אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית הדיור של ניו זילנד הוכרזה "שאפתנית מדי" ונגנזה צילום: אי פי איי

תוכנית הדיור של ניו זילנד הוכרזה "שאפתנית מדי" ונגנזה

פרויקט KiwiBuild להקמת 100 אלף בתים בתוך עשור החמיץ את כל תאריכי היעד. במקומו תשיק הממשלה מהלכים חדשים שנועדו להתמודד עם מחירי נדל"ן מהגבוהים בעולם. שרת הדיור: "כשתוכנית לא עובדת, אנחנו מודים בזה ומתקנים אותה"

04.09.2019, 21:44 | שירות כלכליסט

ממשלת ניו זילנד ביטלה תוכנית לבניית 100 אלף בתים בתוך עשור, בטענה כי היעדים שהציבה היו "שאפתניים מדי". כך מדווח "הגרדיאן" הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

ביטול התוכנית, שהושקה ב־2018 מהווה מכה לממשלתה של ג'סינדה ארדרן, שכן היא הוצגה כתוכנית הדגל להתמודדות עם משבר הדיור במדינה. אולם כעת מודה הממשלה כי לא תוכל לעמוד בה, ובמקום, שרת הדיור מייגן וודס חשפה צעדים חדשים.

הצעדים הללו כוללים הקצאת 400 מיליון דולר ניו זילנדי (256 מיליון דולר) למימון יוזמות שאמורות לסייע למשפחות מעוטות יכולת לשכור דירות תוך קנייה הדרגתית של הבעלות עליהן. בנוסף, וודס הודיעה כי הפיקדון שרוכשי בתים נדרשים להפקיד לקבלת משכנתה בסבסוד ממשלתי יופחת בחצי ל־5%. "כשהמדיניות לא עובדת, אנחנו מודים בזה ומתקנים אותה", הצהירה. "הצעדים החדשים יאפשרו ליותר ניו זילנדים לעבור לגור בבתים יבשים ובטוחים, בין אם דיור ציבורי, דירות שכורות או דיור בר השגה".

ג ג'סינדה ארדרן | צילום: אי פי איי ג

הביטול הרשמי של התוכנית, שנקראה KiwiBuild, התקבל לאחר שהיא כבר החמיצה כל תאריך יעד שנקבע עבורה בעת שיצאה אל לדרך. נכון לאתמול נבנו 258 יחידות בלבד, לעומת יעד של יותר מאלף למועד זה. ביוני פיטרה ארדרן את שר הדיור פיל וויטפורד ומינתה ועדה של בכירים. עוד קודם לכן בינואר נאלצה הממשלה להודות כי התוכנית נקלעה למבוי סתום. מלבד היעדים השאפתניים, הפרויקט לא התרומם בשל הקושי לגייס קבלנים פרטיים לבניית בתים זולים. כמו כן, נטען כי המחירים של הבתים היו גבוהים מדי. הנדל"ן למגורים בניו זילנד הוא מהיקרים בעולם ובעשור האחרון זינקו המחירים ביותר מ־50%. למרות הגבלת רכישת בתים על ידי זרים, זמן ההמתנה לדיור ציבורי נסק לשיא ומספר דרי הרחוב רק הולך ועולה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות