אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקר לאומיות ופופוליזם: "ייתכן שלא יקבלו את תוצאות הבחירות" צילום: נחום סגל

חוקר לאומיות ופופוליזם: "ייתכן שלא יקבלו את תוצאות הבחירות"

פרופ' בני מילר: "לחוק המצלמות מטרה כפולה: להרתיע בוחרים ערבים מהקלפי ולעודד תומכי נתניהו לצאת להצביע כי 'הם' מזייפים וקיימת סכנה לבחירות מוטות ולפיכך לנפילת השלטון"

09.09.2019, 09:07 | אדריאן פילוט
"לחוק המצלמות מטרה כפולה: להרתיע בוחרים ערבים מהקלפי ולעודד תומכי נתניהו לצאת להצביע כי 'הם' מזייפים וקיימת סכנה לבחירות מוטות ולפיכך לנפילת השלטון. וכך - ככל שהמירוץ יהיה צמוד יותר, עולה הפוטנציאל לאי־קבלת תוצאות הבחירות" – כך אמר ל"כלכליסט" פרופ' בני מילר, ראש התוכנית הבינלאומית ללימודי שלום וניהול סכסוכים באוניברסיטת חיפה.

"יש את הלוגיקה של משטרים פופוליסטים, שיערערו על חילופי שלטון בדמוקרטיות, ויש את מה שעומד מנגד, שהוא עוצמתם של מוסדות המדינה הדמוקרטית", הסביר מילר. לדבריו, בישראל המתיחות בין השניים מורגשת היטב: "מצד אחד מסורת של דמוקרטיה עוד מימי התנועה הציונית והיישוב היהודי, מול טיעונים של פופוליזם לאומני־ימני שיכולים להצדיק היעדר נכונות להעברת השלטון בדרכי שלום".

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

טיעונים אלה נחלקים לשניים, אומר מילר: "הטיעון הראשון גורס שמערכת שומרי הסף ואכיפת החוק מושחתת ורקובה. גם בישראל אנו עדים לכך שיש ציבור רחב שמטיל ספק בהוגנות של הפקידות המקצועית. הנימוק השני נוגע לשאלה מיהו העם האותנטי. וכאן הטענה היא שערבים לא שווים ולא חלק מהעם כי נאמנותם מוטלת בספק. אלה לא הטענות של הימין הליברלי של בגין האב או הבן, ואפילו לא של מרידור. מכאן נולדו 'הערבים נוהרים לקלפיות', חוק הלאום ועכשיו גם 'הערבים מזייפים'". זו הסיבה שמילר מתריע: "לקריאות האלו יש השלכות רחבות, כי חלק מהעם קשוב להן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מומחה לשלום וניהול סכסוכים
כלומר, תומך עיוור של חרפת אוסלו, בעד הגרוש מגוש קטיף ובהמשך גרושם של מאות אלפי יהודים מיהודה ושומרון, מדינה פלישתנאים עם טרוריסטים מחופשים לשוטרים על כביש 6 והחזרת הגולן לאסאד כדי שנראה קצינים איראניים משקיפים על טבריה ועין גב... אלה גאוני השלום המאמינים במדיניות של פיוס וויתורים נוסח צמברלין ואובאמנ
צפוני  |  10.09.19
1.
עוד אחד שרואה את העולם דרך המסננת שאימץ לעצמו
והעובדות לא יצליחו לבלבל אותו. למשל - פקידים שמסרבים לבצע את מדיניות השר, אבל לא אומרים זאת, אלא מבצעים את משנתם, בדרך של עיכובים וסחבת. מערכת משפט שדואגת להעלים כל מי שמנסה לשנות בה משהו, גם אם הוא פרופסור למשפטים - כמו דניאל פרידמן, שבוצע לו סיכול ממוקד ברגע שניסה לשנות את המערכת. ועוד כהנה וכהנה דוגמאות ועובדות. (אבל - ברור, רק הימנים, שטופי המח, ורעי המזג, הגזענים, האכזרים, הם הבעיה)
המגיב  |  09.09.19