אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ונסון: הפרלמנט ידחה את הברקזיט? אפעל להקדמת הבחירות צילום: AFP

ג'ונסון: הפרלמנט ידחה את הברקזיט? אפעל להקדמת הבחירות

מחר צפויים חברי הפרלמנט "המורדים", ביניהם מהמפלגה השמרנית של רה"מ , להגיש הצעה על דחיית הברקזיט. ג'ונסון הודיע הערב שאם אכן תושג דחייה, הוא יזום להקדים את הבחירות ל-14 באוקטובר - שבועיים לפני מועד הברקזיט המתוכנן. הביע ביטחונו שיושג הסכם ברקזיט עם האיחוד

02.09.2019, 20:10 | שירות כלכליסט

סערה פוליטית בבריטניה: ראש הממשלה בוריס גו'נסון הודיע הערב (ב') כי אם הפרלמנט יצביע מחר על דחייה נוספת בברקזיט, הוא יזום הצבעה על הקדמת הבחירות ל-14 באוקטובר – שבועיים לפני מועד הברקזיט.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה אמר שהוא מעודד מההתקדמות שנעשית לקראת הסכם על הברקזיט לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, ושיש שלוש סיבות לכך שהסבירות להסכם גוברת. "האיחוד רואה שבריטניה רוצה עסקה, הוא רואה שלבריטניה יש חזון על טיבו של הברקזיט והוא רואה שבריטניה מתכוננת לברקזיט ללא הסכם". עוד טוען ג'ונסון ש"חברי הפרלמנט יקצצו את הרגלים של עמדת המשא ומתן הבריטית אם הם יצביעו מחר על פסילת ברקזיט ללא הסכם". ג'ונסון הדגיש שאין שום נסיבות שיגרמו לו לדחות את הברקזיט, שצריך לאפשר לו להמשיך בכך ללא בחירות ושהוא משוכנע שהוא יוכל להשיג עסקה במהלך הוועידה של האיחוד בחודש אוקטובר. "אני לא רוצה בחירות ואתם לא רוצים בחירות", סיים ג'ונסון.

בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס בוריס ג

המועד שעל הפרק, במקרה של הקדמת בחירות, כאמור ה-14 באוקטובר, יוצא ביום שני – הנוהג בבריטניה הוא בחירות ביום שלישי ואף שהיו בעבר חריגים, כולל בחירות בימי שני ובימי חמישי, הפעם האחרונה של בחירות ביום שאינו שלישי היתה בשנת 1931, אז התקיימו הבחירות בחמישי.

שר הברקזיט בממשל הצללים של פלגת הלייבור סר קייר סטארמגר (Sir Keir Starmer) הגיב להודעה: "החקיקה תבלום את הניסיון של בוריס ג'ונסון לכפות ברקזיט ללא הסכם חסר אחריות. השבוע הזה עשוי להיות ההזדמנות האחרונה של הפרלמנט לעצור את הברקזיט ללא הסכם. חברי הפרלמנט צריכים לפעול על פי האינטרס הלאומי ולתמוך בהצעה"

 

תתבקש דחייה של חודשיים

הפרלמנט הבריטי יתכנס מחר מחדש לאחר פגרת הקיץ - לפחות משבוע - ושורה של חברי פרלמנט שזכו לכינוי "המורדים", הכוללת חברים בכירים במפלגה השמרנית של ג'ונסון, תנסה כאמור להעביר במהלך הישיבה חוק המחייב דחייה של הברקזיט. ההערכה היא כי תתבקש דחייה של חודשיים.

ג ג'ונסון, הערב | צילום: AFP ג

מקור בכיר בדאונינג 10 אמר כי ההצבעה מחר תהיה למעשה על "הבעת אמון" בממשלה של ג'ונסון. היום אחר הצהריים ג'ונסון כינס ישיבת חירום של שרי הממשלה, על מנת לדון בהתפתחויות האחרונות. לאחר הישיבה, יפגוש ראש הממשלה בדאונינג 10 את כל חברי הפרלמנט של המפלגה לקבלת פנים שתוכננה מראש.

חברים בכירים בקבוצת המורדים אמרו בשיחות עם עיתונאים, כי אם ההצעה תעבור, ג'ונסון ינסה להעביר כבר ביום רביעי חוק להקדמת הבחירות, שמחייב תמיכה של לפחות שני שליש מהחברים בפרלמנט.

הפגנה בלונדון נגד הברקזיט, צילום: איי פי הפגנה בלונדון נגד הברקזיט | צילום: איי פי הפגנה בלונדון נגד הברקזיט, צילום: איי פי

במקרה שתתקיים, ההצבעה צפויה להיות צמודה

במקרה אכן שתתקיים הצבעה, היא צפויה להיות צמודה מאוד, אך גורמים בחבורת המורדים מהמפלגה השמרנית הדגישו כי האיומים שמפרסמים גורמים בממשלה על הרחקת חברי פרלמנט שיצביעו בעד ההצעה מהמפלגה, תוביל רק להגדלת מספר המורדים.

ביום רביעי השבוע צפוי הפרלמנט הבריטי לצאת לפגרה ארוכה מהרגיל, לאחר שראש הממשלה הוביל בשבוע שעבר מהלך מעורר מחלוקת של הארכת פגרת הפרלמנט לתקופה של 5 שבועות נוספים.

לפי הלו"ז החדש, הפרלמנט יחזור לפעילות בסביבות ה-14 באוקטובר, אז תישא המלכה את נאומה המסורתי, המציין את הפתיחה הרשמית של מושב הפרלמנט. המשמעות בפועל היא שחברי הפרלמנט לא יוכלו להצביע אי אמון נגד הממשלה של בוריס ג'ונסון או להספיק להעביר חוקים שימנעו ברקזיט ללא הסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
נו נו...
ראשית - הפגרה לא הוארכה ב 5 שבועות. המון אתרים ועיתונים מצטטים את השטות הזו. פגרת הסתיו, אשר ממילא מתקיימת כל שנה, הוארכה ב 4 ימים בלבד. 4 ימים, לא 5 שבועות ! שנית - הפגרה לא רלוונטית. כבר שלוש שנים הפרלמנט הבריטי רק מתווכח והשיג אפס תוצאות. הפגרה לא תשנה כהוא זה. שלישית - לג'ונסון אין אומץ לצאת ללא הסכם. שיהיה גבר, ייצא בלי הסכם, ויהפוך להיות גיבור לאומי. לחמם מחדש במיקרו את ההצעה של תרזה מיי, הוא חימום שיביא לקילקול קיבה. הסוכרייה של הסרת הגבול בין צפון לדרום אירלנד לא שווה את ההסכם. רביעית - מה בדיוק ירוויחו הבריטים בהסכם ? קדחת ! שום דבר, ועוד ישלמו 39 מיליארד לירות שטרלינג. לא רק זאת, אלא שכלל לא ברור כיצד ייצאו מן ההסכם אם יירצו... זאת תהיה בכייה לדורות. ברקזיט שהוא אך ורק בשם, ולא במהות. אסון ! חמישית - בחירות הן תרחיש סביר, הרבה יותר מהברקזיט בסוף אוקטובר. שישית - יאללה פאראג' ! תן בראש, תחתום על הסכמי סחר עם ישראל, ותן לאירופים כאפה. את הרעיונות של יישוב סורים ושאר חמודים באנגליה, שתשמור אירופה לעצמה.
הסנדק הגרמני  |  03.09.19
2.
קשה לבחור בין רע לרע
ישנם יתרונות, ישנם חסרונות והקרב צמוד. פרלמנטרים שחושבים שנם מעל הממשלה מנסים להכשיל ממשלה שמייצגת את המפלגה שלהם. רובם ישלמו ביום בחירות את המחיר. גונסון יצליח במהלך. יציאה ללא הסכם. ואז במ"מ מול ארצות הברית בנפרד ואירופה בנפרד בריטניה יכולה להרוויח יותר , או שלא.
אמת  |  02.09.19