אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרך להנפקת ענקית הנפט הסעודית עוברת דרך נפוטיזם בארמון צילום: איי אף פי

הדרך להנפקת ענקית הנפט הסעודית עוברת דרך נפוטיזם בארמון

בצעד תקדימי מונה בן למשפחת המלוכה לתפקיד שר האנרגיה לאחר שהודח קודמו. הרקע המקצועי של הנסיך אינו נתון למחלוקת, אך הסיבות האמיתיות למינוי הן סלילת הדרך להנפקת ענקית הנפט אראמקו ולהמלכת יורש העצר

08.09.2019, 21:58 | דורון פסקין

שבוע דרמטי נוסף בסעודיה הגיע לשיאו היום עם ההודעה על מינוי שר אנרגיה חדש במקומו של ח'אלד אלפאלח. בצעד תקדימי מונה לראשונה בן למשפחת המלוכה לתפקיד שמעצב את מדיניות הנפט של אחת המדינות החשובות בתעשייה זו.

קראו עוד בכלכליסט

השר, הנסיך עבדאלעזיז בן סלמאן (59), הוא בנו הרביעי של המלך ואחיו למחצה של יורש העצר מוחמד בן סלמאן. אבל, הקרבה המשפחתית איננה הגורם היחיד שהכשיר אותו. מבחינה מקצועית, מינויו אינו נתון במחלוקת. מדובר במומחה אנרגיה שבמהלך שלושת העשורים האחרונים שימש בתפקידים בכירים במשרד האנרגיה, כולל סגן שר. בתפקידו האחרון הוא כיהן כשר בלי תיק והופקד על תיקים רגישים, כמו המו"מ עם כווית על חידוש הפקת הנפט באזור החיץ הנתון במחלוקת בין שתי המדינות.

עבור אלפאלח מדובר באקורד סיום צורם שלא נחת עליו בהפתעה. בשבועות האחרונים קוצצו סמכויותיו והוא נדחק מהמעגל הקרוב של בן סלמאן. לפי דיווחים, אלפאלח, שצמח מתוך ארמקו, חברת הנפט הגדולה בעולם, לא הפגין התלהבות כלפי התוכנית של הבוס להפריט חלק ממניותיה. בן סלמאן סבר גם שאלפאלח פועל להאטת קצב הרפורמות ולא עושה די על מנת להעלות את מחירי הנפט בשוק העולמי. בנוסף, הוא היה נתון למתקפות בלתי פוסקות ברשתות החברתיות כמי שנתפש כבלתי אמין בשל הצהרות מנוגדות לגבי העלאת מחירי הדלק.

מתקן נפט של ארמקו, צילום: רויטרס מתקן נפט של ארמקו | צילום: רויטרס מתקן נפט של ארמקו, צילום: רויטרס

שליח קבוע לפסגת אופ"ק

 

החשש הראשוני שעלה בשווקים הבינלאומיים, ולפיו הדחת אלפאלח היא סימן לאי־יציבות או לשינוי מדיניות הנפט של החברה הבכירה בארגון אופ"ק - אינו במקום. הנסיך עבדאלעזיז היה שליח קבוע של הממלכה בוועידות הפסגה של אופ"ק ושותף למו"מ שהביא להסכם בין סעודיה לבין רוסיה בדבר קיצוץ התפוקה, כדי לייצב את מחירי הנפט. בהקשר זה, מיהרו גורמים בריאד להרגיע את סוחרי הנפט והדגישו כי מינויו של הנסיך אינו מבשר שינוי משמעותי במדיניות הנפט שלה — כלומר, התיאום עם רוסיה צפוי להימשך. מעבר לכך, השר החדש בקיא בענייני המשרד וכניסתו לתפקיד אמורה להיות חלקה.

עד כה נמנעו שליטי הממלכה מלמנות בן למשפחת המלוכה לתפקיד שר האנרגיה. ההסבר שניתן לכך היה החשש כי הדבר יוביל לערעור האיזון העדין בתוך המשפחה השלטת ויהפוך את מדיניות הנפט של הממלכה לבת ערובה של תמרונים פוליטיים במשפחה. עתה, עם מינוי עבדאלעזיז, נוהג זה השתנה, בדומה לעוד מוסכמות שנשברו בממלכה במקביל לעלייתו המטאורית של מוחמד בן סלמאן וריכוז סמכויות אדירות בידיו.

לשינוי המהותי כמה הסברים. ראשית, השנים הקרובות צפויות להיות מכריעות עבור המשק הסעודי, זאת בהינתן שאיפתו של יורש העצר לממש את תוכניתו לרפורמות כלכליות נרחבות במסגרת חזון 2030. במוקד התוכנית ניצבים מגזר הנפט והיעד לצמצם את התלות בו בשנים הקרובות. מרכיב משמעותי בתוכנית הוא הנפקת ארמקו כדי לממן חלק מהרפורמות. מינויו של עבדאלעזיז מרמז כי המלך, ובייחוד יורש העצר, סבורים כי רק אדם עם הרקע המשפחתי והמקצועי של הנסיך יוכל להביא מהלכים אלה לכדי מימוש. בנוסף, קשרי המשפחה שהתפרשו עד כה כחיסרון, עשויים להפוך ליתרון. זאת משום ששר האנרגיה מגיע בפוזיציה פוליטית אחרת למו"מ עם שאר השחקניות בשוק הנפט העולמי, ובכלל זה רוסיה.

בהקשר הנרחב יותר, מינויו של השר החדש הוא עוד נדבך בחיזוק מעמדו של יורש העצר וסלילת דרכו לארמון המלוכה, כשהוא מוקף באנשי אמונו.

יו"ר חדש לארמקו

 

ההודעה מגיעה ימים ספורים אחרי שני מינויים נוספים שמחזקים את מעמדו. הראשון, מינויו של פהד אלעיסא למנהל לשכת חצר המלוכה. עוד מינוי משמעותי הוא יו"ר חדש לארמקו, יאסר אלרמייאן. לפי גורמים בסעודיה, מינויו הוא איתות לכך כי התוכנית להנפקה חלקית של ענקית הנפט, ששווייה מוערך ב־2 טריליון דולר, עשתה צעד נוסף קדימה.

אלרמייאן, בנקאי מוערך, עומד בראש זרוע ההשקעות הממשלתית, האמורה לשחק תפקיד מפתח במימוש חזון 2030. בשנים האחרונות הוא הפך לאיש אמונו של בן סלמאן, ולפי מקורות מסוימים, הפך ליועצו הפיננסי הבכיר ביותר ושותף מלא לתוכנית הרפורמה.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות