אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו לפייגלין: תהיה שר, נקדם את הקנאביס הרפואי צילום: ליהי קרופניק

נתניהו לפייגלין: תהיה שר, נקדם את הקנאביס הרפואי

לאחר הסיכום בין ראש הממשלה נתניהו לבין יו"ר זהות על פרישתו מהמרוץ לכנסת בתמורה לתפקיד שר - השניים מסרו הצהרה בכפר המכביה. נתניהו התייחס ליחסים העכורים בין השניים וטען: "נביא חקיקה לפתיחת השוק ליבוא קנאביס רפואי"

29.08.2019, 17:55 | איתי שיקמן ומורן אזולאי, ynet
יו"ר מפלגת זהות, משה פייגלין, מסר הערב (ה') הצהרה משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכפר המכביה ברמת גן, שבה התייחסו להסכם שגובש ביניהם, במסגרתו התחייבו "לקדם חקיקה לפתיחת היבוא של קנאביס רפואי והורדת מיסים לעסקים קטנים".

   

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו פתח את דבריו ופנה לפייגלין: "משה זה לא סוד שהיחסים שלנו ידעו עליות ומורדות, בעיקר מורדות. וכשפגשתי אותך לפני כמה ימים, והתחלנו לשוחח הרגשתי שזו הפעם הראשונה ששוחחנו באמת. אנחנו יוצאים היום לדרך משותפת כדי לקדם יחד ערכים של חרות אישית וכלכלה חופשית".

ראש הממשלה הוסיף כי בעקבות ההסכם ביניהם תובא לאישור הכנסת חקיקה ללגליזציה של קנאביס רפואי. "שורש ההצעה שמשה הביא בפני ואימצתי אותה בהסכמה מוחלטת זה לפתוח את השוק ליבוא", אמר נתניהו ופנה שוב לפייגלין: "אני רואה אותך כשר בממשלתי, אלה אינם מילים בעלמא. אני באמת באמת מתכוון לזה".

פייגלין התייחס גם הוא לחקיקה בעניין הלגליזציה וטען כי "זוהי מהפכה מצילת חיים". הוא הוסיף: "יש גם בשורה גדולה לשוק הפרטי והחופשי, להורדת יוקר המחיה ובעיקר לעסקים הקטנים בישראל. במשך שנתיים, כל עסק חדש, עד לגובה מחזור של שני מיליון שקלים, לא ישלם מס הכנסה עד שיתקזז על מלוא הוצאות ההקמה".

יו"ר זהות פנה לחברי מפלגתו: "אל כל חברי מפלגתי שהיא לא פחות ממדהימה, כידוע התחייבתי שזהות תתמודד גם במועד ב' ועל אף שאיש לא יכול היה לחזות את ההזדמנות החשובה שנוצרה. אני חש מחויבות מוסרית להביא את ההסכם הזה לאישור של כוכלם במשאל מתפקדים מסודר".

לכפר המכביה הגיעו שר המשפטים אמיר אוחנה, חבר הכנסת יואב קיש, וחברת הכנסת שרן השכל, הנחשבים לחלק מ"האגף הליברלי" בליכוד.

   

בליכוד מכחישים שההסכם כולל כיסוי חובותיה של זהות

 

אתמול נפגשו פייגלין ונתניהו והגיעו להסכמות בנושא הלגליזציה ועל תפקיד בממשלה. פייגלין סיפר כי בפגישה עם נתניהו הם דנו בביטול רפורמת הקנאביס ופתרון הבעיות בנושא. "לשמחתי נכנס ראש הממשלה בעובי הקורה ובמשך שעות ארוכות ותוך התייעצות עם גורמי מקצוע גיבשנו פתרון שמשמעותו היא לגליזציה של שוק הקנאביס עבור החולים", אמר.

הוא הוסיף כי אם יתווספו למהלך הזה גם "הישגים משמעותיים בתחום השוק החופשי, קידום העסקים הקטנים וחירות האדם בישראל שיעוגנו בהסכם גלוי וחתום וביכולת פעולה למימושם בתוך הממשלה", אז הוא יעביר את ההכרעה למשאל המתפקדים. פייגלין אמר כי במשאל, המתפקדים "יתבקשו להכריע אם לקבל את ההצעה ולפרוש הפעם מהמרוץ או לדחותה ולהתמודד".

ש לציין כי מפלגתו של פייגלין צברה חובות של כ-2.5 מיליון שקלים לאחר הבחירות הקודמות באפריל, מתוכן כמיליון שקלים לספקים ומיליון וחצי נוספים לחותמי הערבויות לטובת המפלגה. מיד לאחר הבחירות יצא פייגלין בקמפיין מימון המונים לכיסוי החובות אך עד עתה גויסו כ-150 אלף שקלים בלבד, שאף דווחו במערכת המידע על תרומות וערבויות באתר מבקר המדינה. במענה לפניית ynet הכחישו בליכוד כי ההסכם כולל את כיסוי החובות.

יממה לפני הפגישה בין השניים הכריז פייגלין כי לא יפרוש מהמרוץ לכנסת. מול מאות תומכים, בכנס התנעת הקמפיין של המפלגה, הוא הצהיר: "מהצהריים אני שומע בתקשורת שאודיע פה על פרישה. צר לי לאכזב את מי שאולי ציפה לדבר הזה, אני לא פורש רבותיי".

הוא הודה כי אכן מופעלים עליו לחצים "אדירים", כלשונו, לפרוש מהמרוץ. "כל הזמן מופעלים לחצים ופיתויים, וגם פייק כמו זה שאני מודיע על פרישה. אני מההבטחה שלי לא חוזר. החזון והתקווה שזהות נטעה נמצאים כאן כדי להישאר. כן אחוז חסימה או לא, יש לנו מצע שבא לשרת את העם כולו. אני לא מתכוון להפר את ההבטחה שנתתי לכולכם שזהות תהיה שם ביום הבוחר".

נתניהו ופייגלין, צילום: ליהי קרופניק נתניהו ופייגלין | צילום: ליהי קרופניק נתניהו ופייגלין, צילום: ליהי קרופניק

"העם יכניס אותי לכנסת על אפו וחמתו של נתניהו"

 

פייגלין מצא עצמו מחוץ לרשימת הליכוד לאחר הפריימריז שנערכו בתנועה לפני בחירות 2015. הקדמת הפריימריז הובילה אותו לפרוש מהמרוץ נגד בנימין נתניהו ודני דנון, וההפתעה הגדולה עוד ציפתה לו בהמשך - הוא לא הצליח להתברג למקום ריאלי ברשימה לכנסת.

 

פייגלין נחשב אז לסדין אדום בליכוד. כמי שעמד בראש חטיבת "מנהיגות יהודית", הוא ניסה במשך שנים להיבחר לרשימה ואף התמודד לא פעם על ראשות התנועה. במשך שנים ניתן היה להבחין בכוחו המתעצם בליכוד. בפריימריז בשנת 2003 הוא קיבל רק 3.5% מהקולות, אך בבחירות הפנימיות בשנת 2012 הוא כבר קיבל כמעט 27 אלף קולות, שנתנו לו את המקום ה-15 ברשימה ואת הכיסא בכנסת ישראל, שבה מילא שורה של תפקידים, בהם סגן יו"ר הכנסת וחבר בוועדות שונות כמו חוץ וביטחון, חינוך וועדת הפנים והגנת הסביבה.

לאורך השנים ניסה נתניהו להילחם בפייגלין ולהשאירו מחוץ לכנסת. מיקומו הגבוה בבחירות 2012, בין היתר הודות לדילים שונים, אך גם בזכות הצלחתו להביא לא מעט תומכים לקלפיות. הוא עקף במיקום שרים בולטים ובכירים בליכוד, מקורבי ראש הממשלה, דוגמת יובל שטייניץ, לימור לבנת ואופיר אקוניס. לפני בחירות 2009 אמר פייגלין: "העם יכניס אותי לכנסת על אפו וחמתו של נתניהו".

במהלך הקדנציה האחרונה שלו היו רגעים שבהם התנהג פייגלין כסיעת יחיד. הוא סירב למשמעת קואליציונית במספר הצבעות בכנסת ואף הושעה בשל כך על ידי יו"ר הקואליציה, יריב לוין, מחברותו בוועדות. הוא ביקר את נתניהו לא פעם ואף ניהל נגדו קרבות במרכז הליכוד בכל הנוגע למועד הפריימריז ולסמכויותיו של יו"ר התנועה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות