אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר של אופ"א: חמש הליגות הבכירות באירופה פותחות פער צילומים: גטי אימג'ס

מחקר של אופ"א: חמש הליגות הבכירות באירופה פותחות פער

לפי המחקר שנערך על ידי חברת דלויט ונחשב ל"מסווג", 47 קבוצות אחראיות ל-60% מההכנסות שמייצרים 720 המועדונים ביבשת; הליגות של אנגליה, גרמניה, ספרד, איטליה וצרפת מייצרות 74% מההכנסות באירופה - עלייה מ-68% לפני עשור

05.09.2019, 16:53 | שירות כלכליסט

מחקר של דלויט שנערך עבור אופ"א קובע כי הפערים בין חמש הליגות הגדולות ל-50 הליגות האחרות באירופה רק הולכים וגדלים.

קראו עוד בכלכליסט

המחקר, שהוגדר כ"פרטי ומסווג", נחשף על ידי סוכנות הידיעות AP לאחר שהופץ והוצג בכנס אסטרטגי של אופ"א במונאקו. הדיון בו היה חלק מוויכוח ער סביב עתיד ליגת האלופות וליגת אירופה. הוא יידון גם בשבועות הקרובים - לקראת שינויים משמעותיים שאופ"א, חמש הליגות הגדולות והקבוצות הגדולות רוצות לעשות לקראת סבב הכדורגל העולמי החדש ב-2024. הכותרת של המחקר “Polarization in European Football” (הקוטביות בכדורגל האירופי) והוא מראה שהמבנה הנוכחי של הכדורגל האירופי - ליגות ותחרויות יבשתיות - מוביל לפערים עצומים בין הליגות הבכירות לקטנות.

דגל צ דגל צ'לסי מהפרמיירליג | צילום: איי אף פי דגל צ

ממצאי הדו"ח העיקריים:

* חמש הליגות הגדולות - פרמיירליג (אנגליה), בונדסליגה (גרמניה), לה ליגה (ספרד), סריה A (איטליה) וליג 1 (צרפת) - אחראיות ל-74% מהכנסות הליגות ברחבי היבשת - 19.7 מיליארד יורו בעונה. מדובר על עלייה מ-68% מלפני עשור.

* 47 קבוצות אחראיות ל-60% מההכנסות שמייצרים 720 המועדונים מ-55 המדינות שבדלויט כללו במחקר.

* ככל הנראה יש קשר בין המשיכה לצפייה במשחקי חמש הליגות הבכירות לירידה במספר הצופים במגרשים של המדינות הקטנות באירופה. הסיבה העיקרית, לפי המחקר, "פיזור המשחקים של חמש הליגות הגדולות על פני כל הסופ"ש".

הליגה הצרפתית, צילום: איי אף פי הליגה הצרפתית | צילום: איי אף פי הליגה הצרפתית, צילום: איי אף פי

* כ-97% מההכנסות מהסכמי זכויות שידור בחו"ל מיוצרים על ידי חמש הליגות הגדולות. מדובר על כ-2.4 מיליארד דולר עונה (2017/18).

* ערוצים מ-50 המדינות האירופאיות שאינן של חמש הליגות הגדולות שילמו כ-430 מיליון יורו כדי להראות משחקים של חמש הליגות - 18% מההכנסות שלהן מזכויות שידור בחו"ל.

* הולנד איבדה 50 שחקנים לחמש הליגות הבכירות. עלייה של 61% מעונת 2007/08. פורטוגל איבדה 49 שחקנים. קבוצות מאוסטריה ובלגיה גם כן איבדו פי 3 יותר שחקנים לחמש הליגות הבכירות בעונת 2017/18 מאשר לפני עשור.

* כ-67% מסכומי העברות השחקנים באירופה נשארים בחמש הליגות הבכירות. מדובר על סכום של כ-3.5 מיליארד יורו. מדובר על עלייה מ-56% - 1.4 מיליארד יורו - בעונת 2007/08.

* רק חמש הליגות הבכירות באירופה הן ליגות שמייצרות רווחים על בסיס קבוע. לפי דלויט: "הפסדים תפעוליים עלו בכל שאר הליגות מאז 2007/08".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות