התעשייתי בישראל להגיע ל-19.1 טרה-ואט-שעה, עלייה של כ-62% בהשוואה ל-2014. עם זאת, במשרד האנרגיה מעריכים כי בפועל תהיה הצריכה אפילו גבוהה יותר – ותגיע ל-21 טרה-ואט-שעה.

 למידע נוסף על קרן ההלוואות בערבות המדינה >>

אנרגיה ירוקה, צילום: pixabay אנרגיה ירוקה | צילום: pixabay אנרגיה ירוקה, צילום: pixabay

השקעה ראשונית

לפי מסמך התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית במשרד האנרגיה צופים, גם כי התייעלות באנרגיה במגזר תביא להפחתה של כ-4.1 טרה-ואט-שעה ב-2030, שהם 21%-19% מסך צריכת החשמל בתעשייה, וכ-4% מצריכת החשמל הצפויה באותה שנה בכלל המשק הפחתה זו תסייע במאבק העולמי בשינוי האקלים וגם תיצור עבור מפעלי התעשייה חיסכון כספי משמעותי, אותו הם יוכלו להפנות לצמיחה ולהתרחבות.

תהליך ההתייעלות באנרגיה דורש השקעה ראשונית. לעתים השקעה זו מרתיעה בעלי מפעלים מכניסה לתהליך, והם מעדיפים להשקיע בהגברת הפעילות העסקית במקום להטמיע בתוכנית העבודה השנתית של המפעל פרוייקטים לחיסכון באנרגיה שיובילו לחיסכון כלכלי. ואולם, חלק מהפרויקטים להתייעלות באנרגיה הם בעלי תקופת החזר השקעה של עד שלוש שנים, מה שהופך אותם לאטרקטיביים מאוד עבור בעלי המפעלים.

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי היצע הפרויקטים בתחום התעשייה הינו מגוון ורחב החל משדרוג קווי ותהליכי ייצור, מערכות לקירור וחימום מים או קיטור, מדחסים, דוודים ועוד.התכנית להתייעלות הינה מותאמת לצרכי ולתחום פעילות המפעל.

במסגרת בחינת הפוטנציאל להפחתת פליטות גזי חממה שבוצע ע"י המשרד להגנת הסביבה עולה כי, שלושת צעדי ההפחתה הכלכליים ביותר לתעשייה הינם החלפת צ'ילרים ,התקנת מווסתי מהירות ושימוש במערכות לניהול אנרגיה. צעדים אלה צפויים להפחית 2 מילון טון פליטות פחמן דו חמצני עד שנת 2030. המשרד להגנת הסביבה נתן מענקים לפרוייקטים להפחתת פליטות גזי חממה למגזר התעשייתי בסך כולל של 40 מיליון ₪ בין השנים 2011-2013 .

מענקים אלה הובילו למינוף ההשקעות בגובה של כ-200 מיליון ₪, לחיסכון כספי כולל של כ-35 מיליון ש"ח בשנה וכן להפחתת פליטות של כ-100 אלף טון פחמן דו חמצני מדי שנה.

עירית הייטנר שעיו ממשרד האנרגיה מוסיפה כי צרכני החשמל העיקריים במגזר התעשייתי הן מערכות ייצור, מערכות קירור מרכזיות (צ'ילרים) ומערכות דחיסת אוויר ופניאומטיקה. שאר הצריכה מתחלקת בין מערכות תאורה, מגדלי קירור ומערכות אחרות. לפיכך, כדי להתייעל, נדרשים המפעלים להחליף את המערכות הישנות בחדשות וחסכוניות, וכן להתקין מערכות ניהול וחיסכון אנרגיה.

על מנת לאפשר למפעלים לעשות זאת השיקו, המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה ומשרד האוצר קרן להלוואות בריבית מועדפת ובערבות המדינה, עבור גופים שיציגו תוכנית להתייעלות משמעותית באנרגיה. זאת, כחלק מהיעד הלאומי של צמצום צריכת החשמל ב-17% עד 2030. המסר לתעשייה הוא פשוט – מי שמשקיע בהתייעלות באנרגיה, נהנה מחיסכון ניכר בהוצאות ומשפר את שורת הרווח של המפעל – כאשר את הכסף אפשר להפנות לצמיחה והתרחבות. בנוסף, כך תומך המפעל במאבק העולמי בשינוי האקלים. 

לפרטים נוספים לחצו כאן >>>

מפעל סודהסטרים, צילום: באדיבות דוברות סודהסטרים מפעל סודהסטרים | צילום: באדיבות דוברות סודהסטרים מפעל סודהסטרים, צילום: באדיבות דוברות סודהסטרים

תוצאות הפרויקט עלו על הציפיות

דוגמה ליתרונות שמספק תהליך מוצלח של התייעלות באנרגיה ניתן לראות בחברת סודהסטרים. במסגרת מימון של משרד האנרגיה לתמיכה באזור הדרום, החליפה החברה במפעל העולמי אשר בלהבים-רהט 800 גופי תאורת פנים מסוג T-5 בגופי תאורה מסוג led, וכך השיגה חיסכון באנרגיה של כ-1.2 מיליון קוט"ש, או במונחים כספיים – כ-550 אלף שקל בשנה.

בנוסף לפרויקט זה, שבוצע ב-2018, זכתה סודהסטרים ב-2019 במכרז נוסף לקבלת מימון להחלפת גופי תאורה נוספים, כך שהיא צפויה להמשיך ולהגדיל את החיסכון שלה באופן משמעותי.

"המפעל העולמי שלנו שוכן בנגב, וזה מצריך מאיתנו פתרונות יצירתיים כדי להיות יעילים אנרגטית", אומר אהוד שולץ, אחראי רכש בתחום הנדסה ואנרגיה בחברה. "משרד האנרגיה הציע כמה טכנולוגיות לפרויקט של התייעלות באנרגיה, ולאחר שבדקנו והשווינו, החלטנו להשתמש בתקציב שהוצע כדי לעבור לתאורה חכמה ויעילה".

"המענק עזר לנו להתמקד בהחלפת התאורה, וסייע לנו להפוך את הפרויקט למשתלם הרבה יותר מבחינת החזר השקעה. הערכות החיסכון שלנו היו שמרניות, ובפועל - המציאות עלתה על הציפיות שלנו. בעבר השתמשנו בגופי תאורה הנחשבים בזבזניים בצריכת חשמל והחלפנו אותם בגופים חסכוניים וחכמים – המכילים חיישנים המאפשרים לעמעם את התאורה, למשל כשיש אור שמש, או כשאין אנשים בסביבת גוף התאורה. כך התאורה פועלת בעוצמה נמוכה יותר ובמשך שעות מעטות יותר, מה שמביא לחיסכון משמעותי בחשמל, לעומת המצב הקודם, כאשר גופי התאורה פעלו 24 שעות ביממה". מספר שולץ.

סודהסטרים הוא דוגמה למפעל אשר הטמיע עקרונות של התייעלות באנרגיה, נהנה מחיסכון כלכלי משמעותי ומפחית את פליטות גזי החממה. כמו כן, על גג המפעל הותקנו פאנלים סולאריים אשר מסייעים גם כן בחיסכון באנרגיה.

מפעלי תעשייה שמעוניינים לחסוך בהוצאות האנרגיה, מוזמנים לבחון אפשרות לקבלת מימון מקרן

  

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות