אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר האוצר לשעבר יגאל כהן אורגד הלך לעולמו צילום: אוניברסיטת אריאל

שר האוצר לשעבר יגאל כהן אורגד הלך לעולמו

אורגד, בן 82 במותו, היה ח"כ במשך יותר מעשור ושר אוצר בממשלת יצחק שמיר. הוא כיהן גם כנגיד אוניברסיטת אריאל. שר החינוך רפי פרץ: "מחובתנו להמשיך את הרוח שלו"

27.08.2019, 16:14 | אדיר ינקו, ynet

נגיד אוניברסיטת אריאל ושר האוצר לשעבר יגאל כהן אורגד הלך לעולמו הבוקר (יום ג') בגיל 82. כהן אורגד, יליד תל אביב, החל את דרכו כחניך בתנועת הנוער בית"ר.

בהמשך דרכו ריכז את הקמת גרעין הנח"ל של התנועה, והיה בין מייסדי אמציה, מאחז נח"ל שהוקם ב-1957 על ציר 25 בין הר חברון לרצועת עזה. כהן אורגד יובא למנוחות מחר ב-17:00 בבית העלמין ירקון.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שירותו הצבאי בנח"ל המוצנח ובחטיבת הצנחנים במילואים, השתתף כהן אורגד בקרבות לשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים כלוחם בסיירת חטיבת ירושלים. בהודעת אוניברסיטת אריאל בעקבות מותו צוין כי "מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים דחפו את יגאל כהן אורגד לפעילות ציבורית ופוליטית בקידום מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון בתחילה, במעלה אדומים ואחר כך באריאל". מועד הלווייתו יימסר בהמשך.

יגאל כהן אורגד, צילום: אוניברסיטת אריאל יגאל כהן אורגד | צילום: אוניברסיטת אריאל יגאל כהן אורגד, צילום: אוניברסיטת אריאל

כהן אורגד היה ח"כ בין השנים 1988-1977 ושימש שר אוצר בממשלת יצחק שמיר במשך 11 חודשים. בנוסף, היה חבר בוועדות החוץ והביטחון, כמו גם ועדת הכלכלה והכספים. אחרי כהונתו בכנסת, שימש יו"ר מועצת המנהלים של חברת "אית"ם" ודירקטור בבנק לאומי.

בינואר 2001 הוטלו על אורגד 150 שעות עבודות לשירות הציבור, ללא הרשעה. הוא הואשם בעבירות מרמה, זיוף, קשירת קשר ורישום כוזב במסמכי תאגיד, אך הודה במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן שעסק בתקופה בה היה מנהל חברת "דקו ישראל". בהודעת האוניברסיטה צוין כי כהן אורגד "לקח חלק פעיל בהנהגת אוניברסיטת אריאל, בתחילה כיו"ר הוועד המנהל וכנגיד האוניברסיטה". בהודעה נכתב גם כי כהן אורגד היה "איש ארץ ישראל ומאבות האוניברסיטה".

אוניברסיטת אריאל אוניברסיטת אריאל אוניברסיטת אריאל

שר החינוך רפי פרץ אמר בעקבות מותו כי "אורגד היה מבניה היפים של הציונות. איש ציבור בנשמתו, שר אוצר מסור והרוח החיה של האוניברסיטה באריאל. בחודשים האחרונים שוחחנו לא מעט. הדאגה שלו לאקדמיה בכלל ולאוניברסיטה באריאל בפרט תמיד הייתה בראש מעייניו. מחובתנו להמשיך את הרוח של יגאל במשרד החינוך ובהשכלה הגבוהה בישראל".

שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה לשעבר נפתלי בנט אמר כי "יגאל כהן אורגד היה חבר, ציוני ענק, והרוח החיה מאחורי אוניברסיטת אריאל. ‏יגאל מגלם את היזם הישראלי המושלם: חזון ענק לצד ירידה לפרטים וחוש הומור משובח. מכוח אישיותו ונחישותו הוא הפיק נסים, ובראשם את הזנקת אוניברסיטת אריאל שבשומרון. יהי זכרו ברוך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "רעייתי שרה ואני אבלים על לכתו של ידידינו יגאל כהן-אורגד ז"ל. יגאל היה איש תנועת החירות ותנועת בית"ר שהאמין בארץ ישראל והקדיש את חייו למענה. כשר האוצר יגאל דגל בכלכלת השוק החופשי. כאיש ארץ ישראל ראיתי ביגאל שותף לדרך להקמת אוניברסיטת אריאל, האוניברסיטה הראשונה בשומרון, מפעל חייו שימשיך לעוד שנים רבות את דרכו ומורשתו. יהי זכרו ברוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות