אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרלמנט הבריטי דחה שוב ההצעה לבחירות בזק; ג'ונסון: "לא נדחה עוד את הברקזיט" צילום: איי אף פי

הפרלמנט הבריטי דחה שוב ההצעה לבחירות בזק; ג'ונסון: "לא נדחה עוד את הברקזיט"

ראש ממשלת בריטניה אמר כי "הממשלה תמשיך במרץ במו"מ להשגת הסכם, בזמן שתתכונן לעזוב את האיחוד ללא אחד כזה"; בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים הבריטי ג'ון ברקו הודיע כי יתפטר בקרוב מתפקידו

10.09.2019, 08:28 | שירות כלכליסט

הפרלמנט הבריטי דחה בפעם השנייה את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לקיים בחירות בזק לפני הפסגה הצפויה להתקיים בבריסל ב-17 באוקטובר בנוגע לברקזיט. 293 מחוקקים בלבד הצביעו בעד ההצעה, בעוד שג'ונסון נזקק ל-434 קולות כדי להעביר את ההצעה. בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר ההחלטה אמר ג'ונסון כי ממשלתו "תמשיך במרץ במו"מ להשגת הסכם, בזמן שתתכונן לעזוב את האיחוד ללא אחד כזה".  

על רקע אי הוודאות סביב גורל הברקזיט, הפרלמנט הבריטי יצא היום לפגרה עד ה-14 באוקטובר, כשבועיים לפני מועד העזיבה המתוכנן מהאיחוד האירופי. ב-17 באוקטובר מתוכננת כאמור להתקיים פסגה של מנהיגי האיחוד האירופי, אך לפי האירופים לא התקבלו שום בקשות והצעות מיוחדות מבריטניה לקראת הפסגה, שבה ידונו בברקזיט.

ג'ונסון אמר עוד בפרלמנט כי "אגיע לפסגה החשובה הזו ב-17 באוקטובר, ולא משנה כמה כלים הפרלמנט הזה ימציא כדי לכבול את ידיי, אני אשאף להשיג הסכם לטובת האינטרסט הלאומי. הממשלה הזו לא תדחה עוד את הברקזיט".

על אף הצהרותיו של ג'ונסון, החוק שאושר אתמול חוסם את האפשרות לברקזיט ללא הסכם, כך שהוא מחייב אותו לבקש הארכה של שלושה חודשים למועד העזיבה, אלא אם הפרלמנט יאשר הסכם חדש עם האיחוד האירופי או יסכים עד 19 באוקטובר לעזוב בכל זאת בלי הסכם.

מוקדם יותר התייחס שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, לדיווחים לפיהם ג'ונסון עשוי שלא לציית לחוק שמחייב אותו לדחות את הברקזיט אם לא ישיג הסכם עם האיחוד האירופי. לדבריו, "הממשלה הבריטית תמיד תכבד את שלטון החוק. זו היתה העמדה הברורה והעקבית שלנו". עם זאת, ראב הוסיף כי "באופן טבעי יש חילוקי דעות לגבי כיצד לקיים את החוק".

בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: איי אף פי בוריס ג

יו"ר האופוזיציה ג'רמי קורבין מסר בתגובה כי אף שמפלגת הלייבור שבראשה הוא עומד מעוניינת ללכת לבחירות, הוא אינו מתכוון לתמוך במהלך של ג'ונסון עד שלא תובטח הארכה למועד העזיבה. "ככל שאנו מעוניינים בבחירות, איננו מוכנים להסתכן באסון של ברקזיט בלי הסכם", הדגיש.

בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים הבריטי ג'ון ברקו הודיע אתמול כי יתפטר בקרוב מתפקידו, והזהיר ממצב שבו הממשלה "מבזה" את הפרלמנט. ברקו, שהפך לדמות ויראלית בזכות קריאות ה-Order שלו למחוקקים המרעישים, ספג ביקורת קשה מחברי ממשלה, בטענה שהפר את הכללים כדי לכפות דחייה של הברקזיט ולמנוע פרישה ללא הסכם.

ברקו, שמתוקף תפקידו אמור להיות ניטראלי, עזר להעניק לחברי הפרלמנט שליטה על הליך הפרישה. בשבוע שעבר המחוקקים הנחילו לג'ונסון תבוסה, כשהעבירו חוק שמורה לו לבקש ארכה מבריסל ולדחות את תאריך היעד לפרישה (31 באוקטובר) אם לא יצליח להשיג הסכם. אתמול החוק הזה נכנס לתוקף. בחודש הבא יגיע ג'ונסון לפסגה בבריסל וינסה להגיע להסכם ברגע האחרון.

ג ג'ון ברקו | צילום: רויטרס ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות