אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יבוא מלט זול לא הוריד את מחירי הדיור, ויש חשש לנזק ממשי" צילום: אריאל שרוסטר

"יבוא מלט זול לא הוריד את מחירי הדיור, ויש חשש לנזק ממשי"

הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל, מסביר מדוע לדעתו יש מקום להיטל היצף על המלט המיובא, ודוחה את הטענות על סיוע למונופול נשר: "נחצה קו אדום בהשתלחות נגדי. אני צריך להגן על התעשייה ועל המשק"

08.09.2019, 08:10 | נווית זומר

"בכל המדינות הדוגלות בשוק חופשי, יבוא בהיצף נחשב לאנטי־תחרותי. מופעלים עליי לחצים כבדים כדי להשפיע על בדיקתי המקצועית בנושא יבוא מלט מטורקיה במחיר היצף". כך אומר דני טל, הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

טל עמד בשבוע האחרון תחת מתקפה של חברת סימנט, יבואנית המלט שבשליטת מספנות ישראל, שהפיצה סרטון שבו טענה כי טל מסייע לחברת נשר, אחרי שהמליץ על היטל היצף על המלט המיובא מטורקיה.

מפעל מלט נשר ברמלה, צילום: אריאל שרוסטר מפעל מלט נשר ברמלה | צילום: אריאל שרוסטר מפעל מלט נשר ברמלה, צילום: אריאל שרוסטר

בשבועות האחרונים הודיע טל על בדיקה מחדש של הנושא, בצל הרעה במצבן של יצרניות המלט המקומיות - נשר והר־טוב. "הפצת הסרטון על ידי סימנט, ההשמצות על קומבינה לכאורה שאני עושה עם נשר והטלת ספק פומבית במניעיי המקצועיים הן חציית קו אדום", אומר טל. "היצף פירושו, שנמכרים בישראל עודפי ייצור מארץ אחרת (טורקיה, נ"ז), במחיר נמוך ממחירם בארץ המקור, כאשר כוונת המדינה המייצאת לכסות לפחות חלק מעלויות הייצור של עודפיה. יבוא בהיצף עשוי בטווח הקצר להוביל לקריסת מפעלים ופיטורי עובדים, ובטווח הארוך לייקור משמעותי של המלט ופגיעה בתחרות. הנזק למשק ולמחירי המלט בטווח הארוך עלולים להיות בלתי הפיכים. טרם השלמתי את בדיקתי והניסיונות להפעלת לחצים לא ישפיעו עליי".

דני טל הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה מיכל הלפרין הממונה על התחרות, צילום: תומריקו דני טל הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה מיכל הלפרין הממונה על התחרות | צילום: תומריקו דני טל הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה מיכל הלפרין הממונה על התחרות, צילום: תומריקו

הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, התנגדה להטלת ההיטל בשם התחרות

"יש בעיה בישראל להגן על מונופולים גם אם המקרה מצדיק זאת, בעיקר מאז המחאה החברתית ב־2011. בדקתי את עצמי אם יש משהו שהלפרין והכלכלנים שלה רואים ואני לא. לצערי, אני צדקתי. התוצאות של נשר מלמדות שאכן החברה עברה להפסד של עשרות מיליוני שקלים. הראייה של הרשות לתחרות ניאו־ליברלית, מצדיקה חוסר התערבות בכל מצב, בניגוד לעמדתי.

"מי שלומד כלכלה לומד שכמה שפחות התערבות עדיפה למשק. אבל היצף הוא כשל שוק שנוצר מעודף כושר ייצור, ולכן יש להתערב בו. התפקיד שלי במקרה זה הוא להגן על התעשייה ועל המשק כולו. בדקתי במשך שנתיים את תלונות מפעלי המלט המקומיים נגד היבוא, עד שפירסמתי את ההמלצה להטלת היטל של 7%–22%. תעשיית המלט נחשבת לאסטרטגית. זה לא טקסטיל, שהמדינה החליטה שהיא יכולה לוותר עליו לטובת יבוא של ביגוד זול מבחוץ. אם תעשיית המלט תקרוס, נהיה תלויים ביבוא, כשאף אחד לא מבטיח שהמחירים ימשיכו להיות זולים.

"ההערכה הרווחת בעולם, הוא שכשיחל שיקומה של סוריה, טורקיה תסב אליה את עודפי הייצור. נשר היא חברה פרטית שהממשלה לא יכולה לחייב לפעול אם בעליה לא ירצו להמשיך להפסיד. מפעלי מלט דורשים השקעות הון עצומות ומפעל שקרס, לא בטוח שיקום מחדש".

ההיתר ליבוא המלט היה אמור להביא להוזלת מחירי הדיור. הצרכן הישראלי הרוויח?

"היבוא לא השפיע על מחירי הדיור. עלות מלט בדירה של 100 מ"ר היא 1,500 שקל. זה זניח. מי שהרוויח בגדול הם היבואנים. דבר אחד ברור: התחרות לא אמורה להיות הרסנית".

מפעל המתכת חֹד אסף הודיע על פיטורי עובדים ומעבר ליבוא בגלל התחרות הקשה מול הפלדה מטורקיה. אתם בודקים את זה?

"אני מחכה שיגישו תלונה על יבוא בהיצף. מאז האולימפיאדה בסין, שצרכה כמות ענק של פלדה להקמת המתקנים, נוצר עודף כושר ייצור עולמי בתחום. באוסטרליה, ארה"ב, קנדה וגם באירופה הטילו היטלים על יבוא פלדה בהיצף. התרעתי מזמן שהעודפים יגיעו גם לישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
תחרות בשוק המלט/בטון
מקשקשים בלי לדעת נתונים בסיסיים בתים בונים מבלוקים ובטון שהם מוצרים העשויים ממלט ואגרגטים נוספים. שוק הבטון ויצרני הבלוקים אינם בידי נשר המייצרת מלט שהוא הבסיס למוצרים אלה שוק הבטון תחרותי להפליא וקיימים עשרות חברות בענף. תחרות במחירי היצף תביא להתמוטטות היצרן המקומי ותלות גדולה יותר ביבוא. מאות עובדים ואולי אף יותר במעגל השני ימצאו עצמם ללא פרנסה מחירי הדיור לא ירדו בשקל אחד
מיכאל בן עמרם  |  24.09.19
9.
האדון דני טל לא מבין את מקומו, את תפקידו, את נאמנותו, את שליחותו, ואיבד זהירותו
דני טל הוא עלוף הערבוביה של טיעוני סרק שמאכילה ותו חברת נשר והלוביסטים שלה. ודני טל הוא הבעיה, הוא ורק הוא, אם הוא לא מסוגל לעמוד בלחצים של נשר(אולי יש עליו משהו). כדי לו למצא תפקיד אחר עם פחות לחץ ופחות סמכות. דני אם אתה רוצה לערבב, לך תערבב מלט, תפסיק לערבב את אזרחי ישראל.
כמה חובות חצית אתה?  |  08.09.19
8.
הכל בלוף ואחיזת עיניים
כל עוד מחיר הקרקע מהווה 80% מערך הדירה והשליטה בהן הוא בידיי מקרקעיי ישראל הממשלתית,ואם לא יהיו תאביי בצע ורודפיי שלמונים,לניפוח קופתם ככח שליטה,יוכלו בקלות יתרה,להוזיל את מחיריי נקרקע,ואז בעמצם מליריי הדירות יוזלו,ללא שום מאמץ מיוחד אך יש כנראה זחוחים ומגלומניםבעליי ותק רב בתפקיד אינם מוכנים לעזוב את קרנוץ המזבח ואינם מוכנים נפשית לחידושים מרליקיי לכת בשוק הנדל"ן. ולכן חובה לסלקם לביתם,להזרים דם וחשיבה חדשים ושונים ובכך לפתוח עידן חדש בתחום הדיור,ויפה שעה אחת קודם,ובא לציון גואל.
חיימון  |  08.09.19
לכל התגובות