אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדות ארדן בתיק 4000: "אלוביץ' גרם לכך שלא אשאר שר התקשורת" צילום: מוטי קמחי

עדות ארדן בתיק 4000: "אלוביץ' גרם לכך שלא אשאר שר התקשורת"

שר התקשורת לשעבר סיפר לחוקריו שראש הממשלה שאל אותו האם הוא "באמת שומע את בזק" בהקשר לרפורמה בשוק הסיטונאי. והעיד כי הרגיש שבעלי בזק הוא הסיבה לכך שסיים את תפקידו. ארדן: "ראש הממשלה מעולם לא התערב ברפורמה"

29.08.2019, 20:57 | ynet
שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן אמר בעדותו בתיק 4000: "אמרתי לאנשים שאני מרגיש ששאול אלוביץ' גרם לזה שאני לא אשאר בתיק התקשורת". כך פורסם הערב (יום ה') בחברת החדשות.

קראו עוד בכלכליסט

ארדן סיפר לחוקריו כי כשנכנס לתפקידו בדק היכן יוכל להגדיל את התחרות בתחום התקשורת וכך ניסה לקדם את הרפורמה של השוק הסיטונאי: "אחרי התקופה של כחלון עם הסלולר חיפשתי איפה הדברים המשמעותיים ביותר בתחום התקשורת שיכולים להביא לתחרות. זה היה ברור שבזק בכוח שלה, בתשואה השנתית שלה, במונופוליזם שלה, בכל זה, זה המקום המרכזי, שאפשר בו להביא להוזלת מחירים. אז החלטתי שאני מפעיל את כל היכולת הפוליטית שלי, היכולת הציבורית, כדי לדחוף את הרפורמה הזו. אין דבר שיותר האמנתי בו מאשר הרפורמה הזאת".

גלעד ארדן, צילום: מוטי קמחי גלעד ארדן | צילום: מוטי קמחי גלעד ארדן, צילום: מוטי קמחי

לפי כתב החשדות, תיק 4000 עסק בעסקת שוחד, שנרקמה לפי החשד בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיש העסקים שאול אלוביץ'. על פי החשד, אלוביץ' הטה באופן חריג את הסיקור לטובת נתניהו באתר וואלה שבשליטתו, ונתניהו לכאורה היטיב עמו ועם עסקיו תוך ניצול כוחו השלטוני בתמורה. נתניהו חשוד בפרשה בסעיפי שוחד מרמה והפרת אמונים. כל החשודים מכחישים את המיוחס להם.

ארדן סיפר על הפגישות עם בעלי בזק שאול אלוביץ': "הוא נפגש איתי אפילו בבית שלי. אני לא רואה שום פסול בזה, שאנשים, שרואים עצמם כנפגעים מהחלטות שלי ישמיעו את עמדתם. אני חושב שזאת זכותם וזאת חובתי לשמור אותם אבל בהחלט הם (בזק) מאוד מאוד התנגדו לרפורמה".

חוקר: על מה נסובו השיחות שלך ושל שאול (אלוביץ')? 

ארדן: "היו לו טיעונים מפה עד הודעה חדשה. פעם דלפו לעיתון התעריפים הצפויים והוא אמר שזה הולך למוטט אותו ואת בזק, ושהוא ימכור את בזק ובזק תקרוס וכל מיני דברים כאלה".

אני מתאר שאתם שואלים על ראש הממשלה", אמר ארדן חוקרים. "אז הדבר היחידי שראש הממשלה אי פעם דיבר איתי בהקשר הזה זה לא בהקשר של המיזוג (בזק יס), זה בכלל לא בנושא של השוק הסיטונאי או הרפורמה בבזק. הדבר היחידי זה היה לשאול אותי אם אני באמת שומע אותם (את בזק) ונותן להם את יומם בפניי. אז אמרתי לו: 'נראה לך שלא? זה נשמע לך הגיוני ראש הממשלה? שאני אעשה רפורמה ולא אשמע אותם?' זאת הייתה השיחה היחידה שלי איתו בעניין. השיחה הזאת הייתה הרבה לפני סיום הקדנציה. זה היה תוך כדי פגישה איתו במשרד".

חוקר: השם בזק עלה במפורש?

ארדן: "הסברתי לו שמדובר בפתיחה של תחרות. התחושה שלי הייתה שבכו לו על התעריפים ואמרו לו שזה יביא להתמוטטות החברה. הוא לא אמר לי שבכו לו אבל יש לי אינטליגנציה בסיסית. זכור לי במעומעם שעלה גם שיכול להיות שהתעריפים לא הגיוניים וזה יביא להתמוטטות החברה. השיחה הייתה לא יותר מארבע חמש דקות כשרק שנינו נמצאים בחדר".

אלוביץ אלוביץ' ונתניהו | צילום: אוראל כהן, אלעד גרשגורן אלוביץ

חוקר: שאול אלוביץ העלה אופציה שילך מעליך כי אתה פוגע בו בצורה לא פרופורציונלית?

ארדן: "זכור לי במעומעם שהוא היה רומז כאילו יש לו קשר או שהוא יכול להגיע לשם".

חוקר: שאתה אומר לשם מה כוונתך?

ארדן: "לשכת ראש הממשלה".

חוקר: ראש הממשלה?

ארדן: "כן".

"נאמר לי שהבעיה היא פוליטית, התמרמרתי מאוד"

 

לגבי סיום תפקידו במשרד התקשורת אמר ארדן: "אי אפשר היה להבין שמשהו שעשיתי במשרד התקשורת לשאול אלוביץ' זה הגורם שאני לא נשארתי במשרד התקשורת. נאמר לי שהבעיה היא פוליטית שלא אוכל להחזיק שני תיקים. התמרמרתי מאוד הלכתי לראש הממשלה אמרתי לו תחכה עם זה, תעצור הכל ואז הוחלט שאשאר עוד 14 ימים כדי לרצות אותי". 

חוקר: הגיעו אליך ידיעות שיש לחצים על ראש הממשלה שלא להשאיר את תיק התקשורת אצלך?

ארדן: "לא אבל יכול להיות שאמרתי לאנשים שאני מרגיש ששאול אלוביץ גרם לזה שאני לא אשאר בתיק התקשורת יכול להיות שהתבטאתי בפני אנשים שזאת התחושה שלי".

חוקר: לאילו אנשים אמרת את זה?

ארדן: "אמרתי את זה לדעתי בכמה מקומות זה לא משהו שהסתרתי הייתי מתוסכל באותה התקופה מי היה בסביבתי? אבי ברגר, אשתי, אני לא יודע למי עוד סיפרתי את זה. אני לא אדם מופנם בדרך כלל כשאני כועס יודעים אני לא חושב שיש לי מה להסתיר".

חוקר: על מה התבססה התחושה הזאת?

ארדן: "התחושה התבססה על זה ששאול היה מידי פעם זורק כאילו איזה מילה על ההשפעה שלו".

חוקר: אתה מתכוון להשפעה שיש לו על ראש הממשלה?

ארדן: כן.

  

מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר: "שר התקשורת ארדן, בגיבוי מלא של ראש הממשלה, הביא רפורמות מרחיקות לכת לגבי בזק. היה זה שר התקשורת נתניהו שיישם את הרפורמות הללו שעלו לאלוביץ׳ ולבזק מיליארדים רבים".

תגובת לשכת השר ארדן: השר ארדן נדרש בעדותו ברשות לניירות ערך, למסור תיאור מלא של הרפורמות שקידם כשר תקשורת. מעבר לרכילות עולה מעדותו עובדה מרכזית אחת אותה תיאר לחוקרים ושעליה אין מחלוקת ואין עוררין: ראש הממשלה מעולם לא ניסה לעצור, להשפיע או להתערב בשום דרך או צורה ברפורמות שקידם השר ארדן במשרד התקשורת, למרות שהן פגעו פגיעה ניכרת בבזק ובמר אלוביץ. בנוגע לטענה על פגישת השר ארדן עם מר אלוביץ: אין שום מניעה לכל שר לשמוע גורמים העלולים להיפגע ממדיניותו. השר ארדן נפגש עם גורמים שונים גם באופן אישי, בנוסף להליך המתקיים במשרד, בדיוק כפי שהתקיימו פגישות דומות עם ראשי ערוץ 2 ו-10 בזמנו, ועם גורמים נוספים שביקשו להציג טענות לשר מאחר וחשו עצמם נפגעים מהמדיניות שהתווה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות