אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: תובעים כלליים מ-48 מדינות פתחו בחקירת הגבלים עסקיים נגד גוגל

ארה"ב: תובעים כלליים מ-48 מדינות פתחו בחקירת הגבלים עסקיים נגד גוגל

התובעים חושדים בכך שהחברה מנצלת את כוחה העצום בשוק הפרסום המקוון לפגיעה בתחרות ובגולשים; הם העבירו לגוגל צו אזרחי ובו נדרשת לספק מידע בנושא. בלט בהיעדרו מן הקבוצה: התובע הכללי של קליפורניה, מדינת הבית של החברה

10.09.2019, 10:54 | שירות כלכליסט

קבוצת תובעים כלליים שמייצגת 48 ממדינות ארה"ב פתחה בחקירת הגבלים עסקיים נגד גוגל, בגין חשד לכוח בלתי סביר שיש לחברה על מתחרות בשוק הפרסום המקוון. קן פקסטון, התובע הכללי של טקסס, הכריז אתמול (ב') רשמית על פתיחת החקירה; "העובדות יובילו אותנו לאן שהעובדות יובילו אותנו", אמר. "אנחנו לא יודעים את כל התשובות". לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, שלחו התובעים לגוגל צו אזרחי הדורש מידע לגבי ההתנהלות בתחום הפרסום.

קראו עוד בכלכליסט

לפי טענת מו"לים ומפרסמים, לא עומדות בפניהם יותר מדי ברירות אלא להשתמש בשירות הפרסום של גוגל, שכן החברה מפעילה את הכלי השולט בהצבת פרסומות מקוונות ומנהלת את הפלטפורמה העיקרית שמחברת בין הגולשים והמודעות. גוגל מייצרת הכנסה גבוהה במיוחד ממכירת פרסומות שמופיעות לצד תוצאות החיפוש, וכן ממכירת באנרים המופיעים באתרים אחרים, אפליקציות ועוד.

מטה גוגל בקליפורניה, צילום: google מטה גוגל בקליפורניה | צילום: google מטה גוגל בקליפורניה, צילום: google

זו החקירה האחרונה עד כה בשורה של חקירות שבהן פצחו הרשויות נגד חברות הטכנולוגיה הגדולות, שחשודות בכך שהן מנצלות את הכוח וההשפעה שלהן כדי לחסל תחרות ולפגוע בתנאי הצרכנים. למשל, התובע הכללי של אלסקה קווין קלארקסון תהה האם ההתנהלות של גוגל גרמה לחברות לספוג עלויות כבדות יותר, שכן הן תלויות במיוחד בפרסום מקוון כדי להגיע ללקוחות. "מרבית האמריקאים חושבים שחיפוש בגוגל הוא בחינם, אך לחיפוש יש תג מחיר: איבוד החירות לבחור את המוצרים הטובים ביותר מהחברות הטובות ביותר", הוסיפה התובעת לזלי רות'לדג' מארקנסו. רשימת התובעים המשתתפים ארוכה, אך בולט בהיעדרו התובע הכללי של קליפורניה, מדינת הבית של החברה.  

דובר של גוגל ציטט דברים שכתב בשבוע שעבר קנט ווקר, סגן נשיא בגוגל: "השירותים של גוגל מסייעים לאנשים, יוצרים יותר בחירה ותומכים באלפי מקומות עבודה ועסקים קטנים ברחבי ארה"ב", כך לפי ווקר.במקביל, משרד המשפטים האמריקאי חוקר האם גוגל הפרה חוקי הגבלים עסקיים. החקירה כוללת גם את חברות הטכנולוגיה הגדולות פייסבוק ואמזון. חקירה נוספת נערכת מטעם נציבות הסחר הפדרלית (FTC).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות