אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך סידרו בכירי yes עוד 118 מיליון שקל לאלוביץ' צילום: טל שחר, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

כך סידרו בכירי yes עוד 118 מיליון שקל לאלוביץ'

דחיית תשלומים לספקים, תיווך בין ספקים לחברות ניכיון צ'קים ותשלומי ריבית לאלו שהסכימו לדחייה: ממצאי החקירה בתיק בזק משרטטים את התרמית שאפשרה לשאול אלוביץ' לקבל עוד מוזמנים בעסקה שבה בזק רכשה את yes

03.09.2019, 07:09 | יניב רחימי ותומר גנון

מממצאי החקירה בפרשת בזק עולה שבכירים לשעבר בחברה־הבת yes מימשו תוכנית מרמתית לשיפור תזרים המזומנים, שהובילה לכך שבעל השליטה לשעבר שאול אלוביץ' ויורוקום קיבלו לידיהם במרמה סכום כולל של 118 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

עסקת בזק–yes, שהושלמה ביוני 2015, היא עסקת בעלי עניין שבמסגרתה נמכרו אחזקותיה של יורוקום שבשליטת אלוביץ' בחברת yes לבזק - שגם היא היתה אז בשליטת אלוביץ'.

בישול המיליונים של yes בישול המיליונים של yes בישול המיליונים של yes

במתווה העסקה נקבע שהתמורה המרבית שבזק, שמניותיה נסחרות בבורסה בתל אביב, תשלם ליורוקום הפרטית עבור מניות yes תעמוד על 1.05 מיליארד שקל. התמורה בעסקה חולקה לשלושה רכיבים. הרכיב הראשון הוא תשלום מיידי של 680 מיליון שקל במזומן, הרכיב השני – סכום נוסף של עד 200 מליון שקל, שישולם בהתאם לגובה נכס המס שבזק תוכל לנצל בדרך של קיזוז הפסדי yes, והשלישי, הוא סכום נוסף של עד 170 מיליון שקל, המותנה בגובה תזרים המזומנים החופשי המצטבר של yes בשנים 2015־2017.

עמידה בתזרים המזומנים החופשי – תמורה מותנית

בהסכם בין בזק ליורוקום נקבע מדרג של שלושה יעדי תזרים חופשי. הרף התחתון בסכום של 836 מיליון שקל מבוסס על תחזית תזרים המזומנים החופשי על פי הערכת שווי שבוצעה על ידי בזק.

הרף האמצעי בגובה של 989 מיליון שקל נקבע על פי התחזיות של yes עצמה ביחס לתזרים המזומנים החופשי שלה, והרף העליון שנקבע על 1.05 מיליארד שקל משקף תוספת של 7% על תזרים המזומנים בהתאם להערכת yes.

הזכאות של יורוקום לקבלת התשלום המותנה או חלק ממנו נגזרת בהתאם לתזרים המזומנים החופשי של yes ביחס לכל מדרג. כך, אם תזרים המזומנים החופשי של yes יהיה נמוך מהרף התחתון, לא תהיה יורוקום זכאית לתשלום התמורה המותנית, ואם תזרים המזומנים החופשי של yes יגיע לרף העליון, יורוקום תהיה זכאית לתשלום מלא של התמורה המותנית בגובה של 170 מיליון שקל.

מממצאי החקירה עולה כי אלוביץ' הנחה את מנכ"ל yes באותם ימים רון איילון לפעול לניפוח והעלאת תזרים המזומנים החופשי של yes באופן מלאכותי, על מנת שיגיע לרף העליון, המזכה את בעל השליטה בתשלום של 170 מיליון שקל, זאת באמצעות תוכנית מרמתית לדחיית תשלומים לספקים. התמורה הנוספת היתה נחוצה לאלוביץ' לצורך פירעון חובות של חברות מקבוצת יורוקום כלפי הבנקים.

מימין: שאול אלוביץ מימין: שאול אלוביץ' ומנכ"ל yes לשעבר, רון אילון | צילום: טל שחר, אוראל כהן מימין: שאול אלוביץ

yes הציעה לספקים ריבית בתמורה לדחיית תשלומים

מממצאי החקירה עולה שבכירי yes באותה תקופה פנו לספקים של החברה ופעלו מולם לשינוי מועד התשלומים. כך, לדוגמה, הציעה yes לספקים שלה להקדים חלק מהתשלומים כלפיהם בתמורה לדחייה של תשלומים בשנים שלאחר מכן. לחלק מהספקים הוצע שמנהל הכספים יתווך ביניהם לבין חברות ניכיון על מנת שיוכלו לקבל לידיהם את התשלום שמגיע להם מחברת yes מוקדם יותר ממועד התשלום הנדחה. בחלק מהמקרים שילמה yes לספקים ריבית בתמורה לקבלת הסכמתם לדחות את התשלומים כלפיהם.

מחומר החקירה עולה שכשחברת yes הגיעה ליעד התזרים הנדרש בשנה מסוימת, היא פנתה לספקים שסוכם עמם על דחיית התשלום והודיעה להם על הקדמת התשלום כלפיהם. עוד עולה מממצאי החקירה ש־yes הודיעה לספק מרכזי שלה שהיא תשלם לו תשלום חד־פעמי גבוה בתחילת השנה העוקבת במקום תשלומים חד־חודשיים שוטפים בשנה הנתונה.

כמו כן עולה כי חברת yes דחתה תשלומים לספקים עבור הפקות מקור. לפי ממצאי החקירה, הפעולות שנקטה yes חורגות ומנוגדות מהמדיניות הפיננסית של החברה בשנים קודמות.

מממצאי החקירה עולה שכתוצאה ממימוש התוכנית המרמתית לשיפור תזרים המזומנים של yes, נהנו אלוביץ' ויורוקום במרמה ממקדמות בסכום כולל של 118 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות