אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד למינהל התכנון: כחלון תומך בהארכת תוקף לתמ"א 38 צילום: משה מילנר, לע"מ

בלעדי לכלכליסט

בניגוד למינהל התכנון: כחלון תומך בהארכת תוקף לתמ"א 38

שר האוצר תומך בעמדת הקבלנים להמשיך עם התוכנית, ובתחילת שבוע הבא יקיים פגישה מכרעת עם בכירי הרגולטורים בתחום, בה יוחלט אם להאריכה בחמש שנים נוספות - עוד לפני הבחירות. טענת המתנגדים: אין טיפול בתשתיות הערים

05.09.2019, 08:23 | אמיתי גזית

שר האוצר משה כחלון תומך בהארכת התוקף של תמ"א 38, כך עולה ממכתב ששיגר אליו אתמול מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ אמנון מרחב והגיע לידי "כלכליסט" — ואשר נפתח במילים "לאור רצוננו המשותף לוודא כי תוכנית מתאר ארצית 38 תמשיך לתקופה נוספת".

קראו עוד בכלכליסט

 המכתב הוא סיכום פגישה שנערכה בין השניים ב־27 באוגוסט ועסקה במאמצים של הקבלנים לבלום את כוונות מינהל התכנון לבטל את התוכנית ובהמלצות אופרטיביות בנושא. ביום ראשון הקרוב יקיים כחלון בלשכתו פגישה מכרעת עם בכירי מינהל התכנון, הרשות להתחדשות עירונית, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), משרד השיכון, מטה הדיור, ובה יוחלט אם להאריך את התוכנית בחמש שנים — כבר לפני הבחירות.

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, צילום: ניב קנטור מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר | צילום: ניב קנטור מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, צילום: ניב קנטור

תמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק בניינים מפני רעידות אדמה, אושרה ב־2005 לתקופה של חמש שנים, אך ניתנה למועצה הארצית לתכנון ובנייה סמכות להאריך את תוקפה בחמש שנים. ב־18 במאי 2020 מגיעה לסיום תקופת ההארכה השנייה, ואז תצטרך המועצה להחליט אם להמשיך ולהאריך.

משה כחלון, שר האוצר, צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון, שר האוצר | צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון, שר האוצר, צילום: משה מילנר, לע"מ

מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר הצהירה כמה פעמים בעבר כי תתמוך בביטול התוכנית. מינהל התכנון אינו מוסמך לאשר או לבטל את תמ"א 38, אך יש לו השפעה על עמדת המועצה הארצית והשר הממונה.

מרחב מבקש לנצל את התקופה הקצרה שנותרה עד הבחירות כל עוד יש שר התומך בעמדתו. "אבקשך לפעול לכינוס המועצה הארצית לתכנון ולבנייה באופן מיידי, ולפעול ללא דיחוי, להארכת תמ"א 38 לייצור ודאות לכל העוסקים בענף", כתב מרחב לכחלון.

זילבר ורבים מראשי הערים מתנגדים לתוכנית בטענה כי היא גורמת לעומס על תשתיות העיר ואינה נותנת מענה מספק לצורכי ציבור. התוכנית מאפשרת הוספת דירות לבניינים, אך אינה מציעה תוספת מתאימה של תשתיות כגון גנים ציבוריים ומוסדות חינוך. זילבר וראשי הערים מעדיפים פתרונות של פינוי־בינוי, המאפשרים לתכנן מחדש את כל מתחם המגורים.

המועצה הארצית לתכנון ובנייה שלה הסמכות להאריך את תוקף תמ"א 38 מקבלת החלטות באופן דמוקרטי ובה 32 חברים. כיום מאזן הכוחות נוטה לכיוון משרד האוצר משום שכאמור בראש המועצה עומד נציג משרד האוצר- זאב ביילסקי- וחברים בה גם 11 נציגים ממשרדי ממשלה שונים שנוטים בהחלטות מהסוג הזה לתמוך בעמדת האוצר. יתר החברים הם נציגי ארגוני הסביבה, רשויות מקומיות, ארגוני האדריכלים, המהנדסים וכיוצא בזה. משום כך בשבועיים הקרובים יש לאוצר שעת כושר להעביר החלטה שלא בטוח שמאזן הכוחות לאחר הבחירות יאפשר לקבל.

אפשרות שנשקלת היא הארכת תוקף תמ"א 38 לתקופה קצרה מ-5 שנים, ובמקביל גיבוש תיקונים לתמ"א (או תוכנית חדשה לגמרי) באופן שיתאים גם לצרכים של העיריות. כך מצד אחד תיווצר וודאות בענף הנדל"ן ויתפוגג החשש מביטול מוחלט של התמ"א כבר כעת, ומצד שני יוטמעו בהדרגה וללא טלטלות השינויים המתבקשים.

אפשר להעריך כי השר הבא שיהיה אמון על מדיניות התכנון לא ישנה החלטה שמאריכה את תוקף התמ"א רק בשנה, שנתיים או שלוש.הוא יוכל להטביע חותם על תחום ההתחדשות העירונית באמצעות אותם תיקונים או תוכנית חדשה שמתגבשת במנהל התכנון.

מרחב מציע לכחלון לגבש מתווה עדכני, שיתחשב בצורכי הערים: "עדכונים אלו צריכים להיעשות באופן אבולוציוני, ולא בדרך של ביטול התוכנית כליל".

המועצה הארצית לתכנון ובנייה שלה הסמכות להאריך את תוקף תמ"א 38 מקבלת החלטות באופן דמוקרטי ובה 32 חברים. כיום מאזן הכוחות נוטה לכיוון משרד האוצר משום שכאמור בראש המועצה עומד נציג משרד האוצר- זאב ביילסקי- וחברים בה גם 11 נציגים ממשרדי ממשלה שונים שנוטים בהחלטות מהסוג הזה לתמוך בעמדת האוצר. יתר החברים הם נציגי ארגוני הסביבה, רשויות מקומיות, ארגוני האדריכלים, המהנדסים וכיוצא בזה. משום כך בשבועיים הקרובים יש לאוצר שעת כושר להעביר החלטה שלא בטוח שמאזן הכוחות לאחר הבחירות יאפשר לקבל.

אפשרות שנשקלת היא הארכת תוקף תמ"א 38 לתקופה קצרה מ-5 שנים, ובמקביל גיבוש תיקונים לתמ"א (או תוכנית חדשה לגמרי) באופן שיתאים גם לצרכים של העיריות. כך מצד אחד תיווצר וודאות בענף הנדל"ן ויתפוגג החשש מביטול מוחלט של התמ"א כבר כעת, ומצד שני יוטמעו בהדרגה וללא טלטלות השינויים המתבקשים. אפשר להעריך כי השר הבא שיהיה אמון על מדיניות התכנון לא ישנה החלטה שמאריכה את תוקף התמ"א רק בשנה, שנתיים או שלוש.הוא יוכל להטביע חותם על תחום ההתחדשות העירונית באמצעות אותם תיקונים או תוכנית חדשה שמתגבשת במנהל התכנון.

מלשכת שר האוצר נמסר: "אכן היתה פנייה מצד התאחדות הקבלנים בנושא בפגישה שנערכה לאחרונה. בקרוב תתקיים ישיבה מקצועית אצל שר האוצר, והמשך ההתנהלות ייקבע לאחריה. שר האוצר נמצא בשיח רצוף עם התאחדות הקבלנים במאמץ משותף להגדיל את מספר התחלות הבנייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
שנמוך הערים לטובת חלומות של אידיוטים שימושיים
כשתכננו את מרכזי הערים בתקופת מפא"י חשבו על תכנון כולל שלוקח בחשבון את צרכי האוכלוסיה והתשתיות הדרושות. כיום מוסיפים כחמישים אחוז יותר דירות שיגרמו לעומס תשתיות ויקשו על כל תושבי הערים. רק פינוי ובינוי של מתחמים שלמים יכולים להוסיף אוכלוסיה לערים מבלי לחסל את הסיבה לגור שם בכלל. אין תשתיות מספיקות לחניות, כבישים, מערכות חינוך ובריאות מים וביוב חשמל ועוד. הנובע מבצע כסף על חשבון העתיד הרקוב הקרוב.
קרקר נגד קרקר  |  05.09.19
לכל התגובות