אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת משגר חיצים במאבק על אנטרופי: "מונופול לא מפוקח ללא שום כללים" צילום: אלכס קולומויסקי

ברקת משגר חיצים במאבק על אנטרופי: "מונופול לא מפוקח ללא שום כללים"

בכנס של לשכת סוכני הביטוח העביר הממונה על רשות שוק ההון ביקורת מרומזת על יו"ר רשות לני"ע ענת גואטה, התומכת בהמשך פעילות אנטרופי במתכונת הקיימת: "אני מגן על מיליוני חוסכים לפנסיה. אלה שמתנגדים על מה הם מגנים? על חברה פרטית כזו או אחרת"

04.09.2019, 13:36 | חזי שטרנליכט

עוד אבן דרך במאבק הרגולטורים על מעמדה של אנטרופי, הפעם הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת מאתר הזדמנות נוחה לנגח את חברת היעוץ ובעקיפין את הרגולטורית שמתנגדת להחלשת כוחה של אנטרופי, יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה.

קראו עוד בכלכליסט

בנאום מול 600 סוכני ביטוח בכנס לשכת סוכני הביטוח בקריית שדה התעופה  אמר ברקת כי הוא בעל הסמכות המלאה לפקח על החלטות הגופים המוסדיים - בראשם חברות הביטוח.  "אני מגן על אלפי בת אב ומיליוני חוסכים לפנסיה. אלה שמתנגדים על מה הם מגנים? על חברה פרטית כזו או אחרת", אמר ברקת, בחץ של ביקורת שנשלח לעבר הגופים המפוקחים וחברת היעוץ עצמה. 

משה ברקת וענת גואטה, צילום: אוראל כהן משה ברקת וענת גואטה | צילום: אוראל כהן משה ברקת וענת גואטה, צילום: אוראל כהן

ברקת טען עוד כי המבקרים אותו הם למעשה מגנים "על מונופול לא מפוקח שאין לו שום כללים. מאחורי עומד הציבור ולכן אני אעמוד על הסמכות ועל המשך הפיקוח ואדאג שהדבר הזה יעשה בצורה נכונה"..

ברקת אמר בראשית דבריו "אנו רואים את העיתונאים נהנים מזה שבין הרגולטורים יש קרבות אגו וחילוקי דעות. אין פה מלחמות אגו, יש פה עניין לעשות את הדבר הנכון ויש פה עניין של סמכויות של רשות שוק ההון הקבועות בחוק". הוא ציין כי "אם זה לגבי כל ההתנהלות של המוסדיים, כולל נושא ההצבעות, אין פה ספק שזה עניין לפיקוח בלעדי של רשות שוק ההון".  

הוויכוח המתעצם בין ברקת לרשות ניירות ערך בעניין מעמדה של חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, ניטש מזה מספר חודשים. אחד המהלכים הדרמטיים שיזם ברקת לאחר כניסתו לתפקיד (באוקטובר 2018) היה הכרזתו מספר חודשים לאחר מכן באשר לאופן שבו מקבלים המוסדיים את ההחלטות ביחס להצבעות באסיפות כלליות של החברות הציבוריות.

בעבר הגופים המוסדיים נהגו לבסס את החלטותיהם על בסיס חוות דעת של חברת ייעוץ חיצונית - רובם השתמשו בשירותי חברת אנטרופי, וחלקם הקטן בשירותי הייעוץ של חברת עמדה, ומעטים מאוד בביצוע עבודה פנימית של אנליזה, באפריל האחרון דרש למעשה ברקת בנאום באוניברסיטת תל אביב כי "גופים אלה יידרשו להתבסס על אנליזה עצמאית, בשונה מהנהוג כיום". היתה זו יריית הפתיחה למאבק בין ברקת לבין יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, ולצידה בכירים בגופים מוסדיים, שקראו להמשך הפעלתה של החברה.

בכנס סוכני הביטוח שנערך היום קיבל ברקת חיזוקים מנשיא השלכה ליאור רוזנפלד: "אנו ערים לוויכוח המתנהל בין רשות שוק ההון לבין רשות לניירות ערך ומכאן אני רוצה לומר לך ברקת, אנו עומדים לצידך תומכים בך ומחזקים. ההחלטה שלך תתקבל במלוא הסיוע שלנו גם בצד הלובי ויש לנו לא מעט יכולות".

ברשות ני"ע מסרו כי אינם מוצאים לנכון להגיב לדברים. מאנטרופי נמסר: "אנטרופי לא הסיפור פה. יחליטו הרגולטורים, מי מבינהם, מה יהיה גורל האספות הכלליות, אשר כאמור הנן חלק חשוב בממשל התאגידי של שוק ההון וכספי עמיתים, וכך יהיה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות