אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תלונה לרשות התחרות נגד סופר פארם: "גבתה עמלות יתר על מוצרי קנאביס במרשם" צילום: יוני רייף

בלעדי לכלכליסט

תלונה לרשות התחרות נגד סופר פארם: "גבתה עמלות יתר על מוצרי קנאביס במרשם"

מטופל בקנאביס רפואי שהגיש התלונה בה ביקש מהרשות להטיל עיצומים כספיים על החברה בגובה 103.7 מיליון שקל ושל 1 מיליון על מנהל היק"ר. לטענתו: "החברה גובה עמלה של כ-45%, אך החוק מתיר עמלה של עד 25% בלבד"; "אכיפת החוק תוביל להוזלה של 20% במחירי המוצרים ברשתות"

03.09.2019, 18:15 | צלי גרינברג

מטופל קנאביס רפואי בשם ירמיהו אברהם לביא-שחם, הגיש היום (ג') תלונה לרשות התחרות נגד סופר פארם - על גביית עמלת יתר על מוצרי קנאביס רפואי במרשם, בגובה של כ-45% ולא 25%, כפי שהיא מחוייבת על פי חוק. 

בתלונה ביקש לביא-שחם מהממונה על התחרות, להטיל עיצומים כספיים בגובה 103.7 מיליון שקל על סופר פארם ומיליון שקל על מנהל היק"ר, יובל לנדשפט, בשל "פגיעה קשה באינטרס הציבורי. אין שום הצדקה כלכלית למצב הנוכחי, ויש לשנות את המבנה המונופוליסטי של שוק ניפוק הקנאביס - במקביל לאכיפת הוראות החוק על בתי המרקחת".

קראו עוד בכלכליסט

סופר-פארם היא רשת בתי המרקחת הגדולה בישראל הנמצאת בשליטת ליאון קופלר. בתלונה שהגיש לביא-שחם, סטודנט למשפטים במכללת ספיר המטופל בקנאביס רפואי משנת 2011, כאמור, מועלות טענות גם נגד היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), מכיוון שהיא שותפה להסדר הכובל עם סופר פארם ומבצעת "העלמת העין לפעולות סופר פארם לעניין שיעורי הריווח ממוצרי הקנאביס".

קנאביס רפואי, צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי | צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי, צילום: שאטרסטוק

התלונה מפרטת, כי מוצרי הקנאביס הרפואי נמכרים בכפוף למרשם רופא, ולפיכך צריכים להימכר בכפוף לצו פיקוח המחירים לתרופות מרשם רופא, המגביל את גובה שיעור הרווח של הקמעונאים במקרים אלה ל-25%. בעוד סופר פארם "גובה עמלה של כ-45%" – בניגוד לחוק.

"אכיפת החוק ביחס לעמלות השיווק המקסימאליות" נכתב בתלונה "תוביל להוזלה של 20% במחירי מוצרי הקנאביס הנמכרים ברשתות".

בתלונה מציג לביא-שחם את סופר פארם כמחזיקה בכ-50% משוק בתי המרקחת לניפוק קנאביס, וטוען כי "התנהלות סופר פארם מהווה ניצול לרעה של כוחה כמונופול".

לביא-שחם שם סייג בדבר היות הקנאביס הרפואי תחת פקודת הסמים, ועדיין לא תחת ההגדרה של תרופה, אך "הדבר אינו גורע מאחריות סופר פארם למכור מוצריה תחת צו פיקוח המחירים לתרופות מרשם רופא. סופר פארם הסדירה שיעורי ריווח שיופקו ממוצרי הקנאביס – באופן המעיד כי נוצר הסדר כובל לפי סעיף 2 לחוק התחרות. דרישתו ליהנות מעמלות שיווק מופרזות, עולה לכדי הסדר כובל בעניין שיעורי ריווח המתקבלים ממכירת המוצרים".

בסיום התלונה מבקש לביא שחם מהממונה על התחרות להטיל עיצומים כספיים בגובה 103.7 מיליון שקל על סופר פארם ומיליון שקל על מנהל היק"ר, יובל לנדשפט, בשל "פגיעה קשה באינטרס הציבורי. אין שום הצדקה כלכלית למצב הנוכחי, ויש לשנות את המבנה המונופוליסטי של שוק ניפוק הקנאביס - במקביל לאכיפת הוראות החוק על בתי המרקחת".

תגובת סופר פארם: "הטענות הנ"ל מופרכות. מחירי הקנאביס נקבעים על ידי יצרני הקנאביס באישור משרד הבריאות (מחירון ירפ"א), והרווחיות על מוצרים אלו אינם אלה המוזכרים בתלונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות