אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש ממשלת לבנון חרירי הזהיר: "חשש למחאה המונית בגלל ניסיון להקטין את הגירעון" צילום: רויטרס

ראש ממשלת לבנון חרירי הזהיר: "חשש למחאה המונית בגלל ניסיון להקטין את הגירעון"

בריאיון ל-CNBC, ציין סעיד חרירי שהחלת צעדי צנע כמו העלאת מסים על ייבוא, כדי להוריד את הגירעון בלבנון מ-11.5% ל-7% - עלולה לגרום למהומות והפגנות: "זה יהיה קשה אבל שווה את הזמן ואת הסיכון. זה יקרה רק פעם אחת וזהו, נפתור את זה"

05.09.2019, 15:12 | שירות כלכליסט

ראש ממשלת לבנון סעיד חרירי הזהיר היום (ה) כי צעדי צנע שינקטו במדינה, עלולים להוביל להפגנות המוניות. עוד הוסיף כי הגישה שלו לרפורמות הנחוצות בכלכלה לא תהיה זהה לזו שנקטו מנהיגים אחרים באזור.

קראו עוד בכלכליסט

ממשלת לבנון פועלת להורדת הגירעון התקציבי לשיעור של 7% בשנה הבאה מ-11.5% בשנה שעברה, וזאת על מנת לייצב את הכלכלה ולהרחיק אותה מסף תהום. אולם, על מנת להוציא לפועל את הרפורמות המתבקשות, המדינה תצטרך להוציא לפועל צעדי צנע כמו הקפאת גיוסים בסקטור הציבורי והעלאת מסים על יבוא.

סעד אל חרירי ראש ממשלת לבנון , צילום: רוטירס סעד אל חרירי ראש ממשלת לבנון | צילום: רוטירס סעד אל חרירי ראש ממשלת לבנון , צילום: רוטירס

הבעיה היא שלפי ראש הממשלה, הקיצוצים הללו יובילו להפגנות. "כולם מודעים לכך שיש בעיה וכולם רוצים לנקוט בפעולות", אמר בריאיון ל-CNBC. "הנושא העיקרי הוא כיצד נוכל לאחד את כל המאמצים שלנו לתוך חבילה אחת של רפורמות שיכללו את כל מה שאנחנו צריכים לעשות. זה יהיה קשה אבל שווה את הזמן ואת הסיכון", הסביר. לדבריו, הצעדים יובילו להפגנות, אך "זה יקרה רק פעם אחת וזהו, נפתור את זה".

בהמשך הריאיון שיבח חרירי את עמיתיו בסעודיה ובמצרים על כך שהם מתמקדים במימוש הפוטנציאל של המדינות שלהם. "אני משבח את מה שהגנרל א – סיסי עושה במצרים, ואת מה שהנסיך הסעודי מוחמד בן סלמן עושה בסעודיה...אם מסתכלים על מצרים, על העבודה הקשה של המדינה על הכלכלה, על הרפורמות שהם מחוללים, כל העבודה שעשו בתשתיות החשמל, זה מה שהם היו צריכים לעשות".

בסעודיה, השיק הנסיך תכנית שמטרתה להעלות את ההשקעות הזרות הישירות במדינה ולגוון את הכלכלה התלויה בעיקר בנפט. אולם, חרירי מציין כי ייתכן והגישה הזו לרפורמות מצד מנהיגי מצרים וסעודיה לא תעבוד במדינה שלו.

המחמאות שהעניק חרירי לסעודיה מגיעות בעוד בלבנון ממתינים לקבלת תשלומי הלוואה מהממלכה, שהובטחו כבר בתחילת השנה. פתירת משבר החובות של לבנון תוביל אמנם לשינויים רבים, אך חרירי מתעקש כי הוא מוכן לכל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות