אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים מבהיר: נתניהו היה צריך להימנע מטיפול בענייני חבריו צילום: AFP

משרד המשפטים מבהיר: נתניהו היה צריך להימנע מטיפול בענייני חבריו

המשרד פרסם הבהרה בעקבות ההקלטות של ראש הממשלה, בהן הוא נשמע מנחה את שר התקשורת אז איוב קרא, בנושא תנאי הרישיון של ערוץ 20: "העובדה שנתניהו לא מכהן כשר התקשורת, אינה שוללת את מעורבותו בתחום זה בכובעו כראש הממשלה. מעורבות זו כפופה לאיסור על פעולה בניגוד עניינים". נתניהו: "ההודעה מוכיחה שהייתי רשאי לפעול בעניין ערוץ 20"

03.09.2019, 16:17 | אביאור אבו ו-ynet

משרד המשפטים פרסם בצהריים (שלישי) הבהרה בעקבות ההקלטות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתוך שיחה על תנאי הרישיון של ערוץ 20. מהמשרד נמסר כי "גם לאחר התפטרותו מתפקידו כשר התקשורת, הובהר כי מתוקף תפקידו כראש הממשלה, רשאי נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, לרבות משרד התקשורת, וכי עצם העובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה.

"מובן כי מעורבות זו כפופה לאיסור על פעולה בניגוד עניינים. הסדרי ניגוד העניינים שגובשו עבור מר נתניהו כשר תקשורת עדיין עומד בתקפם, שעה שראש הממשלה עוסק בנושאי משרד התקשורת. כמו כן, נוכח רגישות העניין, הובהר לראש הממשלה כי בהמשך לחוות הדעת שכבר נמסרו בנושא, עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת כרוך עם נושאים מעין אלו".

 

 

בנימין נתניהו , צילום: AFP בנימין נתניהו | צילום: AFP בנימין נתניהו , צילום: AFP

 

המכתב המלא שפרסם משרד המשפטים:

הרינו להבהיר את מצב הדברים בכל הקשור להסדרת ניגודי העניינים של ראש הממשלה בטיפולו בתחום התקשורת:

1 . בתקופת כהונתו של ראש הממשלה כשר תקשורת, נערכו לו שני הסדרים למניעת ניגוד עניינים:

א. בשנת 2015, בעקבות פניות שהגיעו באמצעות מבקר המדינה, נערך למר נתניהו הסדר ניגוד עניינים ביחס למשרד עוה"ד שמרון-מולכו, אשר ייצג באותה עת לקוחות מתחום התקשורת.

ב. בשנת 2016, בעקבות פרסומים בתקשורת בעניין מערכת היחסים בין מר נתניהו לבין מר שאול אלוביץ', שהיה אז בעל השליטה בקבוצת חברות הכוללת גופי תקשורת שונים, בהם חברת "בזק", נערך הסדר ניגוד עניינים נוסף, שפורסם בשעתו לתקשורת. הסדר זה נערך על בסיס המידע שהיה ידוע בשעתו ביחס למערכת היחסים האישית בין רה"מ לאלוביץ', ובמסגרתו הובהר כי ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים קונקרטיים הנוגעים לחברות שבבעלות אלוביץ', וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית על חברות אלו.

2. בשנת 2017, ראש הממשלה התפטר מתפקידו כשר התקשורת והתייתר הצורך בהמשך הבחינה של ניגודי עניינים ביחס לתפקיד זה.

3. עם זאת, גם לאחר התפטרותו מתפקידו כשר התקשורת, הובהר כי מתוקף תפקידו כראש הממשלה, רשאי נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, לרבות משרד התקשורת, וכי עצם העובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה. מובן כי מעורבות זו כפופה לאיסור על פעולה בניגוד עניינים.

4. עוד הובהר כי הסדרי ניגוד העניינים שגובשו עבור מר נתניהו כשר תקשורת עדיין עומד בתקפם, שעה שראש הממשלה עוסק בנושאי משרד התקשורת. כמו כן, נוכח רגישות העניין, הובהר לראש הממשלה כי בהמשך לחוות הדעת שכבר נמסרו בנושא, עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת כרוך עם נושאים מעין אלו.

5 . בהתאם לאמור, נבחנו מעת לעת, אד הוק, נושאים שונים מתחום התקשורת, כאשר עלה צורך במעורבות רה"מ. זאת, על מנת להבטיח שאינם מעוררים חשש לניגוד עניינים. במידת הנדרש, ננקטו הצעדים המתחייבים כדי למנוע חשש מעין זה.

מעבר לאמור, אין בדעתנו להתייחס כרגע לתוכנו של הפרסום אמש, בנוגע להקלטות השיחות בין רה"מ לבין שר התקשורת דאז, איוב קרא.

 

איוב קרא, צילום: אוהד צויגנברג איוב קרא | צילום: אוהד צויגנברג איוב קרא, צילום: אוהד צויגנברג

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הודעת משרד המשפטים מוכיחה שראש הממשלה צדק בתגובתו והיה רשאי לפעול בעניין ערוץ 20, שאינו קשור לאף אחד בהסדרי ניגוד העניינים שנערכו לו. הניסיון להשתמש בתגובת משרד המשפטים נגד ראש הממשלה הוא המשך של מסע הרדיפה השקוף והנלעג נגד נתניהו.

"כל מי שראה את הפרסומים מבין מיד שראש הממשלה לא פעל למען אף חבר, אלא אך ורק למען גיוון הדעות בתקשורת ולמניעת השתקת ערוץ 20 - כבשת הרש של הימין בטלוויזיה".

קרא, שהתראיין לכתבה שחשפה את הדברים, אמר אתמול כי פרסום הכתבה הוא "מעשה נבזי וחמור הגורם לפגיעה מכוונת באמנותי ובדרכי". בציוץ בטוויטר הוא הוסיף: "מעצם ההאזנה על קווי הטלפון שלי ושל ראש הממשלה נודף ריח רע ומגמתי לפגוע בי, בראש הממשלה, בליכוד ובשלטון המחנה הלאומי. אם לא יובהר מיד כיצד הודלפו הציטוטים לתקשורת - אפנה למשטרת ישראל כדי לפתוח בחקירה פלילית ולגלות את המדליף".

איוב קרא בלהב 433: "אגיש תלונה על האזנת סתר"

 

בתוך כך, קרא הגיע בצהריים (שלישי) למשרדי להב 433 בלוד וטען כי בכוונתו להגיש תלונה על האזנות סתר בעקבות שיחתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על ערוץ 20 שפורסמה אמש בחדשות 13. "הגעתי ליחידת המשטרה הכי מקצועית במשטרת ישראל כדי להגיש תלונה חשובה בגין האזנות סתר שהיו נגדי ונגד רה"מ נתניהו", אמר קרא. "הכתבה בערוץ 13 הייתה מגמתית ונועדה לפגוע בי ולפגוע ברה"מ נתניהו. לא אתן שיפגעו בנאמנות שלי, באמינות שלי, בדרך שלי ובאידיאולוגיה שהלכתי בה שנים רבות למען עם ישראל, למען מדינת ישראל, למען הליכוד ובראש ובראשונה למען בנימין נתניהו, ראש הממשלה.

 

"אני סומך על משטרת ישראל שתחקור את האמת. המשטרה יכולה בפרק זמן קצר, 36 שעות, לעלות על מי שהביא את ההקלטות האלה באישור היועמ"ש. אני סמוך ובטוח שהיחידה המיוחדת הזו תביא לחקר האמת והצדק", הוסיף. עוד אמר קרא: "הרדיפה הזאת נמשכת גם שאינני בתפקיד רשמי. אני אשמור מכל משמר על שלטון הליכוד, על ראש הממשלה וכל מה שסובב המחנה הלאומי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות