אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהל התכנון מציג הקלות בהגשת היתרי בניה, בענף לא מתרשמים צילום: Pixabay

מנהל התכנון מציג הקלות בהגשת היתרי בניה, בענף לא מתרשמים

השינוי המשמעותי ביותר הוא ביטול החובה להשתמש בחתימה אלקטרונית בבקשות שמוגשות לוועדה מקומית. בנוסף הומלץ לאפשר להגיש הסכמות של בעלי זכויות בקרקע באופן ידני ולא רק באמצעות המערכת המקוונת

05.09.2019, 13:20 | אמיתי גזית
המועצה הארצית לתכנון ובנייה, החליטה ביום שלישי השבוע להמליץ לשר האוצר על כמה תיקונים באופן הגשת בקשות לקבלת היתר בנייה, וזאת במטרה להקל על הסחבת הבירוקרטית, במסגרת תוכנית ממשלתית להקלת הנטל הרגולטרי.

קראו עוד בכלכליסט

השינוי המשמעותי ביותר עליו המליצה המועצה הוא ביטול החובה להשתמש בחתימה אלקטרונית בכל בקשה שמוגשת לוועדה מקומית. בנוסף הומלץ לאפשר להגיש הסכמות של בעלי זכויות בקרקע באופן ידני ולא רק באמצעות המערכת המקוונת; כמו כן הוארכה התקופה שמאפשרת לרשויות מקומיות להשתמש במערכת רישוי מקוונת שהם פיתחו, במקום במערכת המקוונת של מנהל התכנון שנחשבת מסורבלת.

בנייה, צילום: שאטרסטוק בנייה | צילום: שאטרסטוק בנייה, צילום: שאטרסטוק

האדריכלית עדנה מור מסרבת להתפעל ואומרת על כך לכלכליסט כי "השינויים המוצעים הם בהחלט לטובה, עם זאת, לא הם אלה שיקצרו את משך הזמן הנדרש להוצאת היתר הבנייה. עיקר העיכוב נגרם משתי סיבות עיקריות: הראשונה, המתנה ממושכת בתור לשיבוץ בדיון בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה (לעתים אפילו 12 חודשי המתנה).

"השנייה, מעבר לגרמושקה המוגשת בבקשה להיתר הבנייה נדרשים אישורים נוספים טרום השיבוץ לדיון בוועדה, כדוגמת נספח תנועה, פיתוח, אישורי בנייה ירוקה, נספח אשפה/תברואה ועוד. כל אלה דורשים זמן לא מבוטל עד לאישורם ע"י המחלקות השונות. לעתים קיימות סתירות בין הדרישות של המחלקות השונות והגישור ביניהן גם גוזל זמן יקר.

"אני ממליצה למנהל התכנון לשנות את המדיניות ולהמתין עם קבלת כל האישורים (כ- 30 סה"כ) עד לאחר הדיון בוועדה המקומית ולאחר שהקונספט האדריכלי כולו יאושר. הרי כל האישורים הללו הם חסרי ערך אם הקונספט המתוכנן לא יאושר כפי שהוגש"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בפולין זה לוקח חודש ימים והתוצאות טובות ואיכותיות
בפולין לוקח להפיק היתר בנייה חודש ימים ותוצרי התכנון טובים ואיכותיים עשרות מונים מאשר בישראל. הרשות המקומית קובעת את הכללים, מפיקה מערכת מדויקת ומושלמת של נורמות מחייבות והשחקנים מוזהרים לפעול על פיה. מי שסוטה נענש בחומרה. שם לא מאמינים שאדריכל צעיר עם שנה ניסיון צריך לפקח ולבקר אדריכל עם שלושים שנות ניסיון. והתוצאות בהתאם.
נחום מ  |  06.09.19
3.
קטסטרופה
מדינה ככ מפגרת שבא לבכות, פקידונים שעושים הכל בכדי לעכב ולחבל בקידום פרויקטים, מסתתרים תחת תוכנות ומיחשוב שאין להם כל מושג ורצון להפעילן. בירוקרטיה אנכרוניסטית מטורפת. בבירת גיאורגיה לוקח שבוע לקבל היתר בניה לפרויקט מסחרי, כל המחלקות מרוכזות בבנין אחד בטיביליסי, איזה תיסכול כאן בארץ החכמה OECD אלק, של הביבי עם הסיסמאות. ייאוש ובאסה.
דני ר.  |  06.09.19
לכל התגובות