אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על הבורסה: ועד העובדים נגד אימוץ ליגת העל בכדורגל צילום: סיון פרג'

בלעדי לכלכליסט

הקרב על הבורסה: ועד העובדים נגד אימוץ ליגת העל בכדורגל

ועד העובדים דורש מיו"ר ועדת הביקורת לבדוק את הסכם החסות שנחתם עם מינהלת הליגות לכדורגל בעלות של 12 מיליון שקל לשלוש שנים. היחסים בין הוועד למנכ"ל איתי בן זאב הפכו מתוחים על רקע השינויים בבורסה שערך המנכ"ל וההנפקה שקידם

27.08.2019, 06:49 | חזי שטרנליכט

היחסים המעורערים בין ועד עובדי הבורסה למנכ"ל איתי בן זאב עלו אתמול מדרגה נוספת. ההתכסחות בין הצדדים שהובילה לצעד חריג של השבתת המסחר במאי השנה, עוברת כעת לחוזה החדש של הבורסה עם מינהלת הליגות לכדורגל. הסכם ההתקשרות בין הבורסה לני"ע למינהלת הליגות לכדורגל, שנחתם במאי האחרון, עלה לבורסה 12 מיליון שקל ובוועד העובדים זועמים ושלחו מכתב חריף ליו"ר ועדת הביקורת של הבורסה יצחק חלמיש ובו דרישה לבדיקה של הנושא.

קראו עוד בכלכליסט

"מדובר בסכום עתק שנועד כולו למטרות יחסי ציבור, וכפי שהוכח בקמפיין קודם שכשל, גם הקמפיין הנוכחי לא יביא לגידול השקעות משקי הבית בבורסה", נטען במכתב, כאשר הוועד מוסיף ומציין כי הקמפיין הקודם של הבורסה, שבו כיכבה השחקנית והקומיקאית עדי אשכנזי, עלה לקופתה 3.5 מיליון שקל ולמעשה כשל לטענת הוועד. הקמפיין בכיכובה של אשכנזי, נטען במכתב, "אם בכלל הביא לתוצאות, הרי הם תוצאות כושלות ומבישות שלא עצרו את נטישת משקי הבית בבורסה לני"ע. לאחר הכישלון העצום, מן הראוי היה לקיים דיון מעמיק יחד עם עובדי הבורסה". עוד מטיח הוועד במכתב כי "הבורסה אינה מגרש המשחקים הפרטי של איתי בן זאב".

מימין מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב היו"ר אמנון נויבך וכוכבים מליגת העל לכדורגל בפתיחת המסחר ביום חמישי, צילום: סיון פרג מימין מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב היו"ר אמנון נויבך וכוכבים מליגת העל לכדורגל בפתיחת המסחר ביום חמישי | צילום: סיון פרג' מימין מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב היו"ר אמנון נויבך וכוכבים מליגת העל לכדורגל בפתיחת המסחר ביום חמישי, צילום: סיון פרג

הוועד הפיץ כרזה שבה נכתב "12 מיליון שקל למינהלת הליגות לכדורגל — הבורסה לניירות ערך לא מגרש משחקים פרטי". שם דורשים במכתב לחלמיש כי זה יערוך בדיקה דחופה של ההתקשרות כי "עניין ההוצאות הפרסומיות, שלא ברור את מי באו להאדיר, את הבורסה או מנהלה, ייבדקו לעומק. ראוי כי הדירקטוריון יבחן אם מאחורי ההחלטות על הוצאת מיליוני השקלים על קמפיינים אלו עומדים אינטרסים במסע יח"צ מתוזמר ומתוזמן במקום טובת המוסד".

ירידה במחזורי המסחר

גורם בבורסה אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "במשך שנים הבורסה עובדת על זה שיידעו שהיא איננה קזינו, שההשקעות בה הן לא הימור. זה היה אפילו בקמפיין עם עדי אשכנזי שנועד להוריד את הפחד בציבור. ופתאום אני מסתכל על משחק כדורגל והלוגו של הבורסה צמוד ללוגו של הטוטו. זה נראה לא טוב". ההאשמות של העובדים כי משקי הבית נוטשים את המסחר בבורסה קשות לביסוס שכן זהות המשקיעים אינה גלויה. אך את היקפי המסחר אפשר לבדוק ביתר פשטות מתחילת השנה מחזור המסחר היומי הממוצע במניות, בחודשים ינואר עד יולי, עמד על 1.2 מיליארד שקל בעוד ב־2018 כולה עמד המחזור היומי הממוצע במניות על 1.59 מיליארד שקל, ירידה של 24.4%; ב־2017 עמד המחזור היומי הממוצע על 1.4 מיליארדי שקל; וב־2016 על 1.27 מיליארד שקל.

מכתב וכרזה של ועד עובדי הבורסה מכתב וכרזה של ועד עובדי הבורסה מכתב וכרזה של ועד עובדי הבורסה

לפי הערכות של גורמים המקורבים לבורסה, הצעד הנוכחי של ועד העובדים מהווה יריית פתיחה בקרב שעוד יתעצם בהמשך הדרך. ההסכם בין הנהלת הבורסה לבין מינהלת הליגות לכדורגל נחתם לשלוש שנים תוך מתן חסות של 12 מיליון שקל, כך שליגת־העל תכונה מעתה "ליגת הבורסה לניירות ערך". החסות תוענק לשלוש עונות, החל מעונת 2019/20 שנפתחה השבוע. ביום חמישי האחרון פתחה מינהלת הליגות לכדורגל את המסחר בבורסה, אירוע שהוועד קרא להחרים.

השביתה האיטלקית

היחסים בין הוועד להנהלה שבריריים וידעו הרבה משברים בשנתיים החולפות, במיוחד על רקע התוכנית הגדולה שהושלמה — הנפקת הבורסה התל־אביבית. ב־21 במאי השנה פתחו עובדי הבורסה בשביתה איטלקית, דבר שאילץ את הבורסה לדחות את תחילת המסחר באותו יום בכמה שעות. לא היה מדובר בשביתה מוסדרת, אלא ככל הידוע בכמה עובדי מפתח שהודיעו שהם חולים. בוועד אז האשימו את ההנהלה בשקרים וטענו כי העיכוב בפתיחת המסחר באותו היום לא נבע מהעיצומים שנקטו אלא מהחלטה של בן זאב להפחית את מספר עובדי משמרות הערב והלילה משני מפעילים למפעיל בודד.

הדם הרע שבין הצדדים

הרקע לסכסוך שהתגלע בשיבושי המסחר במאי היה קשור להחלטה של המנכ"ל להשעות שלושה חברים בכירים בוועד על רקע שיגור הודעות לעובדים במערכת סגורה, בניגוד להנחיות. הדם הרע בין הצדדים החל עוד קודם לכן ב־2018, כאשר בן זאב למד מדו"ח ביקורת שהזמין כי חלק מעובדי משמרות הלילה הוסיפו לעצמם לכאורה שעות נוספות שלא הגיעו להם. בעקבות זאת, ולמרות הסכמות שאליהם הגיע בן זאב עם הוועד בסמוך למינויו לתפקיד לפני שנתיים על הסכם קיבוצי והאופציות שיקבלו לקראת הנפקת הבורסה, החלו בוועד לנסות לפתוח את ההסכמות ולבוא בדרישות חדשות כמו גם להאשים את בן זאב בניסיון להעסיק עובדים במיקור חוץ על חשבון עובדי הבורסה, דבר שאיננו נכון. בבורסה העדיפו שלא להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מותה של האשליה
בורסות בעולם מתקדמות, מתפתחות ומשתנות וזה בסדר ואף מבורך. גם יחצ לא מזיק ;) הכל אוטופי, אך היכן מתעוררת הבעיה? שההנהלה בתוך שכרון חושים של האדרה עצמית שכחה את העובדים, אשר עמלו, עבדו והביאו אותם למקום הזה שאפשר היה להנפיק את הבורסה. עובדה מעניינת, 5 נושאי משרה (הנהלה) "קטפו" סכום כולל של 1.5 מיליון ₪ רק עבור שנת 2018 מענק חד פעמי (לא כולל משכורות) ולא כולל שכר נושאי משרה אחרים ולא כולל אופציות למניה. מיותר לציין שעובדי הבורסה לא קיבלו את מלוא הבונוס לא עבור 2017 ולא עבור 2018.
ניטשה  |  27.08.19
לכל התגובות