אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שאול מרידור: "בתקציב הבא יהיו העלאות מסים"

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר התייחס בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" לבעיית הגירעון: "תהיה לנו עבודה רבה כדי להתכנס למספרים שרצינו, אבל לא צריך להיבהל: עשינו את זה בעבר, בפעם האחרונה ב-2013". לדבריו, "אם רוצים אנשים איכותיים בחינוך, חייבים לתקצב מורים צעירים"

02.09.2019, 12:41 | ליאור גוטמן

"בנוגע לסוגיית המיסוי לקראת גיבוש התקציב הבא אשתדל להיזהר, אבל יש סט של כלים - ואני מניח שיהיו גם העלאות מסים"; כך אמר היום (ב') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור. הדברים נאמרו במסגרת הוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי.

"ככלל, מס נועד לכוון התנהגות כלכלית", אמר מרידור. "לדוגמה, אחת הבעיות איתן מתמודדת מערכת הבריאות היא סכרת ושתיית משקאות מתוקים. משקאות מתוקים זו תחלואה גבוהה יותר, והיכולת להטיל עליהם מס תכניס כסף לקופה - וגם תזיז את רוב הציבור מהדברים האלה. כלי אחר הוא טיפול בנושא השימוש בכלים חד פעמיים: זה נבחן כדי לצמצם את השימוש, כך שמיסוי יהפוך אותנו למדינה נקייה יותר וגם יכניס עוד כסף. אנחנו מכינים כלים למקרים שונים, והממשלה תבחר מה לקדם".

קראו עוד בכלכליסט

שאול מרידור, צילום: עמית שעל שאול מרידור | צילום: עמית שעל שאול מרידור, צילום: עמית שעל

בהתייחסו לדבריו של נגיד בנק ישראל אמיר ירון, שטען כמה דקות לפניו שעל הממשלה להגדיל באופן משמעותי את ההשקעה בתשתיות, אמר מרידור ש"לא יכולתי לבקש קול יותר חד ממה שאמר הנגיד בנוגע להשקעה בתשתיות וההשפעה על הכלכלה. בנוגע לגרעון, אספר שאנחנו עושים עבודה רוחבית לראות איך מצמצמים את הנזק. יש גרעון גבוה שלא רצינו להיות בו. אני מעריך שבתקציב 2020 ירשם גרעון של כ-3.8%, ועל זה ניקח בחשבון גם הסכמים קואליציונים. תהיה לנו עבודה רבה כדי להתכנס למספרים שרצינו. אבל לא צריך להיבהל, עשינו את זה בעבר, והפעם הארונה הייתה ב-2013. הממשלה אחראית, והתקציב הבא שיבוא יהיה קשה אבל יביא אותנו לאיפה שנרצה", אמר.

כתב "כלכליסט" עמרי מילמן, ששוחח עם מרידור, שאל על נושא ההשקעה בחינוך - דווקא על רקע ההסכם האחרון שנחתם מול הסתדרות המורים ודחה בדקה ה-90 את השביתה בבתי הספר. "בנק ישראל אמר שלא משקיעים את הכסף איפה שצריך. היינו שותפים לעבודה הזו, ובחינוך אין בעיה של כסף. רק שתבינו: בעשור האחרון היא גדלה ב-100%, לעומת 60% בסקטורים אחרים, אבל המערכת הזו לא בוחנת את עצמה. חייבים להזרם כסף למורים צעירים כדי למשוך אותם. זה אולי לא יקרה בשנתיים הקרובות, אבל זה מה שחייבים לעשות במערכת. ההסכם האחרון סגר למעשה סכסוכי עבודה פתוחים, אבל זה היה טכני ולזה התייחסנו. אני מקווה שבהסכם השכר הבא ההסתדרות תעבוד כמונו; אם רוצים אנשים איכותיים חייבים לתקצב מורים צעירים".

מילמן שאל על ההשקעה המחוייבת בתשתיות תחבורה, לגביה אמר מרידור ש"אנחנו מיישמים היום יותר מהר רכבות בתל אביב ובירושלים וזה רק ההתחלה. היכולת להבטיח היום מה שיקרה מחר לא בטוח שיקרה. אני מבטיח להם שהשנה עוליםמגדיל את ההשקעה בתחבורה בשלושה מיליארד שקל על הוצאות, אבל העתיד טמון בפרויקט המטרו והוא יצא לדרך עוד שנתיים רק אם היום כולם יעשו מה שצריך", אמר

בהתייחסו לריבים המתוקשרים בצמרת האוצר, לרבות הפרסומים לפיהם השר כחלון רצה להחליף אותו, אמר: "אני לא חושב שהסגנון שיוצא החוצה הוא ראוי. בצמרת האוצר מבינים טוב אחד את השני, אנחנו מאוד מתואמים ורוב אנשי האגפים עובדים טוב. אבל מי שצריך לפרנס את התקשורת עושה אחרת", עקץ. לשאלה האם הוא ישאר גם אם השר כחלון ימשיך לקדנציה שניה אמר ש"היחסים ביני לבין השר מצוינים. רק אתמול ישבתי איתו, ואז אתה פותח עיתון ואתה לא מאמין איך כתבו מה שכתבו כי זה לא נכון ומוגזם. לא יודע מי יהיה השר אבל אני אשאר, ויש לי עוד ארבע שנים להעביר". לסיכום דבריו אמר מרידור ש"תקציב מערכת הביטחון הענק נמצא בדיונים. נחזור אליכם כשנסיים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
מסים, כלים חד פעמיים וניקיון הסביבה, פרק ראשון (משניים)
משרד האוצר יכול להטיל מסים "בעזרת השם", אך ראוי שיהיה קשר בין הסיבה למס לשם המס. למשל: מס על כלים חד-פעמיים. המס הזה אולי יקטין את הכמות הנצרכת מהם אך זה לא יהפוך את המדינה לנקייה יותר, כי לא הכלים הח''פ מזהמים, אנשים מזהמים. דוגמה יותר ברורה - לא מכוניות דורסות, נהגים דורסים (או מתכנתים של מכוניות אוטונומיות). אתם רוצים ניקיון והכנסות - תכפו את חוקי הניקיון, תקנסו את המזהמים ותשתמשו בקנסות להעסקת משטרת ניקיון חזקה, שתגבה הרבה קנסות, שיאפשרו העסקת עוד שוטרים. זה עלול להמשך שנתיים. מניסיון בחוקים הירוקים בארץ - לא גובים את הקנסות שאל''ה צריכה לשלם על אי עמידה ביעדי איסוף בקבוקים ועל אי מיחזורם; החרדים הצליחו לדחות כל ניסיון להטיל פיקדון על בקבוקים גדולים (ועל כך יבורכו, כי ההיטל הזה, שנקרא פיקדון, הוא אידיוטי). הרחבה: יאיר שפי - הצעת חוק: הסדרת הטיפול בפסולת ביתית עוד 11 מיליארד ש''ח בהמשך, בתגובה הבאה
יאיר שפי  |  05.09.19
17.
מסים, כלים חד פעמיים וניקיון הסביבה, המשך התגובה
3 מיליארד ש''ח בשנה אפשר לגבות מייד - מע''מ על פירות וירקות לא זולים. אלה שצורכים אותם לא יודעים, ולא משנה להם, אם המחיר הגבוה הוא בגלל העונה או בגלל המע''מ. הרחבה: יאיר שפי - מע''מ על פירות וירקות לא זולים עוד 8 מיליארד ש''ח לשנה אפשר לגבות אם יבוטל שכר הלימוד במוסדות להשכלה על תיכונית: המדינה תתקצב את כל העלות של המוסדות האלה, ותגבה היטל השכלה גבוהה מאלה שינצלו את ההשכלה הגבוהה "קרדום לחפור בו". המדינה תשקיע עוד 2 מיליארד ש''ח ותגבה 10 מיליארד ש''ח. ההיטל יהיה אחוז מסוים ממס ההכנסה שמשלם הבוגר. מי שלא משלם מס הכנסה לא ישלם את ההיטל; מי שמשלם מעט מ''ה ישלם היטל קטן; מי שמשלם הרבה מ''ה ישלם היטל גבוה. הרחבה: יאיר שפי - ביטול שכ"ל במוסדות להשכלה גבוהה, והרווח של המדינה באנגליה מקבלים הלוואות לתשלום שכ''ל באוניברסיטה. באופן כללי הם משלמים על חשבון החוב 9% מההכנסה השנתית שמעל 25,725 ליש"ט. הם משלמים את החזר ההלוואות האלה עד פירעונן, אך לא יותר מ- 30 שנה מסיום הלימודים, ואז - היתרה שלא סולקה נמחקת. הקישורית: https://www.gov.uk/student-finance יאיר שפי, shefin@zahav.net.il
יאיר שפי  |  05.09.19
לכל התגובות