אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שזומן למשרד רה"מ: יו"ר ארגון המורים משהה את העיצומים צילום: יאיר שגיא

אחרי שזומן למשרד רה"מ: יו"ר ארגון המורים משהה את העיצומים

אחרי שיחה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה הודיע רן ארז על השהיית העיצומים עד אחרי פגישה שתיערך במשרדו של נתניהו. בעקבות ביטול העיצומים, הלימודים בתיכונים ייפתחו מחר כרגיל. ארז הכריז על העיצומים בעקבות צווי המניעה שקיבל לפני פתיחת שנת הלימודים

03.09.2019, 22:24 | ynet
יו"ר ארגון המורים הכריז הערב (ג') על השהיית העיצומים שתוכננו למחר, שבמסגרתם היו אמורים להתחיל בשעה 10:00. זאת לאחר שזומן לשיחה במשרד ראש הממשלה שתתקיים בימים הקרובים. ארז הכריז על השהיית העיצומים לאחר שיחה עם מנכ"ל משרד רה"מ. מוקדם יותר פורסם לראשונה ב-ynet על העיצומים המתוכננים.

קראו עוד בכלכליסט

העיצומים הוכרזו אחרי שבשבוע שעבר הוציא בית הדין לעבודה צווי מניעה להשבתת הלימודים בתיכונים על ידי הארגון. מוקדם יותר הגיוש המרכז השלטון המקומי ומשרדי האוצר והחינוך בקשה לבית הדין הארצי לעבודה למניעת העיצומים של ארגון המורים. אך עם ביטול העיצומים, כאמור, אין בה צורך.

"אנחנו ממשיכים במאבק", אמר ארז ל-ynet. "אם אין אני לי מי לי. הוצאת צווי המניעה ב-1 בספטמבר לא פתרה שום בעיה. משרדי החינוך והאוצר מטאטאים הכל מתחת לשטיח, לכן אנחנו נאלצים להתחיל בסדרה של עיצומים - וכבר מחר הלימודים יתחילו בשעה 10:00 בבוקר. כל הבעיות שעליהן הכרזנו נותרו בעינן. לא מדברים איתנו בצורה עניינית ולא מקיימים איתנו דיונים ענייניים. שום בעיה לא נפתרה. הכול מטאטאים מתחת לשטיח".

ארז וארגונו חתומים על הסכם שכר קיבוצי עד פברואר 2022 שבמסגרתו התחייבו ל"שקט תעשייתי". ארז מצדו טוען כי ההתחייבות תקפה רק לעניינים שעליהם הוסכם, ולא לעניינים אחרים הקשורים לתנאי העסקתם של המורים בחטיבות העלינות. ההליך המשפטי היחידי שיכול למנוע את השבתת הלימודים מחר - זו בקשה דחופה לצו מניעה נגד המהלך.

לפי תגובת יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, מהלך כזה צפוי להתרחש. "יו"ר ארגון המורים רן ארז מפר באופן בוטה את החלטת בין הדין כשמנסה לפגוע בתלמידים ולשבש את שנת הלימודים בכל מחיר", טען ביבס. "אם לא יהיה מוכן לקיים דיון ענייני בנושא, ונידרש לכך שוב - נפנה לבית הדין באופן מיידי ואני סמוך ובטוח שנקבל את הגיבוי המתאים גם מהמדינה".  

רן ארז, צילום: יאיר שגיא רן ארז | צילום: יאיר שגיא רן ארז, צילום: יאיר שגיא

מועצת התלמידים והנוער הארצית אמרה בתגובה להכרזה על העיצומים: "שביתה ואיומים הם לא הפיתרון! מועצת התלמידים והנוער הארצית מתנגדת להשבתת הלימודים ולאיומי הפגיעה בטיולים השנתיים. אנו מצפים מהמורים להוות מודל לחיקוי, לגלות אחריות לאומית ולא לשבש את הלימודים בתקופת בחירות תוך יצירת כאוס וחוסר יציבות. מאות אלפי תלמידים נמצאים כעת בחוסר ודאות לגבי הלימודים מחר - מגיע להם יחס ראוי יותר! במקום לרכוב על גב התלמידים, אנו קוראים לרן ארז לפעול למען תהליכי שיח חיוביים ומקדמים, בהם נשמח לתמוך".

גם הנהגת ההורים הארצית התייחסה לסדרת העיצומים ומסרה כי "הנהגת ההורים מצרה על כך שממשלת ישראל נמנעת מזה תקופה לשבת לדון ולפתור את הסוגיות השונות עם ארגוני המורים. חוסר שיח שוטף מביא למצב משברי ולפגיעה בילדי ישראל. הגיעה העת שהממשלה בהובלת שר האוצר ושר החינוך יקחו אחריות ויפנימו כי רק שיח הוגן ובנפש חפצה עם שותפיו הטבעיים והלגיטימיים לדרך יביאו להחזרת האמון ההדדי, המעורבות ושגשוג מערכת החינוך בישראל".

 

בשבועות האחרונים, לקראת מועד פתיחת שנת הלימודים, הכריז ארז על כמה סכסוכי עבודה בנושאים שונים, בהם בעניין מורי הקבלן, הסדרת תנאי מנהלי בתי הספר, אי שוויון בקבלת פרסי הצטיינות בין מורי החטיבות העליונות לחטיבות הביניים, ועל כך שמורים נדרשים לפעולות שמירה על התלמידים בטיולים השנתיים בלילות.

מרכז השלטון המקומי ועיריות תל אביב-יפו, ירושלים וחיפה, ביקשו אז להוציא צווי מניעה - וקיבלו. בבקשה פירטו באריכות מדוע ארז אינו יכול להשבית לפי חוק את הלימודים בתיכונים, וכינו את התנהלות הארגון "חוסר תום לב קיצוני".

בבקשה לצווי המניעה לגבי איום ההשבתה הקודם נכתב כי "ההכרזות על סכסוכי העבודה עומדות בניגוד להתחייבויות הארגון בהסכם 2018 ולפסיקת בית הדין, ובכל מקרה הארגון לא יכול לנקוט בצעדים ארגוניים על בסיס ההודעות הללו". עוד נטען בבקשה כי הכרזת הארגון בעניין פרסי ההצטיינות אינה קבילה, שכן היא נוגעת למורי חטיבות הביניים ומכאן שארגון המורים העל-יסודיים, המאגד את מורי התיכונים, אינו הארגון היציג שלהם.

באשר לטענותיו על כך שהמורים נדרשים לשמור על התלמידים במהלך הלילות בטיולים השנתיים נכתב: "אחת לתקופה הארגון מעלה 'בעיה' או 'טענה' חדשה בנוגע לטיולים, כאילו היו דבר חדש ולא חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך מקום המדינה לפחות". את הבקשה סיכמו הרשויות כשציינו כי "אין כל הצדקה לנקוט צעדים ארגוניים שכן אין לצעדים אלה כל תכלית לקדם הידברות או משא ומתן".

צעד נוסף שעליו הכריז היום ארז הוא בעניין השמירה על הטיולים. במכתב ששיגר לשר החינוך רפי פרץ ומנכ"ל משרדו שמואל אבואב נכתב כי "אם עד סוף ספטמבר לא ימצא פתרון מוסכם עמנו על אי שמירה ע"י המורים בטיולים - יופסקו כל הטיולים אחרי חג הסוכות".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות