אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקר פרטי ורולקס: הפריטים שענבל אור רשמה כהוצאות חברה צילום: אוראל כהן

חוקר פרטי ורולקס: הפריטים שענבל אור רשמה כהוצאות חברה

מסמך בכתב האישום נגד ענבל אור חושף שורת הוצאות פרטיות שמארגנת קבוצות הרכישה השיתה על החברה שבבעלותה, ובהן התקנת מטבח ובריכה, רכישת תיקים בסכום של 63 אלף שקל, מזרן וגם מעקב אחר בעלה לשעבר

08.09.2019, 10:18 | עמיר קורץ

ענבל אור לא רק רכשה בגדים, תכשיטים ומוצרים לבית ורשמה את ההוצאות ככאלו שנעשו במסגרת החברה שלה, אור סיטי נדל"ן, אלא גם שכרה חוקר פרטי שיעקב אחר הגרוש שלה והשיתה את ההוצאות על החברה. כך מתגלה באחד הנספחים בכתב האישום שהגישה בשבוע שעבר פרקליטות מיסוי וכלכלה לבית משפט השלום בתל אביב נגד מארגנת קבוצות הרכישה.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי הנספח, בינואר 2015 שילמה אור באמצעות צ'קים של אור סיטי 22.5 אלף שקל לחברת וילקו חקירות עבור "מעקב אחר אודי גרינפלד", בעלה לשעבר של אור, ממנו התגרשה כמה חודשים לפני כן. לטענת הפרקליטות, היא דיווחה על תשלום זה כחלק מהוצאות החברה, במטרה לקזז את ההוצאה מהכנסות החברה ולהקטין את גובה המס שתידרש לשלם. 

ענבל אור. מסע הרכישות שהושת על החברה הוא רק אחד מ-15 סעיפי האישום, צילום: מוטי קמחי ענבל אור. מסע הרכישות שהושת על החברה הוא רק אחד מ-15 סעיפי האישום | צילום: מוטי קמחי ענבל אור. מסע הרכישות שהושת על החברה הוא רק אחד מ-15 סעיפי האישום, צילום: מוטי קמחי

אור מואשמת לצד החברה, שנמצאת כיום בפירוק, בשורה של עבירות מס. לפי כתב האישום, אור והחברה הגישו דו"חות כוזבים לרשויות המס כדי להתחמק מתשלומי מס הכנסה ותשלום על דיבידנד.

תכשיטים על חשבון החברה

המסמך שנושא את הכותרת "ריכוז תשומות והוצאות שלא כדין - אור סיטי נדל"ן" מפרט את כל הרכישות הפרטיות שאור דיווחה עליהן כהוצאות של החברה. כך למשל, בסוף יולי 2014 היא קנתה מארו־אסיה, יבואנית רולקס, טבעת ושני שעוני רולקס תמורת 256 אלף שקל, כאשר 165 אלף שקל מתוכם היא שילמה בצ'ק של אור סיטי. את היתרה היא העבירה מחשבון בנק משותף לה ולגרינפלד, ממנו התגרשה באותו החודש. בפברואר 2015 קנתה אור מחברת ר.ד.י.א יהלומים ותכשיטים שבמתחם הבורסה ברמת גן תכשיטים מזהב 18 קראט משובצים יהלומים ב־173 אלף שקל, ששולמו בצ'קים של אור סיטי.

מלבד תכשיטים, אור הוציאה למעלה מ־63 אלף שקל עבור תיקים: המסמך מפרט הוצאות של 9,500 שקל עבור תיקים בעמנואל, 8,300 שקל עבור תיקים מענת רוטשטיין אוחנה, 34 אלף שקל עבור תיקים בבוטיק ליאת ברמת אביב, 2,300 שקל עבור תיקים ב־MGS ספורט טריידינג ו־9,250 שקל עבור תיק בבוטיק אגת בכיכר המדינה, המייבא מותגי יוקרה.

אור רכשה גם בגדים באגת: 9,600 שקל בקנייה אחת ו־14,650 בקנייה אחרת. בנוסף, באוקטובר 2014 קנתה אור ביום אחד בגדים ב־50 אלף שקל בפקטורי 54.

אור גם הגישה חשבונית בסכום של 6,000 שקל עבור חולצות ולק ג'ל שרכשה בספא עדי בריאות ויופי, ו־3,860 שקל עבור "בגדי ייצוג" משלומית מועלם. כמו כן הגישה אור מספר חשבוניות בסכומים של עשרות עד מאות שקלים כל אחת עבור צמידי גומי לילדים ואביזרי יצירה.

גם המזרן נרשם כהוצאה

אור רשמה בספרי החברה הוצאות עבור ריהוט: 101 אלף שקל עבור ריהוט לבית ב־Elita Living, וכן 90 אלף שקל עבור התקנת מטבח שרכשה בהאומן מטבחים בדיזיין סנטר, 11.5 אלף שקל עבור מזרן קינג קויל, 115 אלף שקל עבור בריכה עם חיפוי PVC מספיר בריכות ומערכות ספא, שאצלם הצטיידה במזרן צף ומשקפת ב־615 שקל.

האישום הנוגע למסע הרכישות הוא רק אחד מתוך 15 אישומים שהוגשו נגדה ושכוללים עבירות על חוקי המס והמע"מ, מירמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק, זיוף ועבירות על חוק הגנת הצרכן.

העבירות שבהן מואשמת אור נעשו בין השנים 2008‑2016. לפי כתב האישום, מדובר בעסקאות בסכום של 81.3 מיליון שקל שלא דווחו למע"מ ומס הכנסה. בנוסף, אור מואשמת כי לא הוציאה חשבוניות על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בסכום של כ־9 מיליון שקל.

אור מואשמת גם במירמה כלפי לקוחות: לפי האישום, היא ביקשה מלקוחות באחת מקבוצות הרכישה שארגנה לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בת של אור סיטי נדל"ן שבשליטתה - במקום צ'קים שהם מסרו לנאמן. כתוצאה מכך, קיבלה אור סכום של כ־2 מיליון שקל.

חברת אור סיטי מואשמת גם בניסיון להטעות צרכנים, כאילו הדירות שהוצעו למכירה במחירים אטרקטיביים נמכרות באופן הרגיל של רכישה מקבלן, כאשר בפועל מדובר היה בארגון של קבוצת רכישה, בה המחיר הסופי אינו מובטח.

אישום אחר מפרט כיצד אור הפעילה שניים מעובדיה כדי לזייף מסמך בנקאי שיראה שיש כביכול בחשבונה הפרטי יתרה של כ־28 מיליון שקל, כדי שמנהל סניף בנק בו התנהל החשבון של אור סיטי יאפשר לה להמשיך לפעול חרף חריגה ממסגרת האשראי המאושרת.

התיק מטופל בידי עורכי הדין אלון גילדין, טפת מויאל-רוטשילד, פנינית בן עמי ורוי גורדון מפרקליטות מיסוי וכלכלה ועו"ד אריאל דיאמנט מהרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

אור הבטיחה כמה פעמים לאחר הגשת כתב האישום שתעלה סרטון בעמוד הפייסבוק שלה ובו תגיב להאשמות, שאותן היא מכחישה, אולם היא טרם עשתה זאת. עם זאת, היא כתבה בפייסבוק כי מדובר ב"כתב אישום מפוברק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות