אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ פיטר את היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון צילום: בלומברג

טראמפ פיטר את היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון

בולטון הוא היועץ לביטחון לאומי השלישי שמסיים את תפקידו בכהונתו של הנשיא האמריקאי. טראמפ: "הודעתי לו שאין צורך יותר בשירותיו, לא הסכמתי עם חלק גדול מהצעותיו". בולטון: "הצעתי להתפטר אמש"

10.09.2019, 19:26 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פיטר היום את ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי השלישי בקדנציה של טראמפ לאחר מייקל פלין והרברט מקמאסטר. בין השניים התגלעו חילוקי דעות מהותיים ביחס למדיניות החוץ למדינות כמו איראן, צפון קוריאה ואפגניסטן.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ הודיע ​​על ההחלטה בטוויטר. "הודעתי אמש לג'ון בולטון כי אין צורך יותר בשירותיו בבית הלבן. לא הסכמתי עם חלק גדול מהצעותיו, כמו גם אחרים בממשל, ולכן ביקשתי מג'ון את התפטרותו, שניתנה לי הבוקר. אני מודה לו מאוד על שירותו. אתייחס ליועץ לביטחון לאומי חדש בשבוע הבא".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: רויטרס

בתגובה להודעת טראמפ מסר בולטון: "הצעתי להתפטר אמש, וטראמפ אמר 'בוא נדבר על זה מחר'".

בולטון (70) מילא את תפקיד היועץ לביטחון לאומי מאז אפריל 2018. יותר מעשור לפני כן, הוא שימש כשגריר של ארה"ב לאו"ם.

בולטון נהג לדחוף את טראמפ לנקוט מדיניות אגרסיבית. עמדותיו של בולטון נחשבו נציות ואופיו, השש אלי קרב, פגע ביחסיו עם עמיתיו.

בשבועות האחרונים רמת ההשפעה של בולטון על הנשיא עמדה בסימן שאלה. טראמפ הגיב בסלחנות לשיגורי הטילים בצפון קוריאה ולא שלל פגישה עם נשיא איראן חסן רוחאני, בניגוד לעמדתו של בולטון.

פיטוריו של בולטון מגיעים כשבוע וחצי אחרי דיווחים ולפיהם טראמפ מדיר את יועצו הבכיר מדיונים. גורמים בצמרת הממשל האמריקני אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי הנשיא לא משתף את היועץ לביטחון לאומי בפגישות על מדיניות החוץ של ארה"ב בשל עמדותיו הנציות. "לבולטון יש מוניטין של מדליף", טען אחד הגורמים.

אחת הפגישות שמהן ניסה טראמפ להדיר את בולטון נערכה בתחילת החודש שעבר. בכירי הבית הלבן התכנסו לדיון מיוחד על הכוחות האמריקניים שמוצבים באפגניסטן. באותה הפגישה שאליה בולטון לא הוזמן, נכחה צמרת הממשל האמריקני. ממזכיר ההגנה מארק אספר, דרך הרמטכ"ל דנפורד, מזכיר המדינה פומפאו, סגן הנשיא פנס וראש ה-CIA ג'ינה האספל. לפי הדיווח, בולטון ואנשיו לא הוזמנו מחשש שיתנגדו להסכם עם אפגניסטן - וידליפו את הפרטים לתקשורת. 

לפי הדיווח, בולטון הצליח בסופו של דבר לשריין לעצמו כיסא בישיבה המדוברת. אחד מעוזריו פנה לראש הסגל בבית הלבן, מיק מולבני, ובולטון ביטא את עמדותיו המנוגדות לשאר חבריו בממשל על אפגניסטן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות