אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פקיד לעזאזל: כולם אשמים, חוץ מכחלון צילום: אוראל כהן

פקיד לעזאזל: כולם אשמים, חוץ מכחלון

כל הנהלת האוצר הם מינויים של כחלון עצמו. את הליכי הבחירה והאיתור של רובם הוביל מנכ"ל המשרד ויד ימינו שי באב"ד. כשכחלון מאשים את האנשים שמינה בעצמו בתקיעת מקלות בגלגלים, זה מעיד בעיקר עליו

04.09.2019, 08:10 | עמרי מילמן

בתוך מהומות ההקלטות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מעט מדי תשומת לב ניתנה להקלטה של שר האוצר משה כחלון, ששופכות עוד אור על המלחמה בין אלו שזועקים למשפטזיציה של המערכת הציבורית ואלו שזועקים נגד הפוליטיזציה שלה. מדברי כחלון עולה כי 98% מהמהלכים שניסה להוביל נבלמו - אם כי אולי התלוצץ. את הדברים, שנחשפו בחדשות 13, אמר השר לבעל עסק בדרום שהתלונן על כך שהמיליונים שהבטיח לא הגיעו.

ככל הנראה כחלון הגזים באמירה שלו. בכל זאת, הוא קידם כמה מהלכים בכהונתו. גם שכפקידיו התנגדו להם, כחלון ידע לקדם אותם על אפם וחמתם. ועדיין, מדבריו עולה כי הנהלת האוצר חוסמת מהלכים רבים שהוא מנסה לקדם. אנשיו של כחלון מרבים להתלונן על המנגנון הציבורי, שתוקע להם מקלות בגלגלים. לפעמים זה היועץ המשפטי, לפעמים זו נציבות השירות הציבורי, לפעמים זה אגף תקציבים.

משה כחלון, צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון | צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון, צילום: משה מילנר, לע"מ

אם כל כך הרבה מהלכים של כחלון נתקעים, כמו גם של נתניהו, אולי הבעיה היא לא המערכת הציבורית, אלא הניסיון לדלג על כללי המנהל התקין? במדינה דמוקרטית, פוליטיקאים לא יכולים לעשות כאוות נפשם עם כספי המסים של הציבור. קיימים כללים, שמטרתם לשמור על הוגנות ולמנוע שחיתויות - ועל הפוליטיקאים להישמע להם.

ההכרעה בשאלות של צדק חלוקתי היא נחתלם של נבחרי הציבור. אבל בכל הנוגע לדרך שבה מחלקים את הכסף - טוב שיש פקידים שבולמים מהלכים שנועדו בעיקר לקידום אישי, ושטובת הציבור לנגד עיניהם. כל זה נכון בעיקר לאור העבודה שכל הנהלת האוצר - כולל הממונה על התקציבים והיועץ המשפטי - הם מינויים שכחלון עצמו מינה, ואת הליכי הבחירה והאיתור של רובם הוביל מנכ"ל המשרד ויד ימינו של כחלון שי באב"ד. כשכחלון מאשים את האנשים שהוא עצמו מינה בתקיעת מקלות בגלגלים, זה מעיד בעיקר עליו, לא עליהם.

בסוף דבריו ציין כחלון, אם כי לטענתו בהומור, שזו הסיבה שהוא מתפטר. כמובן שהוא לא באמת יתפטר עד אחרי הבחירות. אין לו שום סיבה לוותר על הכוח הנלווה לתפקיד שר האוצר, אבל ייתכן שבאמירה זו הוא מכשיר את הקרקע לכך שלא ימשיך בתפקיד אחרי הבחירות. בבחירות הקודמות היה לו קשה להתחמק מקבלת התיק בשנית. אלא שעכשיו הוא חלק מהליכוד. ובסיבוב הבא, אם הליכוד תרכיב את הממשלה, יהיה לו קל להתחבא מאחורי סיכומים שיעשה נתניהו עם שותפותיו לקואליציה, במקום להסביר שאין לו דרך לסגור את הבור התקציבי שיצר בלי להפוך לחלוטין את מדיניות הנדבנות שדגל בה עד כה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות