אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דריכות באירופה: הבנק המרכזי צפוי להעמיק את הריבית השלילית על הפקדונות צילום: איי פי איי, שאטרסטוק

דריכות באירופה: הבנק המרכזי צפוי להעמיק את הריבית השלילית על הפקדונות

הבנק האירופי המרכזי תחת הנהגתו של מריו דראגי יפרסם היום אחרי הצהריים את המדיניות המוניטארית המעודכנת שלו - בשווקים מצפים להורדה של עד 0.2% בריבית על הפקדונות, העומדת על 0.4%-; בתי השקעות מצפים לתוכנית רכישות חדשה - מהבנק נשמעו מסרים סותרים בנושא; הריבית על היורו תישאר ברמה אפסית

12.09.2019, 11:25 | מיקי גרינפלד

הבנק האירופי המרכזי צפוי להודיע היום (ה') על הרחבה מוניטארית נוספת, במסגרת הודעת הריבית המעודכנת שלו. הריבית על היורו צפויה להישאר ללא שינוי, ברמתה האפסית, והמהלך יתמקד בריבית על הפיקדונות - כמו כן ייתכן שתוכרז גם תוכנית רכישות חדשה. הבנק (ECB) פותח שבוע של החלטות ריבית, שעשויות להתברר כמשמעותיות מאד - ברביעי הבא יגיע תורו של הפד לפרסם את הודעת הריבית בארה"ב.

הציפיות בשווקים

ההערכה הרווחת בשוק היא שהבנק (ECB) יוריד עוד כלפי מטה את הריבית שלילית על הפיקדונות, העומדת כיום על  0.4%-. התחזיות של הכלכלנים עומדות על הורדה של בין 10 ל-20 נק' בסיס, כלומר לריבית שלילית של בין 0.5% ל-0.6%.  אין הסכמה בין הכלכלנים על האפשרות של תוכנית רכישות חדשה – לאחר שבדצמבר סיים הבנק את תוכנית הרכישות הענקית הקודמת שלו. אנליסטים רבים פרסמו תחזיות לתוכנית רכישות חדשה אך בשבועות האחרונים נשמעו לא מעט הערכות לפיהן הבנק בסופו של דבר לא יודיע על תוכנית רכישות בשלב זה (QE), בין היתר לנוכח מסרים סותרים שיצאו מראשי הבנק.  

בין בתי ההשקעות שכן מצפים לשילוב של הורדת ריבית על הפקדונות לתוכנית QE: בבנק אוף אמריקה מצפים להורדה של 20 נק' בסיס בריבית על הפקדונות ולהודעה על תוכנית רכישות בהיקף של 30 מיליארד יורו לחודש, לתקופה של 12-9 חודשים; בדויטשה בנק מצפים להורדה של 10 נק' בסיס בריבית על הפקדונות ורכישות של 30 מילירד יורו לחודש לתקופה של 12 חודשים; בגולדמן זאקס מצפים להורדה של 20 נק' בסיס ורכישות בהיקף כולל של 25-200 מיליאררד יורו, בחלוקה החודשית שיעדיף הבנק; בג'יי. פי מורגן מצפים להורדה של 10 נק בסיס בריבית על הפקדונות ותוכנית רכישות של 30 מיליארד יורו לחודש; ב-BNP פאריבה מצפים להורדה של 10 נק' בסיס ורכישות של 50 מיליארד יורו בחודש. .

זוהי ישיבת הריבית הכמעט אחרונה של הבנק האירופי תחת הנהגתו של מריו דראגי - ההחלטה האחרונה של נשיא הבנק הנוכחי תתקיים ב-24 באוקטובר, 7 ימים לפני פרישתו בסוף החודש הבא. דראגי מונה לתפקיד ב-1 בנובמבר 2011 והוא יפרוש בסוף החודש הבא בתום 8 שנות כהונה (כריסטין לגארד, היו"ר היוצאת של קרן המטבע הבינ"ל, אמורה להחליף אותו בתפקיד). 

ריבית שלילית על הפקדונות

ריבית שלילית על הפיקדונות משמעה בפועל תשלום של הבנקים על מזומן שנותר בלילה בקופתן, כיום בשיעור שנתי של 0.4%. התשלום אמור לעודד את הבנקים להזרים חזרה את הסכום לשווקים כמה שיותר מהר, בעיקר באמצעות אשראי, על חשבון חסכונות קצרי מועד, על מנת לעודד את העסקים.

הריבית השלילית אכן הגדילה מהותית את רמת הנזילות בשווקים אך יש טענה לפיה לנזילות עודפת יש מחיר - בין היתר, היא לוחצת כלפי מטה את הריבית בשוק הנגזרת מהריבית שמציב ה-ECB על היורו (כאמור רמה אפסית כיום), עד לרמת הריבית השלילית על הפיקדונות. במילים אחרות, עודף הנזילות מוריד את הריבית שמעניקים הגורמים הפיננסים (נגזרת מהריבית על היורו) לרמת הריבית השלילית על הפיקדונות. לפיכך, האתגר של הבנק האירופי הוא לשמר מצב של איזון בין הריביות  ולמנוע מצב שבו הריבית בשווקים יורדת מתחת לרמת הריבית על הפיקדונות.

נשיא הבנק האירופי מריו דראגי, צילום: איי אף פי נשיא הבנק האירופי מריו דראגי | צילום: איי אף פי נשיא הבנק האירופי מריו דראגי, צילום: איי אף פי

 

 

ריבית אפסית על היורו בעתיד הנראה לעין

בחודש יולי הודיע ה-ECB כי הוא צופה שהריבית תישאר "ברמתה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר" לפחות עד המחצית הראשונה של 2020. היתה זו הארכה חדה של תקופת הריבית האפסית, שלפי התחזית הקודמת של הבנק היתה אמורה להסתיים בסוף 2019.

בחודש מרץ השנה הודיע הבנק האירופי כי הריבית האפסית תישאר עד לסוף 2019, ובכך האריך את התקופה המתוכננת, לאחר שבחודש דצמבר העריך הבנק שהתקופה תסתיים בסוף הקיץ, קרי סביב חודש ספטמבר. עתה ספק אם גם בסוף השנה תשתחרר אירופה מהריבית האפסית על המטבע שלה. בחודש יוני העביר דראגי מסר ברור לפיו הבנק יהיה מוכן להשיק סבב נוסף של תמריצים, אם האקלים של צמיחה חלשה וחוסר ודאות פוליטי ימשיך. לדבריו, קובעי המדיניות ידונו בדרכי התגובה להאטה כבר בשבועות הבאים. נשיא הבנק אמר את הדברים בכנס השנתי של הבנק שהתקיים בפורטוגל.

בישיבה של מרץ 2019  הודיע הבנק על השקת תוכנית הלוואות לבנקים בריבית נמוכה - הנשיא מריו דראגי הודיע כי בכוונתו להשיק תוכנית הלוואות חדשה לבנקים באירופה, בריבית נמוכה - על מנת לסייע להם להרחיב את היקף האשראי הזול שהם מעניקים ללקוחות, ובריבית נמוכה - ובכך לתמוך בכלכלת גוש היורו. התוכנית החדשה תיכנס לתוקף החודש ומועד הסיום שלה נקבע למרץ 2021. ההלוואות שיעניק הבנק האירופי למוסדות הפינסיים בגוש יהיו לתקופה של שנתיים.

זוהי הפעם השלישית שבה הבנק האירופי פתח תוכנית הלוואות זולות לבנקים, בעקבות ההאטה הכלכלית עמה מתמודד גוש היורו מאז המשבר הפיננסי. הפעם הראשונה היתה ב-2014 והשנייה ב-2016. סכום ההלוואות שהעביר הבנק האירופי למוסדות הפיננסים בשתי הפעמים הקודמות עמד על כ-700 מיליארד יורו.

בחודש דצמבר 2018 הסתיימה תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק האירופי, 4 שנים לאחר שהחלה - הבנק ביצע בדצמבר את הרכישות האחרונות שלו, בסכום של 15 מיליארד יורו, והחל מינואר 2019 לא התבצעו יותר רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו.

הבנק האירופי הבנק האירופי הבנק האירופי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות