אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את הצעת חוק המצלמות צילום: גיל יוחנן

הממשלה אישרה את הצעת חוק המצלמות

תשעה ימים לפני הבחירות מגיעה המערכת הפוליטית לנקודת רתיחה: היועמ"ש מנדלבליט הגיע לישיבת הממשלה כדי להציג את הקשיים המשפטיים בהצעה, אך השרים אישרו אותה פה אחד. נתניהו: "היום הכול מתועד בסטורי"

08.09.2019, 14:01 | ynet
אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיע לישיבת הממשלה על-מנת להציג את הקשיים משפטיים שהעלה בנוגע לחוק הצבת המצלמות בקלפיות ביום הבחירות, הממשלה אישרה את ההצעה פה אחד.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו מביאים היום לאישור את חוק המצלמות בקלפיות. טוהר הבחירות הוא מיסודות הדמוקרטיה, וזו הדרך הטובה ביותר למנוע זיופים, להציב מצלמות ולאפשר פיקוח משקיפים ממפלגות יריבות. ביקורת הדדית של כל המפלגות זו מהות השקיפות בדמוקרטיה, ואחד היסודות החשובים לשמירת שלטון החוק".

ראש הממשלה הוסיף: "החוק המוצע קובע שהמצלמות יתעדו את אולם הקלפיות ולא מאחורי הפרגוד. חשאיות ההצבעה תישמר בקפדנות. ב-2013 אמר השופט אליקים רובינשטיין שיש צורך לחשוב על מצלמות. השופט מלצר אמר לגבי הבחירות האחרונות שתופעת הזיופים זו בעיה אמיתית. ובכן, בעיות צריך לפתור, ובעיות בבחירות צריך לפתור לפני הבחירות".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יאיר שגיא היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא

עם אישור הצעת החוק בממשלה, היא תובא ככל הנראה כבר מחר לאישור בשלוש קריאות בכנסת. על מנת להעביר את החוק יש צורך בתמיכה של לפחות 61 חברי כנסת.

נתניהו הוסיף כי "אין צורך בהיערכות, בהכשרה או בציוד מיוחד. כל משקיף יכול לצלם עם הטלפון הסלולרי שלו. הרי זה קורה בכל המרחב הציבורי שלנו, כל אחד מצלם, הכול בסטורי. כל מכולת מתועדת במצלמות, אז את אולם הקלפיות אי אפשר? מצלמות בקלפיות לטוהר הבחירות זה פשוט, הוגן, שקוף וצודק. נביא את הנושא לחקיקה כדי שנוודא שהבחירות יהיו נקיות ומדויקות כפי שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו".

בנימין נתניהו, צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ בנימין נתניהו | צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ בנימין נתניהו, צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

קודם לכן, נתניהו דיבר על ביקורו בלונדון וסיפר על פגישתו עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (שאותו כינה בטעות בוריס ילצין, נשיא רוסיה שהלך לעולמו ב-2007, ותוקן על ידי הנוכחים - י"פ). "כמעט כל הדיונים עסקו באיראן ובגרורותיה באזור, ובצעדים הנדרשים על ידי ישראל - אלה שבוצעו, ואלה שיבוצעו על ידי ישראל בתיאום עם ארצות הברית".

יו"ר ישראל ביתנו ציין הבוקר בסיור במעלה אדומים כי מפלגתו תתמוך כאמור בחוק, אך בד בבד אמר כי יש צורך להעביר חוק שיחייב את אזרחי ישראל להצביע לכנסת. לדבריו, "אנחנו נתמוך בחוק המצלמות למרות שברור שהוא לא יעבור. עם זאת, חייבים לעשות מהלך נוסף ולחוקק חוק חובת הצבעה. אין שום סיבה שאותם אנשים שמקבלים חופש ביום הבחירות לא ימלאו את החובה האזרחית שלהם".

ליברמן טען כי סוגיית חוק המצלמות מתואמת בין הליכוד לרשימה המשותפת: "ברור שלנתניהו סיפור המצלמות זה תחליף ל'ערבים נוהרים לקלפיות'. וכמו שאז הוא רץ והתנצל בפני אותם ערבים - ברור שבמקרה הזה יש תיאום מוחלט בין הרשימה המשותפת לליכוד. שתי המפלגות הללו הן בעלות אינטרס עליון ללבות את האש וכל הזמן להתקוטט על נושא המצלמות".

שר התיירות יריב לוין מהליכוד אמר הבוקר לפני ישיבת הממשלה כי "ראשי מערכת אכיפת החוק, במקום להילחם בזייפנים, במקום לעשות את כל מה שנדרש על מנת להשתמש בכל אמצעי שיבטיח את תקינות הליך הבחירות, עושים בדיוק להפך: נלחמים בנו כדי למנוע הצבת מצלמות שתכליתן בחירות תקינות. נחשפת פה הצביעות של אנשי השמאל שמתנגדים להליך הזה".

על השאלה אם הממשלה תקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה השיב השר לוין: "אנחנו מכבדים את מה שיש לו להגיד, אבל הוא יועץ, הוא לא בא במקום הממשלה והשרים. נשמע את עמדתו, ואני מקווה שהוא ישמע את עמדתנו. מי שמוסמך להחליט זו הממשלה".

נתניהו בסוף השבוע: "רוצים לגנוב את הבחירות"

ראש הממשלה נתניהו אמר ביום שישי לקראת חזרתו מביקור מדיני בבריטניה כי "מה שמטריד אותי עכשיו זה שמנסים לגנוב את הבחירות. זה לא מקרי שבני גנץ ולפיד, שכבר הודיעו על כוונתם ללכת לממשלת שמאל עם טיבי ועוד, מתנגדים להצבת מצלמות כי הם רוצים שיגנבו את הבחירות. רק מי שרוצה לגנוב בחירות מתנגד להצבת מצלמות. הצבת מצלמות מונעת גניבת בחירות". הוא סירב להשיב לשאלה מי גונב את הבחירות.

"במדינת ישראל יש מצלמות בכל מקום", אמר ראש הממשלה, "ביקשנו את זה לאור העובדה שהתגלו זיופים בבחירות האחרונות. אמרנו בכל הקלפיות, כל המשקיפים. הדרך להבטיח את טוהר הבחירות היא שהמשקיפים יהיו בקלפיות. באנו מיד עם המון תלונות לשופט מלצר, הוא אמר שיש בעיה עם הזיופים ודרשנו. אין לזה סיבה אלא אם כן רוצים שהליכוד יפסיד. כל מי שמדבר על דמוקרטיה וטוהר הבחירות חייב לתמוך בהצבת מצלמות".

 
אביגדור ליברמן, צילום: צילום מסך אביגדור ליברמן | צילום: צילום מסך אביגדור ליברמן, צילום: צילום מסך

"יפגע ביכולת לקיים את יום הבחירות באופן תקין"

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט קבע כי קיימת מניעה משפטית לקדם את ההצעה, ובחוות דעתו שהניח בסוף השבוע בפני הממשלה אף ציין כי "קידום ההצעה יפגע ביכולת לקיים את יום הבחירות באופן תקין".

מדובר בפעם הראשונה שבה מנדלבליט מתייצב בישיבת הממשלה בתפקידו הנוכחי. צעד חריג זה מגיע לאחר שבשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה נתניהו כי בכוונתו להעביר את חוק המצלמות בחקיקת בזק, בניגוד לעמדתו של מנדלבליט שקבע כי קיימת "מניעה משפטית לאישורו".

"ראשיתה של ההצעה בהליך חקיקה חריג ופגום בשלב הממשלתי", כתב מנדלבליט והוסיף: "החמור מכל הוא בפגיעה, קרוב לוודאי, ביכולת לקיים את יום הבחירות לכנסת באופן תקין וסדיר כנדרש במשטרנו הדמוקרטי, וזאת בהתאם לעמדתו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, האמון ומוסמך מכוח החוק על קיום הליך הבחירות באופן תקין כאמור".

מנדלבליט הדגיש כי בחקיקה שכזאת "יש כדי לפגוע הן במימוש של זכות היסוד לבחור והן בביצוע החובה החוקתית לקיים בחירות חופשיות, חשאיות ושוויוניות".

שבוע שעבר הופץ סדר היום של הממשלה לישיבה הבוקר, והוא כלל רק סעיף אחד: "טיוטת חוק הבחירות לכנסת, תיעוד חזותי ו/או קולי בקלפיות". טיוטת החוק, שמטרתו לחייב הצבת מצלמות בקלפיות, קודמה על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה לבקשת ראש הממשלה. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר הזהיר מפני כאוס אם ההצעה תעבור.

בסוף השבוע התעמתו יו"ר ישראל ביתנו ליברמן וראש הממשלה נתניהו בנושא. ליברמן אמר כי "כל הסיפור של חוק המצלמות זה יחסי ציבור, זו מניפולציה", וקרא לקדם גם את חוק חובת ההצבעה. הוא ציין כי "אנחנו רוצים לקדם גם את חוק חובת ההצבעה. אך לא נציב את זה כתנאי. נתמוך בהצבת מצלמות בכל מקרה".

ראש הממשלה נתניהו, שסבר כנראה כי ליברמן לא יתמוך בחוק המצלמות, אמר כי "ליברמן בחר להתייצב עם איימן עודה ואחמד טיבי ולהתנגד לבקשתנו להציב מצלמות בקלפיות. עוד הוכחה מוחצת לכך שליברמן החליט לעשות הכול כדי להפיל את הליכוד ונתניהו - ב'ברית אחים' חדשה עם לפיד וגנץ".

ליברמן הגיב בפייסבוק: "הליכוד ונתניהו כמו תמיד משקרים ומסלפים את האמת. נתמוך בחוק המצלמות, ומעולם לא הצבנו תנאי לכך. במקביל נקדם את סוגיית יום החופשה בבחירות. העובדה שמביאים את חוק המצלמות לכנסת מהווה הזדמנות לתקן גם את סוגיית יום החופש, כך שרק מי שהצביע יזכה ליום חופש. לנו ברור שכמו בפעם שעברה, אז הליכוד והחרדים עשו הכול להכשלת יום החופשה בבחירות, כך הם יעשו גם הפעם. זה רק מוכיח שהליכוד והחרדים נגד הצבעה חילונית, ויעשו הכול למען הקמת ממשלת הלכה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות