אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמיר לוי מונה למנכ"ל מיזם הסיבים IBC צילום: אוראל כהן

אמיר לוי מונה למנכ"ל מיזם הסיבים IBC

לוי שימש בעברו כממונה על התקציבים באוצר; לחברה אין מנכ"ל קבוע מאז 2015; הצפי של החברה הוא להגיע לכמיליון משקי בית תוך 3 שנים

05.09.2019, 08:45 | אביאור אבו

אמיר לוי, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר, מונה למנכ"ל מיזם הסיבים IBC, ש-70% ממנה נרכשו לאחרונה על-ידי קרן תשתיות לישראל (תש"י) וסלקום. את תפקיד מ"מ המנכ"ל אייש עד כה דורון כהן, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, ששימש כיו"ר דירקטוריון החברה. 

קראו עוד בכלכליסט

לוי (50), מגיע עם רקע בתחום התשתיות, לאחר ששימש בעברו כמנכ"ל חברת 'שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת' ולפני כן כסגן ראש אגף תקציבים לנושא תשתיות. לתפקידו באוצר מונה במאי 2013 על ידי שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. לוי כיהן בתפקידו כ-4 שנים, בהן העביר שני תקציבים דו-שנתיים, של 2016-2015 ושל 2018-2017. לאחר מכן עבר ללימודים של שנה בארה"ב באוניברסיטת הרווארד, שם שימש כעמית מחקר בקנדי סקול בנושא תקציב המדינה.

 

אמיר לוי, צילום: נמרוד גליקמן אמיר לוי | צילום: נמרוד גליקמן אמיר לוי, צילום: נמרוד גליקמן

IBC הוקמה ביולי 2013, כחברת תשתית שלישית לצד בזק והוט, במטרה לקדם תחרות שתוביל לשיפור תשתיות התקשורת בישראל. החברה החלה להקים תשתית סיבים אופטיים, היכולים לספק אינטרנט אולטרה מהיר, תחת המותג UNLIMITED . החברה פרסה את הסיבים על גבי עמודי החשמל של חברת חשמל, שהחזיקה בזמנו 40% ממניות החברה, כאשר ה-60% הנותרים היו בידי קונסורציום של מספר חברות זרות.

בשנתיים הראשונות חלו עיכובים רבים במימוש תכנית הפריסה שהשליכו על מצבו הכספי של המיזם, באופן שסיכן את המשך קיומו. בעקבות כך, התפטר המנכ"ל דני לאובר ומאז לא מונה מנכ"ל קבוע חדש. ב-2015, משרד האוצר הזרים למיזם 150 מיליון שקל במטרה להציל את המיזם. למרות זאת, החברה הצליחה להנגיש כ-150 אלף בתי אב בלבד לתשתית הסיבים. משלא התרומם, הבינו ב-IBC כי עליהם לצמצם את ההשקעות תוך גיוס משקיע חדש, כאשר כהן שימש כנציג המוכרים במשא ומתן על המכירה.

לאחר תהליך ארוך הודיעו סלקום וקרן תש"י שהן רוכשות כל אחת 35% מנתח החברה, כאשר 30% יוותרו ברשות חברת החשמל. לאחרונה רשות התחרות ומשרד התקשורת אישרו את המכירה והפרויקט צפוי לקום לתחייה, כאשר במקביל סלקום מיזגה את פעילות הסיבים שלה לתוכו, הכוללת 150 אלף בתי אב נוספים.

בנוסף, לאחר שהתברר שאין היתכנות עסקית בהתחייבות לפריסה אוניברסלית, משרד התקשורת אישר לחברה פריסה של 40% בלבד תוך עשור, מה שהיווה תמריץ עבור המשקיעות להיכנס לעסקה. הצפי של החברה הוא להגיע לכמיליון משקי בית תוך 3 שנים.

יפתח רון טל, יו"ר חברת חשמל מסר: "IBC יוצאת לדרך חדשה. בכוונתנו לקדם באופן מהיר, יעיל ורחב היקף את תשתיות האינטרנט המתקדמות בעולם, כאן בישראל, במרכז ובפריפריה. אני משוכנע שאמיר לוי שלו ניסיון רב בשוק הפרטי והן במגזר הציבורי הוא האיש הנכון להוביל את המהפכה לטובת אזרחי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות