אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוח בארה"ב: "לנתק את פאני ופרדי ממכשירי ההחייאה הממשלתיים" צילום: בלומברג

דוח בארה"ב: "לנתק את פאני ופרדי ממכשירי ההחייאה הממשלתיים"

משרד האוצר האמריקאי פרסם תוכנית הזרמת הון לשתי ענקיות המשכנתא פאני מיי ופרדי מאק שחולצו בזמן המשבר של 2008, במטרה לשחררן בבטחה משליטת הממשלה

06.09.2019, 21:29 | שירות כלכליסט
משרד האוצר האמריקאי אמר אתמול שעל הממשלה ליישם תוכנית להתחלת הזרמת הון מחודשת אל ענקיות משכנתא כמו פאני מיי (Fannie Mae) ופרדי מאק (Freddie Mac), בעודו קורא לקונגרס לנסח רפורמת דיור מקיפה שתאפשר לחברות הללו להשתחרר בבטחה משליטת הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

תכנית משרד האוצר, שמתוארת לאורך 53 עמודים, מהווה את המאמץ הגדול הראשון להניע מחדש את רפורמת מימון הדיור על ידי וושינגטון לאחר הניסיון הכושל לעשות זאת ב-2012 ע"י ממשל אובמה. הדו"ח קורא לשיקום פאני ופרדי וניתוקן ממכשירי ההחייאה הממשלתיים, אך הוא נוקט בנימה זהירה ואינו מתחייב ללוחות זמנים קונקרטיים או לתכנית הזרמת הון ספציפית. המסמך כן מתחייב לשימור שיעורי ריבית קבועים למשכנתא למשך 30 שנה - אבן יסוד בשוק המשכנתאות האמריקאי, ומסתמך מאוד על הקונגרס שיישם מספר צעדים חיוניים, כולל המצאת ערובה מפורשת עבור הבטחונות מגובי-המשכנתא של פאני ופרדי.

פאני מיי, צילום: בלומברג פאני מיי | צילום: בלומברג פאני מיי, צילום: בלומברג

המסמך עשוי לאכזב כמה משקיעים שציפו לשיקום מהיר של ענקיות המשכנתא, וכן רפובליקנים שמרנים שקיוו שהממשל ינקוט בצעדים אמיצים יותר לניתוק כל קשרי הממשלה עם החברות הללו. אך במקום זאת, משרד האוצר ציין מספר צעדים הולכים וגדלים שניתן לבצע על מנת לייצב את המצב הפיננסי של פאני ופרדי, להפחית את הסיכון שהן מהוות למשלם המסים, ולצמצם את נוכחותן בשוק המשכנתאות השניוני.

חברי קונגרס דמוקרטים ביקרו את התכנית, והזהירו שהיא עלולה להגדיל את עלויות משקי הבית בכך שהיא מגבילה את הגישה למשכנתאות עבור אזרחים בעלי הכנסה נמוכה. "תכנית הדיור של הנשיא טראמפ תהפוך את המשכנתאות ליקרות יותר וקשות יותר להשגה", כך אמר חבר ועדת הבנקאות של הסנאט, הדמוקרט שרוד בראון.

פאני ופרדי, שערבות ליותר ממחצית המשכנתאות בארה"ב, נמצאו במצב שימור מאז שחולצו בזמן המשבר הכלכלי של 2008, וושינגטון נאבקה מאז להסכים על תכנית שתעמיד אותן בחזרה על הרגליים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות