אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היורשת של דראגי: גם לגארד תומכת בריבית שלילית צילום: אי.אף.פי

היורשת של דראגי: גם לגארד תומכת בריבית שלילית

כריסטין לגארד, שעומדת בראש קרן המטבע הבינלאומית, תיכנס בקרוב לתפקידה כנשיאת הבנק האירופי המרכזי; לטענתה, "בהיעדר המדיניות שאימץ הבנק, כולל השקת ריבית שלילית, מצבם של תושבי גוש היורו היה גרוע יותר"; היא דחתה את הטענות שהדבר יפגע בבנקים

30.08.2019, 18:13 | שירות כלכליסט
יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטיאן לגארד, שתיכנס בקרוב לתפקידה החדש כנשיאת הבנק האירופי המרכזי, ממשיכה את המדיניות של הנשיא הנוכחי של הבנק מריו דראגי ותומכת בריבית שלילית.

קראו עוד בכלכליסט

במסמכים שהעבירה לפרלמנט האירופי, טענה לגארד כי ריבית שלילית סייעה ליבשת. הריבית על הפיקדונות, שקבע הבנק האירופי, עומדת על מינוס 0.4%.

כריסטין לגארד, צילום: רויטרס כריסטין לגארד | צילום: רויטרס כריסטין לגארד, צילום: רויטרס

"מצד אחד, בנקים עשויים להחליט לגלגל את הריבית השלילית על הפיקדונות למחזיקי החשבונות, ולהוריד את הריבית המוצעת ללקוחות על החסכונות שלהם", כתבה לגארד, "מצד שני, אותם מחזיקי חשבונות הם גם צרכנים, עובדים ולווים. ובהתאם, הם מרוויחים מתנופה כלכלית חזקה, שיעור אבטלה נמוך ועלויות הלוואה נמוכות. בהתחשב בכל הגורמים, ניתן לומר כי בהיעדר המדיניות המוניטארית הלא קונבנציונאלית שאימץ הבנק האירופי המרכזי, כולל השקת ריבית שלילית, מצבם של תושבי גוש היורו היה גרוע יותר".

הבנקים האירופיים אמנם התלוננו על השפעת הריבית השלילית על הרווחיות שלהם, אך לגארד דחתה את הטענות. "בנוגע להשפעה של הריבית השלילית על הרווחיות של הבנקים, ניתוח אמפירי מצביע על כך שהשפעה זו קוזזה ומעבר לכך - בזכות ההטבות הנלוות לבנקים והעלויות הנמוכות יותר הנובעות מהאווירה המאקרו כלכלית המשופרת, שבמידה מסוימת נובעת מהמדיניות המוניטארית".

דראגי מסיים את תפקידו בבנק ב-31 באוקטובר. פרוטוקול ישיבת קובעי המדיניות האחרונה שהתקיימה מצביע על כך שהבנק צפוי להשיק חבילת תמריצים חדשה לכלכלה כבר בספטמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הסבר ל 3.. מהי ריבית שלילית.
ריבית שלילית היא מנגנון לריקון הכסף ממעמד הבינים ומטה והעברתו לעשירים. העשירים לוקחים הלוואות ובמקום שהם ישלמו ריבית הבנקים משלמים להם ריבית. בגלל שזה כל כך משתלם הם לוקחים מיליארדים. את הכסף שלקחו בלי לשלם הם נותנים במשורה לעובדים וכך מדווחים על רווחי עתק מה שמקפיץ את הבורסה ומראה גיאות כלכלית. האנשים הפשוטים מ ש ל מ י ם על הכסף שהם חוסכים והם נענשים על חיסכון ומשלמים ריבית -מס על ניסיונות ליצבור הון אלה שמבזבזים נשארים בלי כלום והערך של הכסף של אלו שמנסים להתקדם נחתך. ריבית שלילית היא מס עוני.
משה  |  31.08.19
2.
היא פשוט חיה בסרט. עלויות הלוואה נמוכות ????
שקר וכזב !!! הם לוקחים את הכסף שהם מקבלים בחינם, וזורקים אותו לבורסות ולנכסים, מנפחים בועות, ומרוויחים הרבה כסף לכיסם הפרטי, ע"י רווחים על-הנייר, שהופכים לכסף מזומן שנכנס לכיסי הבנקאים. אף עסק ואף חברה לא קיבלו הלוואות בריבית נמוכה.
המגיב  |  30.08.19
לכל התגובות