אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת יינות ביתן שכרה את רו"ח יוסי בכר כיועץ מיוחד צילום: תומי הרפז

רשת יינות ביתן שכרה את רו"ח יוסי בכר כיועץ מיוחד

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר יסייע לבעל השליטה, נחום ביתן, להתמודד עם חובות של מאות מיליוני שקלים שצברה הרשת בעיקר בעקבות רכישת כמעט חינם ומגה

09.09.2019, 09:12 | נווית זומר

נחום ביתן, בעל השליטה ברשת יינות ביתן, שכר את שירותיו של רו"ח יוסי בכר, יו"ר בנק דיסקונט ומנכ"ל האוצר לשעבר, כיועץ מיוחד לרשת. בכר אישר את הידיעה ואמר כי הוא אכן מסייע לביתן "בבחינת אפשרויות המימון לרשת ובבניית מבנה תאגידי שיהיה מותאם לחברה גדולה". מלבד זאת יסייע בכר בייעוץ בנושאים אסטרטגיים הקשורים לרשת.

קראו עוד בכלכליסט

על יינות ביתן רובץ חוב של מאות מיליוני שקלים, בין השאר בעקבות רכישת רשתות כמעט חינם ומגה, רכישה שמכבידה על מצבה הפיננסי של הרשת ועל דירוג הסיכון שלה אצל מבטחות האשראי, שצימצמו את הכיסוי הביטוחי לספקים שמוכרים באשראי לרשת. בכר יסייע לביתן במגעיו מול הבנקים בנושאים של קווי אשראי, מחזור הלוואות ועוד. ביתן משקיע בימים אלה מאמצים גדולים כדי לחלץ את הרשת מחובותיה.

יוסי בכר , צילום: אוראל כהן יוסי בכר | צילום: אוראל כהן יוסי בכר , צילום: אוראל כהן

בה בעת עם הניסיונות להביא משקיע שוררת הסכמה בקרב המקורבים ליינות ביתן כי מכירת עשרה מסניפיה תמורת 100 עד 150 מיליון שקל שיוזרמו לרשת ויקלו עליה את המחנק הפיננסי היא לא יותר מפתרון זמני לשלושה־ארבעת החודשים הקרובים. אין בסכום הזה כדי לפתור את בעיות היסוד של הרשת כמו הירידה במכירות, ולכן צריך לפעול במקביל, ובמהירות, כדי למצוא פתרונות לטווח ארוך כמו הכנסת משקיע, הזרמת כספים ושיפור הביצועים.

לא פחות חשוב מהייעוץ ומהטיפול בנושאים הפיננסיים הוא הייעוץ בתחום התאגידי: יינות ביתן, שהייתה שנים בניהול משפחתי, הכפילה בתוך כמה שנים את גודלה באמצעות מיזוגים ורכישות והייתה לרשת השנייה בגודלה בארץ. הטענה נגד ביתן, המכהן כמנכ"ל הרשת, היא כי הניהול וכלי הניהול של יינות ביתן כבר אינם מותאמים לגודלה. יש חשיבות גדולה לאיכות המבנה התאגידי, שמבטיחה שקיפות, בקרה ואנשי מקצוע בתפקידי מפתח, בעיקר משום שמשקיעים רציניים בוחנים בקפידה את הנושא וכך גם הבנקים המלווים.

ראוי לציין כי נחום ביתן החל בשנה שעברה לשדרג את ההנהלה, מינה בעלי תפקידים חדשים, ביניהם סמנכ"ל סחר ומנהלת משאבי אנוש, ובה בעת נפרד ממנהלים ותיקים. כמו כן החל להטמיע מערכות מתקדמות כמו מערכת סטורנקסט, אבל הרשת עדיין נמצאת בנחיתות לעומת הרשתות המתחרות.

רו"ח בכר, שהיה בעבר הרחוק שותף מנהל בפירמת ליובושיץ־קסירר, מונה ב־2003 למנכ"ל משרד האוצר. הוא עמד בראש ועדת בכר לרפורמה בשוק ההון ומונה ליו"ר בנק דיסקונט ב־2010. ב־2007 קיבל את אות אביר איכות השלטון. כיום הוא יועץ עצמאי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות