אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באופוזיציה דורשים מאנגלמן לפרסם הדו"חות לפני הבחירות: "חוסר סבירות קיצוני" צילום: עמית שאבי

נחשף בכלכליסט

באופוזיציה דורשים מאנגלמן לפרסם הדו"חות לפני הבחירות: "חוסר סבירות קיצוני"

היום פרסם "כלכליסט" כי מבקר המדינה דחה לאחר הבחירות פרסום דו"חות רגישים. יאיר לפיד: "פגיעה אנושה במוסד המבקר"; סתיו שפיר: "מבקר המחמד של ביבי מסתיר את גיליון הציונים של הממשלה. אני יכולה לגלות לכם מה כתוב בדו"חות האלה: נכשל"

02.09.2019, 15:14 | שחר אילן

דרישות במערכת הפוליטית לפרסם את דו"חות המבקר על הסתרת הגירעון התקציבי ומחיר למשתכן עוד לפני הבחירות.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) מזהיר במכתב למבקר מתניהו אנגלמן שאי פרסום הדו"חות יגרום "פגיעה אנושה במוסד המבקר". ח"כ לשעבר סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) טוענת ש"מבקר המחמד של ביבי מסתיר את גיליון הציונים של הממשלה". ראש צוות התגובות של מפלגת העבודה רויטל סויד כותבת ש"ההחלטה מעוררת חשש כבד של התערבות במערכת הבחירות לטובת הליכוד".

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה, צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה | צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה, צילום: עמית שאבי

"כלכליסט" חשף היום כי החלטת מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לעכב את פרסום הדו"חות שהוכנו בתקופת קודמו, יוסף שפירא, מנעה את פרסומם של שני דו"חות רגישים ביותר מבחינה פוליטית בתקופת הבחירות או סמוך להן. מדובר בדו"חות שעוסקים בטיפול בגירעון התקציבי ובתוכנית מחיר למשתכן. שני הדו"חות היו אמורים להתפרסם במהלך ספטמבר, ובין אם היו מתפרסמים לפני או אחרי הבחירות, היה מתפתח סביבם שיח ציבורי בעייתי מאוד מבחינת הליכוד כבר לפני הבחירות.

יאיר לפיד, צילום: מוטי קמחי יאיר לפיד | צילום: מוטי קמחי יאיר לפיד, צילום: מוטי קמחי

ח"כ לפיד פנה למבקר אנגלמן בדרישה לפרסם את הדו"חות על הסתרת הגירעון ומחיר למשתכן עוד לפני הבחירות. לפיד טוען ש"ההחלטה לעכב פרסום דו"חות, ובמיוחד ערב הבחירות, נגועה בחוסר סבירות קיצוני" הוא דורש ממנו לשקול מחדש את ההחלטה. כדי "למנוע פגיעה אנושה במוסד המבקר, יוקרתו, מעמדו והשפעתו".

סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד  סתיו שפיר | צילום: חגי הירשפלד סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד

לפיד מציין, על סמך חשיפת "כלכליסט", ש"אחד הדו"חות שפרסומם מתעכב הוא דו"ח מיוחד של מבקר המדינה שבדק האם פורסמו נתוני גירעון מטעים במהלך מערכת הבחירות הקודמת". לדבריו, "קשה לחשוב על סוגיה ראויה יותר וחשובה יותר המצריכה פרסום לפני הבחירות הבאות. הציבור בישראל זכאי לדעת אם הוצגו לו נתוני אמת". לדבריו, תוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית דגל של הממשלה ולכן "האינטרס הציבורי בחשיפת עמדת ביקורת המדינה לגבי תכנית זו הוא אינטרס רב חשיבות".

גם ראש צוות התגובות של מפלגת העבודה רויטל סויד דרשה ממבקר המדינה "לפרסם ללא שיהוי את הדו"חות על הגירעון בתקציב המדינה ועל 'מחיר למשתכן'".

המפלגה טוענת ש"עיכוב הפרסום, תוך סטייה מנהלי עבודה ברורים ומושרשים של מוסד המבקר, מעורר חשש כבד של התערבות במערכת הבחירות לטובת הליכוד".

שפיר מהמחנה הדמוקרטי אמרה בתגובה ש"מבקר המחמד של ביבי מסתיר את גיליון הציונים של הממשלה. אני יכולה לגלות לכם מה כתוב בדו"חות האלה: נכשל בגריעון. נכשל במחיר למשתכן. נכשל בשמירה על הדמוקרטיה". לדברי שקד "ומבקר המחמד - נכשל בביקורת. ככה זה בביביקרטיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות