אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני דרש פתרון לתשלום חרדים בתחבורה הציבורית צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

גפני דרש פתרון לתשלום חרדים בתחבורה הציבורית

בפגישה עם שר התחבורה טען יו"ר ועדת הכספים שהמכרז לאפליקציות תשלום בתחבורה ציבורית לא רלבנטי לקהל החרדי שלא משתמש בסמארטפון

11.09.2019, 08:16 | רחלי בינדמן

אחד המכרזים הגדולים ביותר בשוק התשלומים צפוי להיסגר בסמוך לבחירות ‑ מכרז אפליקציות התשלום לתחבורה הציבורית. ל"כלכליסט" נודע כי המכרז שמסעיר את הבנקים ואת אפליקציות התחבורה הציבורית מסעיר גם את המערכת הפוליטית.

לפני כחודש נפגש יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לדיון בנושא התחבורה הציבורית לקהל החרדי בישראל. בפגישה אמר גפני כי המכרז שמוביל משרד התחבורה לא נותן מענה לקהל החרדי, שלא משתמש, לרוב, בסמארטפונים.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

המכרז מבקש הצעות להפעלה ותחזוקה של אפליקציית תשלומים דרך הסמארטפון שתהווה אמצעי תשלום נוסף בתחבורה הציבורית לצד כרטיס הרב־קו. התשתית הטכנולוגית לתשלום לא כוללת בשלב זה תשלום מבוסס טכנולוגיית EMV שמאפשרת תשלום ללא מגע אלא בקירוב הנייד או כרטיס אשראי למסוף התשלום. הפתרון הזה יכול לסייע לחרדים נעדרי הסמארטפון לשלם בכרטיס אשראי. כפי שנחשף ב"כלכליסט", אפליקציות התשלום של הבנקים ‑ ביט של הפועלים, פיי של לאומי ופייבוקס של דיסקונט צפויות להתמודד במכרז.

אלא שעבור הקהל החרדי שמרבה להשתמש בתחבורה הציבורית, המכרז הזה חסר משמעות. החרדים לא משתמשים במכשירי סמארטפון אלא אם מדובר במכשירים כשרים שלא כוללים דפדפן אינטרנט, גוגל, יוטיוב או רשתות חברתיות. רוב המכשירים הסלולריים של הקהילה החרדית הם מכשירים פשוטים ללא אינטרנט וללא חנות אפליקציות ולכן עבורם פתרון התשלום היחידי שנותר הוא הרב־קו.

מתחילת השנה אין אפשרות לשלם במזומן באוטובוסים ולכן נוסעים נדרשים לטעון את כרטיס הרב־קו מראש. בעוד שבעלי מכשירי אנדרואיד יכולים לבצע את הטעינה בהצמדת הכרטיס לגב המכשיר, מי שאין לו אנדרואיד נדרש לגשת לעמדות טעינה המפוזרות, בין היתר, ברשתות הפארם. עבור הקהילה החרדית בוצעה גם פריסת עמדות הטענה בבתי כנסת.

גפני דרש מסמוטריץ' לספק מענה מתוחכם יותר לקהל הדתי. יש אפשרות לדרוש במסגרת המכרז לייצר פתרון לתשלומים חכמים גם דרך סמארטפונים כשרים. בנוסף, ל"כלכליסט" נודע כי במשרד התחבורה קיבלו הצעה לפתרון טכנולוגי דרך שרשראות שעליהן יוטבע צ'יפ שיאפשר תשלום למי שיענוד אותם כתחליף לרב־קו. בשלב זה, הדיונים בין גפני לסמוטריץ' עלו בתוהו ולא נמצא פתרון לשיפור השירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
רכישת אוטובוסים למגזר הדתי ותשלום על חשבון גפני
הצעה זו באה רק להטיב עם המגזר הדתי שילכו לעבוד לפרנס את עצמם ולא להמשיך לגזול מהמדינה שרות צבאי לא דגל המדינה לא בזמן צפירה לרקוד על דמם של החיילים ובזמן התקוה ללכת כאילו לא קרה כלום שגפני וכל חבריו ירכשו אוטובוסים מכל הכסף שגנבו מהמדינה ויממנו אותם ויסיעו אותם למחוז חפצם ללא תשלום מיראה כמה זמן זה יחזיק עוד המצאה של נוכל גנב רמאי שמקומו יחד עם העומד בראש המדינה לשלוח מאחר סורג ובריח ולהוסיף את חברו משס וכולכם ברוכים
s.d  |  14.09.19
לכל התגובות