אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לאיתי בן זאב, הפסד לוועד: 29 עובדי הבורסה יחזירו תשלומי יתר שקיבלו באלפי שקלים צילום: בלומברג

ניצחון לאיתי בן זאב, הפסד לוועד: 29 עובדי הבורסה יחזירו תשלומי יתר שקיבלו באלפי שקלים

מדובר בהחזר הוצאות רכב של עובדים המשתכרים בסכום של מעל ל-42 אלף שקל; בין הנדרשים להחזר, אחד מחברי הוועד שהיה שותף לדרישה לבטל את ההחזר; מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב: "ועד העובדים מונע מאינטרסים אישיים". הוועד בתגובה: "אולי גם איתי בן זאב יצטרך להשיב הלוואה שקיבל מהבורסה"

08.09.2019, 15:47 | רחלי בינדמן

מכה לוועד עובדי הבורסה: בית הדין לעבודה פסק לטובת הנהלת הבורסה בעקבות סכסוך עם הוועד בגין דרישת ההנהלה לקבל חזרה תשלומי יתר מ-29 עובדים המשתכרים מעל ל-42 אלף שקל, בגין החזר הוצאות רכב שקיבלו.

קראו עוד בכלכליסט

מזה חודשים רבים מתנהל בין ועד העובדים וההנהלה סכסוך רווי יצרים, כאשר ההנהלה מאשימה את הוועד באינטרסים זרים. בשיאו של הסכסוך אף התפטר הוועד ומונה במקומו ועד זמני בסיוע ההסתדרות.

אחת הסיבות לסכסוך נעוצה בדרישה של הנהלת הבורסה בנובמבר אשתקד מ-29 עובדים להחזיר כספים ששולמו להם בגין החזר הוצאות רכב, בגלל טעות חישובית. מדובר אך ורק בעובדים ששכרם עולה על 42 אלף שקל בחודש, שקיבלו החזרים בשוגג, בניגוד להסכמי העסקה על רכיב השכר המלא שלהם, ולא בגין תקרה מוסכמת של 42 אלף שקלים. דרישת התשלום נעה בין 1,750 שקל לעובד ל-20 אלף שקל, כאשר הבורסה הציעה החזר בפריסה של בין 6-12 תשלומים.

בורסת ת"א, צילום: בלומברג בורסת ת"א | צילום: בלומברג בורסת ת"א, צילום: בלומברג

אלא שמיד עם היוודע דבר הדרישה להחזר (לכלכליסט נודע כי חלק מאותם עובדים שנדרשו להחזר, הם חברים בוועד עובדי הבורסה), שלח הוועד הודעה תקיפה להנהלה בדרישה לעצור את הגבייה ולא לפנות לעובדים בלי היוועצות עם הוועד.

בהמשך, הסכסוך הידרדר והגיע עד לבית הדין האזורי לעבודה בת"א בו מתנהלים דיונים כבר מספר חודשים. בין האנשים שהעידו בבית הדין היה גם חבר ועד העובדים אורן לרנאו, שלגביו יש להנהלת הבורסה טענות קשות על ניפוח שעות עבודה במשמרות, סכסוך שמתנהל בימים אלו באופן נפרד. כעת מתברר כי לרנאו עצמו נמנה על אותם 29 עובדים שמשתכרים בסכום שמעל ל-42 אלף שקל בחודש ולכן נדרש להחזיר כספים בגין הוצאות הרכב.

בבורסה עובדים כ-250 איש, ועלות השכר הממוצעת עומדת על כ-50 אלף שקל.

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב מסר בעקבות פסק הדין תגובה חריפה: "החלטת בית הדין לעבודה לדחות את בקשת וועד העובדים איננה מפתיעה בלשון המעטה. גם על פי החלטת בית הדין מהיום ברור כי ועד העובדים מונע מאינטרסים אישיים ומוליך שולל את עובדי הבורסה. לצערנו הרב, חברי הוועד עסוקים בלחפות על חבר הוועד שסרח באופן בוטה וזאת על חשבון כספם של עובדי הבורסה ותוך פגיעה חמורה במוסד העבודה המאורגנת. הבורסה כגוף משמעותי בכלכלה הישראלית, מחוייבת לפעול על פי חוק ובהתאם לאמות מוסר בלתי מתפשרות. חובתנו תמשיך להיות שירות ציבור המשקיעים ולא כניעה לאינטרסים האישיים של חברי הוועד".

מטעם ועד עובדי הבורסה נמסר בתגובה: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט ושוקלים כעת לבדוק האם ההלוואה שקיבל המנכ"ל מקופת הבורסה בגובה של שלושה וחצי מיליון שקלים, הלוואה שתהפוך באורח פלא למענק עם תום תקופת כהונה בת חמש שנים – האם גם ההלוואה הזו עומדת בכל הכללים, או שאיתי בן זאב יצטרך אף הוא להשיב את המיליונים הללו לקופת הבורסה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות