אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת סאקלר תוותר על השליטה בפרדו פארמה - תשלם 3 מיליארד ד' בפרשת האופיואידים צילום: Perdue Pharma

משפחת סאקלר תוותר על השליטה בפרדו פארמה - תשלם 3 מיליארד ד' בפרשת האופיואידים

לפי דיווחים בארה"ב, ההסדר המתגבש בין הצדדים קובע שפרדו פארמה תיכנס להליך הקפאת הליכים שבמסגרתו תועבר השליטה מידי משפחת סאקלר ל"קרן לטובת הציבור"; פרדו תספק למטופלים תרופות גמילה ללא תשלום

28.08.2019, 09:09 | שירות כלכליסט

משפחת סאקלר תוותר על השליטה בחברת התרופות פרדו פארמה (Purdue Pharma) - הנתבעת מרכזית בפרשת משככי הכאבים שמסעירה את ארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול דווח כי החברה מנהלת מגעים להסדר שיכלול תשלום קנס של בין 10 ל-12 מיליארד דולר, שיסדיר את כלל התביעות שהוגשו נגד החברה בפרשה, מצד גורמים פרטיים ומצד תובעים מדינתיים. פרדו החזיקה בנתח של 60% משוק האופיואידים ולפיכך הקנס שייקבע צפוי להשליך על יתר הנתבעות בפרשה בהתאם לנתח השוק שלהן.

מייסדי פרדו. משמאל ריימונד סאקלר שנפטר ב- 2017 ואשתו בוורלי, צילום: Perdue Pharma מייסדי פרדו. משמאל ריימונד סאקלר שנפטר ב- 2017 ואשתו בוורלי | צילום: Perdue Pharma מייסדי פרדו. משמאל ריימונד סאקלר שנפטר ב- 2017 ואשתו בוורלי, צילום: Perdue Pharma

עתה מדווח שמשפחת סאקלר, הבעלים של החברה, תשלם סכום של 3 מיליארד דולר כחלק מהקנס שייקבע. הניו יורק טיימס מדווח שלפי תנאי ההסדר המפורטים במסמכים שהגיעו לידיו, פרדו פארמה תיכנס למעשה להליך פשיטת רגל שיוציא אותה מידי משפחת סאקלר ויעביר אותה לבעלות של ל"קרן למען הציבור" – במסגרת זו תעבור הבראה במסגרת הליך צ'אפטר 11 (הקפאת הליכים).

המזומנים שבקופת החברה יופנו לתשלום הקנס האמור ובנוסף החברה החדשה תספק למטופלים את התרופות שפיתחה לגמילה ממשככי הכאבים (ושקיבלו אישור בהליך מהיר של ה-FDA).

תרופת אוקסי קונטין אופיודים של חברת התרופות פרדו, צילום: שאטרסטוק תרופת אוקסי קונטין אופיודים של חברת התרופות פרדו | צילום: שאטרסטוק תרופת אוקסי קונטין אופיודים של חברת התרופות פרדו, צילום: שאטרסטוק

המגעים בין הצדדים מתנהלים במשך חודשים ארוכים, מתוך רצון של משפחת סאקלר ושל הנהלת החברה שלא להסתכן בתביעה אישית נגד חברי המשפחה ונגד מנהלים בפרדו פארמה. למשפחת סאקלר, שהיתה פעילה מאד בפילנתרופיה, התביעה היתה גם מכה קשה מבחינה חברתית, שכן מוסדות מכובדים רבים דחו הצעות לתרומה של המשפחה בשל הפרשה – המקרה האחרון הוא של הספרייה המרכזית של בריטניה (British library), שדחתה הצעה שקיבלה מהמשפחה לתרומה של מיליון דולר.

אם אכן הצדדים יגיעו להסכם, יהיה זה ההסדר הראשון בפרשה שבמסגרתה נתבעות מעל 20 יצרניות ומפיצות של משככי כאבים בארה"ב, ובהן חברת טבע – שאחראיות לטענת התובעים על יצירת מגפה של ממש, שהובילה אף למותם של אלפי אמריקאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות