אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט: "צריך לשחרר את החרדים מהגיוס לצה"ל לתקופה של 8 עד 10 שנים"

בנט: "צריך לשחרר את החרדים מהגיוס לצה"ל לתקופה של 8 עד 10 שנים"

בראיון לגלי צה"ל אמר בנט, מראשי מפלגת ימינה: "אני יודע שאני אפסיד קולות כשאני אומר את הדבר הזה, אבל זו האמת"

08.09.2019, 18:17 | שחר אילן

נפתלי בנט, מראשי מפלגת ימינה, מציע לשחרר את החרדים מהגיוס לצה"ל. בנט אמר את הדברים בראיון לגלי צה"ל. "אני יודע שאני אפסיד קולות כשאני אומר את הדבר הזה, אבל זו האמת – צריך לשחרר את החרדים מגיוס חובה לצה"ל לתקופה של 8 עד 10 שנים".

קראו עוד בכלכליסט

גיוס חרדים (ארכיון), צילום: שאול גולן גיוס חרדים (ארכיון) | צילום: שאול גולן גיוס חרדים (ארכיון), צילום: שאול גולן

יצויין, כי סיכויי ההצעה של בנט לעבור הם קטנים, זאת מאחר שהיא פוגעת בעיקרון השוויון. בג"ץ פסל כבר פעמיים חוקים מפלים פחות. ההצעה היא הסלמה נוספת בעמדתו של בנט בעד ביטול הולך וגובר של השוויון בנטל. כזכור, בנט כשר הכלכלה היה הגורם העיקרי לתהליך שנקרא ריקון הבריכה ובמסגרתו ניתן באפריל 2014 פטור מלא משירות צבאי לכל תלמידי הישיבות שהיו אז בני ה-22 ומעלה. "כלכליסט" חשף בסוף יוני את הנתונים שלפיהם אף של-78% מהאברכים יש פטור משירות צבאי, הם אינם יוצאים לעבוד.

לכאורה זה מעיד על הכישלון של "ריקון הבריכה". הממשלה האחרונה נפלה בשל סרוב אגודת ישראל להעביר את חוק הגיוס של ליברמן כמו שהוא. זאת, למרות שבמערכת הפוליטית קיימת הסכמה שמדובר בחוק מצויין למפלגות החרדיות שלא יביא לגיוס של תלמיד ישיבה אחד בכפיה. החוק קובע יעדי גיוס נמוכים מאוד וסנקציות חלשות מאוד במקרה של אי גיוס. אבל רבני אגודת ישראל בראשות האדמו"ר מגור הרב יעקב אריה אלתר התעקשו על כמה דרישות סמליות. דרישה מרכזית שלהם היתה שהממשלה ולא הכנסת תקבע את יעדי הגיוס כך שניתן יהיה לשנותם במקרה של אי עמידה ביעדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות