אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכסוך העבודה מסלים: בריטיש איירווייז תיקח מטייסיה השובתים את כרטיסי החינם צילום: בלומברג

סכסוך העבודה מסלים: בריטיש איירווייז תיקח מטייסיה השובתים את כרטיסי החינם

השבוע צפויים 4,300 טייסי חברת התעופה הבריטית לשבות, לראשונה בתולדותיה, לאחר שהמו"מ על שדרוג שכרם נקלע למבוי סתום. הטייסים לא מסתפקים בהעלאת שכר של 11.5% ודורשים גם להשתתף ברווחים. כ־300 אלף נוסעים ייפגעו

07.09.2019, 17:57 | שירות כלכליסט

סכסוך העבודה המתמשך בין בריטיש איירווייז לטייסיה רשם הסלמה דרמטית בסוף השבוע, כאשר במכתב ל־4,300 הטייסים הזהירו ראשי חברת התעופה כי אם ישבתו השבוע כמתוכנן, יינקטו נגדם סנקציות חריפות. על פי אזהרת החברה, טייסים שבכוונתם לשבות אבדו את ההטבות הנדיבות שניתנות להם ולבני משפחותיהם, למשך שלוש שנים. על כך מדווח "פייננשל טיימס".

קראו עוד בכלכליסט

האזהרה מגיעה לקראת שביתת הטייסים הראשונה בתולדות בריטיש איירווייז, הצפויה להתקיים מחר ומחרתיים, ואשר בה ישתתפו רוב הטייסים המוצבים בהית'רו ובגאטוויק. החברה מפעילה בדרך כלל כ־800 טיסות יומיות ועליהן 145 אלף נוסעים. רוב הטיסות בסכנת ביטול.

נוסעים בנמל התעופה הית נוסעים בנמל התעופה הית'רו בחודש שעבר. צניחה ברווח התפעולי | צילום: אי.פי.אי נוסעים בנמל התעופה הית

הטבות הנסיעה שהקפאתן עומדת על הפרק ניתנות לכל אנשי הצוות ובני משפחותיהם ונעות בין הנחות של 90% על כרטיסי טיסה ועד לכרטיסים חינם במחלקת עסקים, אחת לשנה. באימייל לעובדים, שהגיע לידי "פייננשל טיימס", הזהירה מנהלת כוח האדם בחברה, אנג'לה וויליאמס, כי טייסים שיקחו חלק בשביתה יאבדו את ההטבות הללו למשך שלוש שנים. בנוסף, כרטיסים שכבר קיבלו במסגרת ההטבות, יבוטלו. עוד ציינה וויליאמס, כי טייסים שמשתמשים בכרטיסי הטיסה המוזלים על מנת להגיע לעבודה, יחדלו לקבל את ההטבה הזו החל ב־31 באוקטובר.

איום השביתה מוסיף לתחושת הכאוס ואי־הוודאות השוררים בממלכה לקראת הברקזיט הצפוי בחודש הבא, כאשר במונחים של היקף ביטולים, השביתה צפויה להאפיל על סכסוך העבודה שפקד את החברה ב־2010־2011.

השביתה צפויה בשל מבוי סתום שאליו נקלעו הצדדים בתום שמונה חודשים של משא ומתן. בריטיש איירווייז הציעה העלאת שכר בגובה 11.5% בשלוש פעימות במשך שלוש שנים, אך הטייסים, המיוצגים על ידי איגוד העובדים Balpa, דחו את ההצעה ודורשים להצטרף לתוכנית חלוקת הרווחים שממנה נהנים מנהלי החברה. מנכ"ל בריטיש אלכס קרוז, שחבילת השכר שלו עומדת על 1.3 מיליון ליש"ט בשנה, טען כי ההצעה נדיבה דייה. "טייסי בריטיש הם לדעתי הטובים בעולם, אבל איגוד העובדים שלהם עשה להם עוול", אמר. ב־2018 רשמה החברה רווח לפני מס של 2 מיליארד ליש"ט. עם זאת, ברבעון הראשון של 2019 צנח הרווח התפעולי ב־60.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל־135 מיליון ליש"ט. כך לפי דו"חות IAG, החברה־האם של בריטיש איירווייז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות