אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות פותח חזית מול מגדלי הקנאביס הרפואי: יחרים סחורה שלא מיועדת לבתי המרקחת צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות פותח חזית מול מגדלי הקנאביס הרפואי: יחרים סחורה שלא מיועדת לבתי המרקחת

משרד הבריאות יחל בנוהל "תפיסה" כדי לוודא שהמגדלים והמפעלים לא אוגרים מוצרי קנאביס רפואי. משרד הבריאות: "אישור שחרור מתפיסה אל בתי המרקחת או לחלוקה ישירה למטופלים יתבצע רק לאחר שתנוח דעתנו כי השחרור הוא ליעדים הנדרשים, בשיעורים והכמויות שיתבקשו"

26.08.2019, 19:16 | צלי גרינברג

משרד הבריאות עולה שלב במלחמתו במחסור בקנאביס הרפואי, זאת בשל סירוב מגדלות וספקיות הקנאביס הרפואי לשתף פעולה עם רפורמת האסדרה החדשה שיזם היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) ולשלוח את תוצרתם לבתי המרקחת.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת ישיבה דחופה שזימן המשרד עם מנהלי מגדלות, מפעלי הייצור וספקיות הקנאביס הרפואי היום (ב') הוא הודיע להם, כי יפתח בנוהל 'תפיסה', במסגרתו כל סחורה שאינה מיועדת למטופלים תיתפס ותשוחרר רק לאחר שהוכח יעדה בכמות הנדרשת.

קנאביס רפואי (ארכיון), צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

גורמים שנכחו בישיבה מספרים לכלכליסט, כי המשרד גם התנה את האספקה הנדרשת למטופלים במסגרת האסדרה החדשה לטובת פתיחת הייצוא, וכי עד שלא תטופל האספקה המקומית לא יתאפשר יצוא. בנוסף, הועלה, כי ועדה בינמשרדית תתכנס בשבועות הקרובים לקביעת תקנות הייצוא, שככל הנראה ישתמשו באותן תקנות כמו אלו של ייצור תרופות נרקוטיות.

לפי אותם גורמים, המשרד יאפשר לספקיות למכור קנאביס רפואי שלא עומד בתקינה החדשה (GMP) בבתי המרקחת תוך סימון המוצרים כלא עומדים בתקינה החדשה הנדרשת, ולגלגל את עמלת בית המרקחת על הצרכן (המטופל). הדבר נועד להתחיל ולהזרים מוצרי קנאביס רפואי לבתי המרקחת ולענות על המחסור החמור הקיים בשוק במסגרת האסדרה החדשה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה, כי ייצור על פי התקינה החדשה (GMP) יחל מה-1 בספטמבר הקרוב. ישנם מספיק מלאים אצל המגדלים ובמפעלי הייצור, שעדיין לא מגיעים לבתי המרקחת. המשרד מנחה כי מלאי המצוי במפעלים ואינו דרוש לחלוקה ישירה למטופלים יועבר לבתי המרקחת. ככל שתבוא בקשה לכך, נאפשר העברת חומר שאינו עומד בתקן GMP, אך יוצר במפעל GMP לבתי המרקחת. כדי לוודא שאכן אין אגירה של מוצרים אצל המגדלים ולקבל תמונת מצב מדוייקת המשרד יכריז מיידית על 'תפיסה', בהתאם להוראות האמנה, שכל חומר הנמצא במפעלים ואצל המגדלים/ספקים. אישור שחרור מתפיסה מהתפיסה אל בתי המרקחת או לחלוקה ישירה למטופלים יתבצע רק באישור המשרד לאחר שיינתן פירוט יעדי החלוקה/הפצה ולאחר שתנוח דעתנו כי אכן השחרור הוא ליעדים אלה, בשיעורים והכמויות שיתבקשו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אין מה להפסיד
אני בעד רפורמה. וברור שהקנאביס צריך להגיע לחולים. מבינה שיש כאלה שהם לא חולים שצורכים את זה.. ואני לא נגד. יש עוד הרבה דברים שלא יודעים על הצמח הנפלא הזה. מקווה שבזכות מחקרים אקדמיים שיעשו במכללת עמק יזרעאל , יובילו לתובנות חדשות ויראו שהשד לא כזה נורא.
קטי  |  27.08.19
9.
ציד מכשפות?
מרגיש כאילו האדמה רועדת ומשבוע הבא אין להשיג קנאביס רפואי. האם איומים זו הדרך? לא עדיף לנהל דיון ולהבין את שאר הצדדים - כולל המגדלים? נראה שמשרד הבריאות עושה ציד מכשפות. התחום גדל ומתפתח כל כך יפה, כולל תארים אקדמיים (במכללת יזרעאל, וקורסים בעוד מקומות), כולל חברות חדשות, תומכים ומטפלים... מודעות בקרב רופאי משפחה ובתי חולים... מדוע אם כך משרד הבריאות מערים קשיים?
רונית  |  27.08.19
לכל התגובות