אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדינת ישראל מציגה: הטבות למורים הלא נכונים צילום: אורן אגמון

פרשנות

מדינת ישראל מציגה: הטבות למורים הלא נכונים

רגע לפני הבחירות, להסתדרות המורים היה ברור שהדבר האחרון שהקואליציה רוצה זה שביתה. אז היא ניצלה את זה כדי להביא שני הישגים דווקא למורים הוותיקים - אלה שיש להם לא רק קביעות ושכר לא רע, אלא גם פנסיה תקציבית בחלק מן המקרים. בינתיים המורים החדשים ישלמו את המחיר - וימשיכו לקבל קצת יותר משכר מינימום

31.08.2019, 19:00 | שחר אילן

טוב שהצדדים במשא ומתן על שביתת המורים בבתי ספר יסודיים הבינו שהם צריכים להתפשר ולהגיע להסכם בלי שביתה. היה קשה לראות מישהו מצליח להסביר להורים למה הילדים (והם) נשארים בבית בגלל הטבות למורים הוותיקים, שיש להם לא רק קביעות ושכר לא רע יחסית, אלא לחלקם גם פנסיה תקציבית.

קראו עוד בכלכליסט

משבר המורים הוא ללא ספק עוד תוצאה של הבחירות הבלתי נגמרות. מצד אחד, בסוף יוני הסתיים ההסכם הקיבוצי של הסתדרות המורים, אבל מתחילת השנה אין ממשלה שמוסמכת לנהל איתם משא ומתן. מצד שני, יש בחירות בעוד כשבועיים ולמזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד היה ברור שהדבר האחרון שהקואליציה רוצה זה שביתה.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, צילום: אורן אגמון מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד | צילום: אורן אגמון מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, צילום: אורן אגמון

בניגוד לשכר המורים בישראל, שנחשב סביר במונחי המדינות המפותחות, שכר המורים המתחילים ביסודי הוא 7,000 שקל, כלומר קצת יותר משכר מינימום. הדבר מרתיע צעירים איכותיים מכניסה למקצוע. לכן, במשא ומתן על ההסכם הקיבוצי שייפתח אחרי הקמת הממשלה ילחצו משרדי האוצר והחינוך להטבות גדולות משמעותית למורים החדשים, כמו שקרה עם המורים התיכוניים בהסכם הקיבוצי בראשית 2018. הסתדרות המורים ניצלה דווקא את העובדה שאין משא ומתן להסכם הקיבוצי כדי ללכת על הסף ולהביא שני הישגים למורים הוותיקים. העובדה שזה קרה בלי שביתה מנעה מהמורים את אובדן אהדת הקהל.

ההסכם יעלה למדינה (לפי גרסת האוצר) 170 מיליון שקל: 130 מיליון לפנסיות התקציביות ו־40 מיליון לפדיון ימי המחלה. לפי גרסת הסתדרות המורים – 220 מיליון, 140 מיליון לפנסיה ו-80 לימי המחלה.

באוצר מתנחמים שאלה הוצאות צומחות, כלומר ייקח כמה שנים עד שהן יבואו לידי ביטוי מלא בתקציב וגם בכך שהיה מדובר בבעיות אמיתיות שהיה צריך להסדיר אותן. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך רפי פרץ מתנחמים בכך שאין שביתה לפני בחירות.

הסתדרות המורים היא ארגון עובדים ותפקידו לדאוג גם למורים החזקים. הציבור הפסיד מכך שה־170 מיליון שקל יופנו אליהם ולא למשיכת מורים חדשים, שיפור תנאי השכר שלהם והעלאת רמת מקצוע ההוראה ומעמד המורה. יש לקוות שהדבר לא יחזור במשא ומתן על ההסכם הקיבוצי. יש לפחות להשוות את שכרו של מורה מתחיל ביסודי לזה שבתיכון ‑ 8,300 שקל, במיוחד כשהיום אנחנו כבר יודעים שהיסודי הרבה יותר חשוב להתפתחות הילד. ראוי שההסדר ינסה לטפל לא רק בשכר אלא גם ברעות חולות אחרות של המערכת, כמו פינות עבודה סבירות או אוטונומיה למנהלים ולמחנכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות33 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

33.
פנסיה
ההסכם מדבר על פנסיה, אם היית מכיר את דרך חישוב הפנסיה היית מודע לעובדה שמורים מקבלים פנסיה לפי משכורת אחרונה שנקבעה לפני עשור (לפני אופק חדש) בחלק היחסי לשנות העבודה. ללא קשר למורים, כל מועסק ע"י המדינה בפנסיה תקציבית מקבל שכר פנסיה ע"פ שכר אחרון. גם בהסכם זה קיים עיוות משמעותי שהסתדרות המורים התפ]קרה על 80% מהשכר הקובע ולא על 100 אחוז כפי שנהוג בכל המשק. אז לכתוב סתם דברים ללא קשר לתוכן ההסכם, לא מכבד את הכתב.
אורי  |  01.09.19
32.
פה זה לא אירופה,המורים שנשארים במערכת הם המתאימים.
צריך להגיד להם תודה ,שהם יום יום מלמדים 30 תלמידים. עם הורים מתערבים ותלמידים לא ממושמעים.משרד החינוך שכל שנה משנה מסלול.עם מילוי שאלונים אין ספור כדי לבקר אותם. אלה שבודקים את השאלונים לא יודעים להפיק מהם תועלת.ללמד חשבון עד כיתה ח',לא צריך בגרות 5 יחידות.
עמרם  |  01.09.19
31.
בשביל משכורת לעובד הזוטר במשרד
מה שצריך זה שיגדילו את תקציב החינוך. לא יתכן שמורים עובדים 30 שנה בשכר נמוך בידיעה שבעתיד הוא יגדל (מי ישמע? כאילו שהם מרוויחים משכורות עתק) ואז כשסוף סוף הוא קצת גדל מקטינים אותו כדי לתת לצעירים. באיזו חברה גדולה היו מקצצים בשכר הבכירים בשביל לממן העלאת שכר לחדשים???
בואו נקצץ את משכורות השרים  |  01.09.19
29.
אשתי גננת 20 שנה הדיוק. מרוויחה 8500 שח.
שזה בערך 50 שח לשעה. כמו בייביסיטר. פחות ממנקה. שליש מאיש היי טק ממוצע. חמישית מחבר כנסת זוטר. ולא, אין לה פנסיה תקציבית. אין לה רכב (המשכורת כוללת החזר על רב קו). היא לא מקבלת אוכל בצהריים. ואפילו לא חניה בכחול-לבן ליד הגן. וכן, היא עושה השתלמויות ללא הרף, כדי להגדיל את המשכורת. מה עושים זוג שעובד בהוראה??
נען  |  01.09.19
לכל התגובות