אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין שביתה: המורים והאוצר הגיעו להבנות צילום: ראובן קפוצינסקי

אין שביתה: המורים והאוצר הגיעו להבנות

שנת הלימודים תש"פ תיפתח ביום ראשון כסדרה, לאחר שהסתדרות המורים ונציגי משרד האוצר הגיעו להסכמות בתום מו"מ אינטנסיבי של יותר מ-24 שעות. יותר משני מיליון תלמידים, בהם כ-168 אלף תלמידי כיתות א', יגיעו לבתי הספר והגנים ברחבי הארץ

30.08.2019, 14:14 | ynet
לאחר מו"מ אינטנסיבי של יותר מ-24 שעות, שנמשך במהלך הלילה והבוקר ואף התפוצץ מוקדם יותר, נציגי משרד האוצר ואנשי הסתדרות המורים הגיעו היום (שישי) להסכמות - ונמנעה השביתה שהייתה מעכבת את פתיחת שנת הלימודים תש"פ. יותר משני מיליון תלמידים ותלמידות, בהם כ-168 אלף תלמידי כיתות א' שיעשו את צעדיהם הראשונים במערכת החינוך, יגיעו ביום ראשון לבתי הספר והגנים ברחבי הארץ.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שבשעות הבוקר דיווחו גורמים בשני הצדדים על התקדמות משמעותית ואף הכנה של טיוטה שתעגן את ההבנות שהושגו, השתנתה המגמה, וגורמים המעורים במו"מ סיפרו על "צרחות" ועל הכנסת "עיזים" להסכם מצד האוצר. עם זאת, כחצי שעה לאחר פיצוץ השיחות, חזרו הצדדים אל שולחן המשא ומתן.

המגעים התקיימו במקביל על ידי שני צוותים, בירושלים ובתל אביב. זאת, לאחר שבתום דיון בבקשת המדינה למתן צו מניעה נגד שביתת המורים המתוכננת, שנמשך כחמש שעות, הורה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב למורים ולאוצר להיכנס למשא ומתן על הנושאים השנויים במחלוקת ביניהם.

בבקשת משרדי החינוך והאוצר, שעמדו מאחורי הבקשה למתן צו מניעה, צוין כי דרישות ההסתדרות הן "ניסיון פסול ובלתי מידתי לשבש את מערכת החינוך בישראל, להפעיל לחץ ולכפות על המדינה בעיקר מתן הטבות כלכליות חדשות בתקופה רגישה, שבה מצויה המדינה מצויה בימי בחירות". בתוך כך, גורמים המעורבים במשא ומתן טוענים כי מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, לקח בימים האחרונים "צעד אחורה", וכי מידת מעורבותו במשא ומתן פחתה והוא מתנהל כעת בעיקר בין משרד האוצר להסתדרות המורים.  

יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים, צילום: דנה קופל יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים | צילום: דנה קופל יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים, צילום: דנה קופל

אתמול הפגינו כ-2,000 עובדי הוראה ברחבת מוזיאון תל אביב במחאה על תנאי העסקתם. המפגינים קראו בין היתר "גננות הן לא הפקר" ו"גימלאים הם לא הפקר" ונשאו שלטים שעליהם נכתב: "די לעושק עובדי ההוראה" -"נאבקים על הזכויות שלנו".

בן דוד נאמה על בימת ההפגנה: "אנחנו לא מבקשים תרומות מאף אחד, אלא מבקשים תמורה בעד עבודתנו. זה המקצוע השוחק ביותר בישראל", אמרה. "עד עכשיו עובדי ההוראה עבדו גם כאשר עשקו אותם, הם המשיכו לתת מסירות עד אין קץ. יש גבול לכל תעלול – מדינת ישראל לא מכבדת את אנשי החינוך שהם חוד החנית של מדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות