אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד חברות האשראי נגד ברקת: "מעכב חלוקת רישיונות למתן אשראי בניגוד לחוק הפיקוח" צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

איגוד חברות האשראי נגד ברקת: "מעכב חלוקת רישיונות למתן אשראי בניגוד לחוק הפיקוח"

לטענת האיגוד, בתקופת כהונתו של ברקת כממונה על שוק ההון קצב הנפקת הרישיונות הפך לאיטי מאוד - מתוך כ-2,500 בקשות שהוגשו לקבלת רישיון, הונפקו עשרות רישיונות בודדים בלבד; הרשות: "ברקת נקט לאחרונה סדרת צעדים שמטרתם שיפור הטיפול במבקשי הרישיון, יצירת ודאות רגולטורית והאצת קצב מתן ודחיית הרישיונות"

04.09.2019, 19:18 | חזי שטרנליכט

"הממונה על שוק ההון, משה ברקת, מעכב באופן מודע ומכוון את קצב חלוקת הרישיונות למתן אשראי - בניגוד מוחלט להוראות חוק הפיקוח, תוך חריגה קיצונית מסמכותו, רמיסת חוקי יסוד והתעלמות מוחלטת מהאינטרס הציבורי". כך טוען איגוד חברות האשראי במכתב ששלח לברקת כהתראה אחרונה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

קראו עוד בכלכליסט

תחילתו של המשבר הנוכחי בין הממונה לבין חברות האשראי, בעדכון לנוהל מתן שירותי אשראי שתיקן הממונה באופן חד צדדי לפני כחודש, "אשר מתיימר לשנות סדרי בראשית לעניין המסמכים הנדרשים לקבלת רישיון ולעניין דרישות ממשל תאגידי, כשירות, בעלי תפקידים ונהלים שיידרשו להתקיים במבקש רישיון – זאת בחוסר סמכות מוחלט".

ביוני 2017, כחלק ממסקנות ועדת שטרום להגברת התחרות במערכת הפיננסית ובשירותים הבנקאיים, נכנס לתוקפו חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים מוסדרים, הקובע כי עוסקים במתן אשראי נדרשים להחזיק ברישיון ייעודי לצורך זה. המפקחת הקודמת דורית סלינגר הדגישה בזמנו כי "במקביל למתן הרישיונות, אנו פועלים לבסס תשתית רגולטורית במטרה לפתח שוק מפוקח ומשוכלל".

אלא שהמפקח החדש הצהיר בעבר כי "היה מעדיף להימנע מהטיפול בתחום האשראי החוץ בנקאי". על פי הנטען במכתב, שנשלח באמצעות משרד עורכי הדין מ. פירון ושות', בתקופת כהונתו של ברקת כממונה קצב הנפקת הרישיונות הפך לאיטי עד לא קיים בכלל, כאשר מתוך כ-2,500 בקשות שהוגשו לקבלת רישיון, הונפקו עשרות רישיונות בודדים בלבד והטיפול במרבית הבקשות פשוט תקוע.

משה ברקת, צילום: עמית שעל משה ברקת | צילום: עמית שעל משה ברקת, צילום: עמית שעל

כאמור, לפי האיגוד, הרשות ביצעה את התיקון אף שהיא "נעדרת סמכות לקבוע את הנוהל בדרך שקבעה". עוד נטען כי הרשות "פועלת באופן בלתי סביר, בניגוד לאינטרס הציבורי ותוך פגיעה בזכויות חוקתיות של מפוקחיה, הרבה והרבה מעבר לנדרש".

לפי המכתב של איגוד חברות האשראי, "הרשות לא עומדת (וכנראה שאף לא מנסה גם) בחובתה הבסיסית היחידה כמעט ככל שהיא נוגעת בצרכי נותני השירותים הפיננסיים - והיא - מתן רישיונות". באיגוד מדגישים, כי מאחורי הנתונים המספריים הבלתי נתפסים, עומד ציבור רחב של אנשים פרטיים ובעלי עסקים ולחסימת התחום ישנן השלכות רבות, "החל מפגיעה בבעלי חברות האשראי ועד לפגיעה קשה, ואף מסוכנת באנשים ועסקים פרטיים שייאלצו למצוא פתרונות אשראי במקומות בעייתיים ויקרים יותר".

האיגוד מתייחס גם לפגיעה בתחרות, ומציין כי הנוהל החדש "יביא בהכרח לפגיעה אנושה בנותני אשראי לגיטימיים, ובכלל זה, לנותני אשראי בעלי היקף פעילות נרחב, ומכאן לפגיעה בשירות חיוני לציבור בישראל שנועד להוות תחליף ולחולל תחרות מול התאגידים הבנקאיים, ולפגיעה בתאגידים עסקיים ובשכבות מוחלשות יותר, כדוגמת עובדים מוחלשים המשתמשים בשירותי ניכיון צ'קים לקבלת שכרם ועוד".

לסיכום טוען האיגוד כי "התנהלות הרשות היא בלתי סבירה באופן קיצוני עד כי קשה להאמין שרשות רגולטורית בישראל הוציאה תחת ידיה נוהל רישוי כאמור, באופן שהוציאה, ובדרך ההתנהלות".

לכן, דורש האיגוד את "ביטולו של נוהל הרישוי או למצער, את כל החלקים שפשה בהם כל אחד מני הכשלים והעוולות המתוארים לעיל" ואף לקבוע, "כי כל הבקשות אשר היו תלויות ועומדות בטרם כניסת הנוהל החדש, יוכרעו בהתאם לנוהל הישן".

מרשות שוק ההון נמסר: "הרשות חולקת על האמור במכתבו של בא כוח האיגוד. החל מכניסתו לתפקיד שוקד הממונה, משה ברקת, על תיקון מחדלי העבר והטיפול הקלוקל בנותני השרותים הפיננסים ממועד חקיקת החוק, לפני כשלוש שנים. הממונה פועל, תוך שיתוף גורמי הממשל הבכירים, מתוך מחויבות לקידום התחרות בשרותים הפיננסיים, ובפרט נותני אשראי מורחב וגופי פינטק, על מנת לתת מענה למעל 2,500 בקשות רישיון אשר, כפי שדווח לגורמים שונים ובהם היועץ המשפטי לממשלה - רק 4% מהם טופלו בשנתיים טרם תחילת כהונת הממונה.

"כתגובה נקט הממונה לאחרונה סדרת צעדים שמטרתם שיפור הטיפול במבקשי הרישיון, יצירת ודאות רגולטורית והאצת קצב מתן ודחיית הרישיונות, כך שבחודשים ספורים טופלו למעלה מ-10% מבקשות הרישיון. נוהל הרישוי אליו מתיחס המכתב הינו יישום ישיר של חוק הפיקוח, ומחיל רגולציה המתחייבת על פי החוק על מנת להגן על הציבור מפני כשלים, נזקים, עבירות, ופגיעה בהוגנות. הנוהל הוא בסמכותה המלאה והבלעדית של הרשות, תואם את הדרישות החלות על גופים זהים בחו"ל, ומשקף את כללי העבודה הפנימיים של הרשות. פרסומו נועד לתת ודאות למבקשי רישיון, ולאפשר בסופו של תהליך קיצור משך הטיפול ברישיון של נותני אשראי מחוללי תחרות במשק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות