אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר חוסר היציבות: פיץ' מורידה דירוג אג"ח להונג קונג צילום: AP

מחיר חוסר היציבות: פיץ' מורידה דירוג אג"ח להונג קונג

הסוכנות הורידה את דירוג האג"ח של הונג קונג לטווח ארוך מרמה של AA+ ל-AA עם תחזית שלילית; מדובר במהלך ראשון מסוגו מזה 24 שנה; מהודעתה עולה כי היא רואה בעיה בהיטמעות ההולכת וגוברת של הטריטוריה עם סין

06.09.2019, 10:42 | שירות כלכליסט

סוכנות דירוג האשראי פיץ' הורידה את דירוג איגרות החוב של הונג קונג המונפקות לטווח ארוך ובמטבע זר, וזאת לראשונה מאז 1995. הסוכנות מסרה שאי היציבות הפוליטית שחווה הטריטוריה והעימותים בין האוכלוסייה לשלטונות סין מעלים ספקות לגבי המשילות בה. הדירוג הורד מ-AA+ ל-AA עם תחזית שלילית, כך מסרה החברה בהצהרה שפרסמה היום (ו'). עוד עולה כי פיץ' רואה בעיה בהיטמעות ההולכת וגוברת של הונג קונג כחלק מסין.

קראו עוד בכלכליסט

הורדת הדירוג האחרונה של הונג קונג ע"י פיץ' נרשמה לפני חזרתה של הטריטוריה הבריטית לשעבר לידי סין. לפי פיץ', "חודשים של קונפליקט ואלימות בלתי פוסקים מעמידים למבחן את תפיסת 'מדינה אחת, שתי מערכות' שמשלה ביחסיה של הונג קונג עם סין. העלייה ההדרגתית בהיקף הקשרים הסוציו-פוליטיים והכלכליים עם סין מצביעה על כך שהונג קונג הולכת ונטמעת במערכת הממשל הסינית הלאומית, דבר שיעמיד בפניה אתגרים מוסדיים ורגולטוריים גדולים יותר ככל שחולף הזמן".

עימותים בהונג קונג, צילום: EPA עימותים בהונג קונג | צילום: EPA עימותים בהונג קונג, צילום: EPA

ההיטמעות הגוברת עם סין עקבית עם ההבדל המצטמצם בדירוג של השתיים, כך לדברי פיץ'. הדירוג של סין על ידיד פיץ' כיום עומד על A+ עם תחזית יציבה.

חודשים של מחאות ואי שקט נרחבים בהונג קונג ערערו את עצבי המשקיעים והעלו את הסיכוי לזרימת הון החוצה מהמרכז הפיננסי החשוב, שבמשך שנים רבות נתפס כמקום בטוח ומפלט מתהפוכות השוק.

"האירועים המתמשכים הביאו לנזק ארוך טווח לתפיסה הבינלאומית של איכות ויעילות במערכת הממשל של הונג קונג ושלטון החוק בה, וגורמים לספק ביציבות ובדינמיות של הסביבה העסקית שהיא מציעה", כך לדברי פיץ'.

"הונג קונג ללא ספק נכנסת למיתון כלכלי, וההפגנות פוגעות קשות בתיירות ובצריכה האישית," כך אמרה אייריס פנג, כלכלנית ב-ING Bank, "אבל איני חושבת שההפגנות וחולשת הממשל יימשכו לנצח, והתעשייה הפיננסית תישאר יציבה. כך שהמצב לא יישאר כל כך גרוע בטווח הארוך".

סוכנות הדירוג S&P הודיעה בשבוע שעבר שלמרות ההפגנות, היא מאמינה שהדירוג לטווח הארוך של הונג קונג יישאר על AA+ עם תחזית יציבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות