אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנס של 500 אלף שקל ליוחננוף בשל פגיעה בהתארגנות עובדים צילום: אוראל כהן

קנס של 500 אלף שקל ליוחננוף בשל פגיעה בהתארגנות עובדים

השופטת דגית ויסמן, מביה"ד לעבודה, קבעה כי רשת המרכולים תפצה את ההסתדרות הלאומית ואת ועד העובדים בגין פגיעה בהליך ההתארגנות שניסו לקדם; מפסק הדין עולה, בין היתר, כי הרשת דרשה ממנהלים שיפעלו לאסוף את עובדיהם ולהסיע אותם לחתימה על תצהירים, בהם הם מבקשים לבטל את חברותם בההסתדרות

03.09.2019, 10:39 | ליטל דוברוביצקי

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, דגית ויסמן, קבעה אתמול (ב') כי רשת המרכולים יוחננוף ובניו תפצה את ההסתדרות הלאומית ואת ועד עובדי יוחננוף בגין פגיעה בהתארגנות העובדים, בסך כולל של 500 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

דגית ויסמן, קרדיט: דוברות הנהלת בתי משפט דגית ויסמן | קרדיט: דוברות הנהלת בתי משפט דגית ויסמן, קרדיט: דוברות הנהלת בתי משפט

בפסק הדין שנתנה קבעה השופטת ויסמן כי בקשת ההסתדרות הלאומית מתקבלת בחלקה, תוך שהיא קובעת כי "למרות שלא כל טענות ההסתדרות הלאומית הוכחו, הרי שהוכח כי המשיבה (רשת יוחננוף, ל.ד) פעלה באופן פוזטיבי תוך התערבות בהתארגנות העובדים, במהלך ההתארגנות ראשונית ובמקביל לקיומו של משא ומתן קיבוצי ראשון במקום העבודה.

איתן יוחננוף, צילום: עמית שעל איתן יוחננוף | צילום: עמית שעל איתן יוחננוף, צילום: עמית שעל

"המשיבה פנתה לעובדים לקבלת בקשות לבטל את החברות אצל ההסתדרות הלאומית, והפעילה מערך של עובדים ומנהלים בדרגות ניהול שונות, לרבות הפצת הודעות בקבוצת וואטסאפ של מנהלים, על מנת שיפעלו במהירות לאיסוף העובדים והסעתם לחתימה על תצהירים בהם יאשרו שביקשו לבטל את חברותם אצל ההסתדרות הלאומית".

איתמר שרוני, צילום: דוברות ההסתדרות הלאומית איתמר שרוני | צילום: דוברות ההסתדרות הלאומית איתמר שרוני, צילום: דוברות ההסתדרות הלאומית

לפי פסיקת השופטת, "אין מדובר בהתנהלות שגרתית ולא ניתן לראות בהתנהלות זו כהתנהלות לגיטימית, גם אם ברקע הדברים מתנהל סכסוך קיבוצי ששאלת היציגות עומדת במרכזו. בכך המשיבה הפרה את האיסור שלא להתערב בדרך כלשהי בהתארגנות העובדים", נקבע.

עוד נקבע, כי בשל העובדה שמדובר במעסיק פרטי של מאות עובדים, ישנה גם "משמעות בהעברת מסר ברור לציבור רחב של עובדים לגבי ההגנה שמוענקת להם בכול הנוגע לחרות ההתארגנות".

יש לציין כי מספר טענות של ההסתדרות הלאומית נדחו. כך בין השאר, הטענה של ההסתדרות הלאומית לפיה הרשת לא הוציאה הנחיה ברורה למנהלים שלא להתערב בהתארגנות העובדים, נדחתה. את ההסתדרות הלאומית וועד עובדי יוחננוף ייצגו עוה"ד רוית קרן ובטי מצר לוי.

איתמר שרוני, סמנכ"ל אגף הגיוס בהסתדרות הלאומית, מסר בתגובה: "אנו מברכים את עובדי יוחננוף על כך שהאמת שלהם יצאה לאור. צר לנו לראות כי בשנת 2019 מעסיקים בוחרים שלא לכבד את רצון העובדים שלהם ולאפשר להם את הזכות הבסיסית ביותר – להתאגד במסגרת ארגון עובדים. ההסתדרות הלאומית ועובדי הרשת נחושים להשלים את הליך התארגנות העובדים. אנו קוראים לבעלים ומנכ"ל הרשת, איתן יוחננוף, לכבד את פסק הדין - ובראש ובראשונה לכבד את בקשתם הבסיסית של עובדי הרשת המסורים, להשלים את הליך ההתאגדות".

נזכיר שאתמול פורסם כי בית הדין האזורי לעבודה בת"א קבע כי מסעדת קפה נואר בת"א פגעה בהתארגנות העובדים הצעירים שלה, וכי עליה לשלם ל-15-12 מהם סכום של 300 אלף שקל.

מרשת יוחננוף נמסר בתגובה: "החברה שומרת על החוק ובכלל זה על הזכות להתאגדות. יש לציין כי מתוך 12 סעיפי טענות שהועלו התקבל בפס"ד חצי סעיף. למעסיק נשמרת הזכות המהותית לקבלת מידע מהימן מההסתדרות בכדי להכיר בה כגוף המייצג. נערער לערכאה גבוהה יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות