אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת משככי הכאבים: גם מלינקרודט פונה להסדר צילום: בלומברג

פרשת משככי הכאבים: גם מלינקרודט פונה להסדר

בפרשה, שבה מעורבת גם חברת טבע באופן נרחב, שורה של חברות תרופות צפויות להתמודד מול אלפי תביעות. בניסיון להימנע ממשפט, מלינקרודט, שעמדה בפני פשיטת רגל ומנייתה צנחה, תנסה להגיע להסדר בגובה 30 מיליון דולר עם שני מחוזות באוהיו

07.09.2019, 19:23 | חזי שטרנליכט

לפי דיווחים בארה"ב, יצרנית התרופות האמריקאית מלינקרודט קרובה להגיע להסדרים עם שני מחוזות במדינת אוהיו, במטרה להמנע מלהיכנס למשפט הענק בפרשת משככי הכאבים, שאמור להתחיל ב־21 באוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת פרשת משככי הכאבים, שורה של מדינות בארה"ב ובהן מערב וירג'יניה ואוקלהומה, האשימו את טבע, ג'ונסון אנד ג'ונסון וכן מספר חברות נוספות, כי שיווקו באופן אגרסיבי משככי כאבים לציבור האמריקאי, באופן שהוביל להתמכרות צרכנים ואף למוות. עוד מואשמות טבע וג'ונסון אנד ג'ונסון כי שיוקו תרופות המיועדות לחולי סרטן בלבד, לסובלים מכאבים כרוניים. המשפט אמור להפתח באוקטובר - עם זאת הליכי קדם משפט יחלו בעוד מספר שבועות. ההליך כולו מרכז קרוב ל־2,400 תביעות, שכוללות תביעות של משפחות שנפגעו מהשימוש במשככי הכאבים, ארגונים ומחוזות שונים במדינות ארה"ב. לפי הדיווחים, השופט המנהל את המשפט, שופט ביהמ"ש הפדרלי בצפון מדינת אוהיו דן פולסטר, דחף עד כה את הצדדים לחתור להגיע להסדר אחד גדול ומשותף.

(אילוסטרציה), צילום: facebook / tevapharm (אילוסטרציה) | צילום: facebook / tevapharm (אילוסטרציה), צילום: facebook / tevapharm

הפרשה מהווה אור אדום גם ליצרנית התרופות טבע שמנייתה עלתה ביום שישי בוול סטריט ב־1.7%, לאחר ימים סוערים שבהם היא מתנדנדת בלי הרף.

טבע תשלם על מחדליה המשפטיים של אקטביס

לפי הדיווחים בארה"ב, מלינקרודט קרובה לסיכום לפיו תשלם של 24 מיליון דולר לשני מחוזות במדינת אוהיו, ובנוסף מסכימה לתרום כחלק מההסדר המתגבש עוד סכום של 6 מיליון דולר בתרופות. הדיווח על ההסדרים הגיע לאחר יממה דרמטית בה, ביום חמישי, מניית החברה צנחה ב־38.6%, זאת על רקע פרסום של סוכנות הידיעות בלומברג לפי בחברה בוחנים אפשרות של פתיחה בהליכי פשיטת רגל לנוכח גל התביעות העצום. עם פרסום הדיווחים על ההסדר המתגבש, מניית מלינקרודט התאוששה ורשמה עליה של 17.6%. בכך צמצמה מלינקרודט את הנפילה הדו־יומית לירידה של 27.8%.

שווי השוק של החברה עמד בסוף השבוע על 179 מיליון דולר. המניה שלה איבדה 95% משוויה בתוך שנתיים עקב חששם הגובר של המשקיעים מהשלכות הפרשה עליה, וגם מפחד של אובדן הבכורה לתרופת הדגל שלה, ג'ל מיוחד לטיפול בטרשת נפוצה בילדים.

שני המחוזות באוהיו שעימם קרובה מלינקרודט להגיע להסדר הם מחוז קויאהוגה (Cuyahoga) ומחוז סאמיט (Summit). לפני שבוע הגיעה חברה אחרת, חברת אלרגן, להסדר עם המחוזות האלה כאשר הסכימה לשלם להם ביחד סכום של 5 מיליון דולר. אלרגן ציינה כי אין לה אחריות משפטית בפרשה, משום שמכרה ב־2016 את חטיבת התרופות הגנריות שלה, אקטביס, לחברת טבע.

במסגרת עיסקה זו, טבע נטלה, כנהוג, את האחריות המשפטית העתידית למעשיה בעבר של החברה שרכשה. משכך, כל תביעה כנגד חטיבת אקטביס פוגעת עתה בטבע. לפי חשיפה של נתונים פנימיים של מערכת ממוחשבת של רשות המלחמה בסמים בארה"ב (DEA), עולה כי בשנים 2006-2012, שבהן השתולל הסחר בתרופות המדוברות, החלק של טבע עצמה במספר הגלולות שנמכרו עמד על 0.9%, ואילו החלק של אקטביס שאותה קנתה בהמשך מאלרגן, עמד על 34.6% מהשוק.

טבע תתקשה לתמרן בהסדרים בשל חוב שירשה

לפי שעה עוד לא ידוע אם טבע מנהלת מגעים להסדר בתביעות הקשורות למדינת אוהיו. ב־24 ביוני היתה טבע בין החברות הראשונות שהגיעה להסדר משלה בפרשה עם מדינת אוקלהומה, שבו הסכימה לשלם 85 מיליון דולרים.

קשה מאוד להעריך מה יהיה היקפו של הסדר אפשרי לטבע עם המדינות השונות בפרשה, וממילא לטבע יש מרחב תמרון מוגבל. זאת משום שרכישת אקטביס העמיסה על גבה של טבע חוב פיננסי עצום שמסתכם ב־26.6 מיליארד דולר בסוף המחצית הראשונה של 2019. חוב זה ירד מרמה של 28.4 מיליארד דולרים בסוף 2018, אך לנוכח הירידה ברווחי החברה, יחס החוב הפיננסי שלה ל־EBITDA, רק הולך ומטפס מזה חמישה רבעונים.

החששות של משקיעיה של מלינקרודט, שגרמו לקריסת המניה, אינם בבחינת התקף חרדה רגעי אלא נשענים על חברה אחרת, פרדו פארמה (Purdue Pharma), שכבר נמצאת בדרך להליכי פשיטת רגל בעקבות הפרשה. פרדו פארמה הינה יצרנית משכך הכאבים אוקסיקונטין ממשפחת האופיאטים, ששמו מככב בתחום והפך לשם המזוהה עם הכדורים לשיכוך כאבים.

בשבוע שעבר נודע כי החברה נמצאת בהליכים להגשה בקשה להגנה מפני פשיטות רגל. מהלך זה מגיע לאחר ניסיון להגיע להסדר לפני שבועיים שהוערך בין 10 ל־12 מיליארד דולר עם המדינות המעורבות בפרשה, שבמהלכו בחנה החברה גם כן הליך של פשיטת רגל, ושכלל תשלום אישי על ידי בעלי החברה הפרטית, משפחת סאקלר — לשלם 3 מיליארד דולרים במזומן.

אותו הסדר כלל גם כוונה כי פרדו פארמה תפצה את המדינות באמצעות סבסוד תרופות חינם.

בשבוע שעבר נודע כי בהסדר המתגבש של פרדו פארמה מתגלעים קשיים וייתכן שלא כל המדינות בארה"ב יהיו שותפות לו, מה שעלול להוביל לכך שפרדו פארמה תקדים ותגיש בקשה להגנה מפני נושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות