אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירות מועד ב': אין מקום לאדישות צילום: ריאן פרויס

בחירות מועד ב': אין מקום לאדישות

הטענה שאין למי להצביע היא מביכה במיוחד. מי שלא מצביע לרע במיעוטו, תורם לכך שיתחזק רע גדול יותר מבחינתו

10.09.2019, 17:35 | צבי זרחיה
קריאת השכמה בכירי המשק בקריאה לעובדים: צאו להצביע ימין או שמאל, נתניהו או גנץ והקרב על החסינות - מעל הוויכוחים ניצבת הסוגיה החשובה ביותר, הזכות להצביע. כשתחושת האחריות של הציבור נשחקת, מתגייסים מנהלים מובילים במשק לקריאה: נצלו את הכוח להשפיע מאור שלום סויסה, 29 תגובותלכתבה המלאה

האדישות הכללית שמלווה את מועד ב' של מערכת הבחירות מעלה חשש כבד לירידה נוספת באחוזי ההצבעה.

הציבור הישראלי לא גילה התלהבות גדולה כבר בבחירות הקודמות, אז נרשמה ירידה ל־68.5%, לעומת 72% ב־2015. אלא שהניסיון מגלה שיש עוד לאן לרדת. ב־2006 למשל הצביעו רק 63.5%.

נסיונות הקואליציה לחבל בהצבעה, להרחיק מצביעים ערבים וליצור מהומות בקלפיות באמצעות חוק המצלמות מגבירים את החשש.

קלפי , צילום: גיל נחושתן קלפי | צילום: גיל נחושתן קלפי , צילום: גיל נחושתן

הבחירות הן לא רק ההליך הדמוקרטי המרכזי לקביעת השלטון, אלא גם אמצעי לחידוש הבעת האמון בתהליך. השבטים השונים בישראל החלוקים ביניהם לגבי מהות הדמוקרטיה, ואולי דווקא בשל כך חיוני שתהיה השתתפות רבה בבחירות.

הטענה שאין למי להצביע היא מביכה במיוחד. במקרה הטוב אתם זוכים להצביע למפלגה הקרובה ביותר לעמדותיכם ולאינטרס שלכם. במקרה הרע אתם מצביעים לרע במיעוטו. ועדיין, מי שלא מצביע לרע במיעוטו, תורם לכך שיתחזק רע גדול יותר מבחינתו.

"כלכליסט" פותח היום בפרויקט לעידוד ההצבעה בבחירות, במסגרתו יקראו עשרות מנכ"לים ובכירים במשק להצביע. בלי קשר לעמדות הפוליטיות – על כולנו מוטלת האחריות להגיע לקלפי, לקבוע את עתיד המדינה ולא להותיר זאת בידי אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות