אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הכלכלית

"יש מגמה להחליש את מערכת המשפט - אני מקווה שלא ניתן לזה יד"

שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין, בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט: "אי אפשר שלא להיות מודאג מהמצב היום". עוד הוסיף, "אני מאמין שרבים במערכת הפוליטית מבינים את החשיבות של המוסד הזה. פסקת התגברות ומהלכים שהמסר שלהם כזה"

02.09.2019, 11:41 | עמרי מילמן

"אי אפשר לא להיות מודאג מהמצב היום, לפחות במקום שאני בא ממנו, מערכת המשפט. בית המשפט בישראל הוא נכס אסטרטגי של המדינה, פנימית וחיצונית. יש מגמה להחליש את המערכת הזו. המגמה באה לידי ביטוי בדרכים שונות. אני מקווה שלא ניתן לזה יד. אינני איש פוליטי, לא הייתי ולא אהיה חבר מפלגה. אני מאמין שרבים במערכת הפוליטית מבינים את החשיבות של המוסד הזה. פסקת התגברות ומהלכים שהמסר שלהם כזה.", כך אמר שופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין, בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט.

אליקים רובינשטיין בשיחה עם הפרשן הכלכלי של כלכליסט משה גורלי, צילום: עמית שעל אליקים רובינשטיין בשיחה עם הפרשן הכלכלי של כלכליסט משה גורלי | צילום: עמית שעל אליקים רובינשטיין בשיחה עם הפרשן הכלכלי של כלכליסט משה גורלי, צילום: עמית שעל

רובינשטיין התייחס לשר המשפטים הזמני אמיר אוחנה ואמר "שר משפטים מתראיין ומדבר על שופטים שהתנמנמו, היה או לא היה, מאות שופטים עובדים כל יום ועושים צדק במערכת לא קלה, אני חושב שלא צריך לתת יד להחליש את המערכות האלה. אנחנו בני אדם, יצירות אנושיות, יכול להיות מינוי לא מוצלח, החלטה לא מוצלחת, זה בסדר, זה קורה בכל מקום. השיטה בישראל נבנתה בעמל רב".

מה היית פוסק על פסקת ההתגברות אם היית מכהן?

"לא אגיד מה השופטים צריכים לעשות, אבל הדבר הזה לא נחוץ, זה לא אסון נורא אם ברוב גדול אבל לא צריך את זה. כי בעולם בסך הכל יש במדינה אחת את פסקת ההתגברות על פסק דין של בית המשפט, קנדה, ושם לא משתמשים בה . אצלנו כבר 18 פעמים חוקקו הפוך מפסיקת העליון, חלק מזה איזוטרי. כמי שהיה גם יועץ משפטי אני יודע להגיד שאין בזה צורך".

לגבי תיקון חוק הלאום אמר "אני מאד בעד לתקן את חוק הלאום. אני מחזיק בארנקי את חוק יסוד כבוד האדם. הרעיון של חוק הלאום, אין לי בעיה איתו. אבל, יש לנו 20% תושבים ואזרחים לא יהודים, השוויון לגביהם הוא תחושת השותפות, זו הגינות, שכל ישר. אני בעד לא לגעת בחוק הלאום, אלא להוסיף לו את פסקת השוויון שמכירה במגילת העצמאות. לדעתי זה עניין של שכל ישר. אני בעד לתקן את העניין הזה".

יש ביניך לבין היועמ"ש מנדלבליט, מספר קווי דמיון, היית יועמ"ש, שניכם מאמינים, שניכם טיפלתם בתיקי נתניהו. אולי אם היית מטפל בו ביותר נחישות לא היינו מגיעים למצב היום?

"צריך שתיק פלילי יהיה עם ראיות, התיק ההוא, זה לא שלא היו מתנות. לפי המצב המשפטי אז הייתה לנו בעיה בראיות, גם עכשיו יש שימוע, יש את חזקת החפות, אני לא חושב שההשוואה רלוונטית. הדברים נומקו, למה התיק נסגר, אם מישהו היה רוצה הוא היה עותר על כך לבג"ץ וזה לא קרה".

בנוגע לטענה כי הגיע להסדר עם נשיא המדינה לשעבר עזר ויצמן לגבי פרישה בתמורה לסגירת התיק נגדו השיב "לא היה שום הסדר עם נשיא המדינה, כשהתיק נסגר הייתה החלטה, הוא החליט שהדבר הזה מבחינה ציבורית מקשה עליו והוא החליט לפרוש. אני לא רוצה לדבר על דברים עכשיו באופן קונקרטי, אך אם אחרי השימוע נשאר תיק שוחד, זה לא תיק שמתייחסים אליו בצורה פשוטה, הסיטואציה הזו תהיה מאד בעייתית לגבי ההמשך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות