אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוחנה דחה את הוספת בחינת המסים לסטודנטים לחשבונאות צילום: אוהד צויגנברג

אוחנה דחה את הוספת בחינת המסים לסטודנטים לחשבונאות

שר המשפטים הזמני החליט על דחיית אחד הנדבכים המרכזיים ברפורמה שקידמה מנכ"לית המשרד לשעבר אמי פלמור, שפיטר בצעד שנוי במחלוקת; נכון לעכשיו, ביטול שנת ההשלמה נותר בעינו

11.09.2019, 13:43 | עמרי מילמן
שר המשפטים הזמני, אמיר אוחנה החליט על דחיית הוספת בחינת המסים לסטודנטים לחשבונאות - אחד הנדבכים המרכזיים ברפורמה שקידמה מנכ"לית המשרד לשעבר, אמי פלמור, שפיטר בצעד שנוי במחלוקת עם כניסתו לתפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

הרפורמה בלימודי החשבונאות קבעה כי תוכנית הלימודים תכלול שבעה סמסטרים בשכר לימוד אקדמי, במקום 6 סמסטרים. כיום, אחריהם נדרשים הסטודנטים לעשות גם שנת השלמה שעולה כ-25 אלף שקל, על מנת לקבל פטורים מחלק ממבחני ההסמכה.

מימין אמיר אוחנה שר המשפטים הזמני ואמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים היוצאת, צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן מימין אמיר אוחנה שר המשפטים הזמני ואמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים היוצאת | צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן מימין אמיר אוחנה שר המשפטים הזמני ואמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים היוצאת, צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

הרפורמה ביקשה גם, לצד קיצור המבחנים הקיימים בחשבונאות פיננסית וביקורת מ-4 ל-8 שעות, להוסיף מבחן הסמכה במסים שהפכו בעשורים האחרונים לנדבך משמעותי בעבודתם של רואי החשבון.

אלא שחלק מנציגי המוסדות האקדמיים הגישו לאוחנה מכתב מחאה בו טענו כי המסים אינם מהווים חלק מליבת תפקידו של רואה החשבון (אלא רק עבודת הביקורת). על כך הגיבה פלמור ואמרה כי הרפורמה נעשתה בשיתוף עם המוסדות האקדמיים על פני מספר שנים, ולכן ההתנגדות רק לאחר סיומה בעייתית.

בעוד שהרפורמה כולה הייתה אמורה להכנס לתוקף ב-2024, כלומר עבור סטודנטים שיתחילו את לימודיהם בשנה הבאה, אוחנה החליט כעת כי מבחני ההסמכה במסים יתחילו רק ב-2027 "וזאת לאחר שתיערך בשנת 2024 בחינה מקיפה של יישום הרפורמה, תוך בחינת הצורך בשינויים והתאמות בה, לרבות הצורך בקיום הבחינה הנוספת במיסים".

במילים אחרות, כלל לא בטוח שבסופו של דבר תווסף בחינת ההסמכה השלילית, מה שמבטל חלק לא קטן מהרפורמה שביקשה פלמור להוציא לפועל, אולם ביטול שנת ההשלמה בשלב זה נותר בעינו.

נשיאת לשכת רו"ח איריס שטרק מסרה כי "אנו מברכים על הרפורמה בכללותה שהיא חשובה ומשמעותית עבור מקצוע רואי החשבון בכלל ועבור הכשרת הדור הצעיר בפרט.

"אציין שזכינו לאוזן קשבת בהקשר לבחינה הנוספת במיסים. אנו שמחים על כך, שעל השר מקובלת הצעתנו בלשכת רואי חשבון, לפיה הבחינה הנוספת במיסים, תיכנס לתוקף לראשונה בשנת 2027, וזאת לאחר שתיערך בשנת 2024 בחינה מקיפה של יישום הרפורמה, תוך בחינת הצורך בשינויים והתאמות בה, לרבות הצורך בקיום הבחינה הנוספת במיסים."

בהתייחסה לנושא משך תקופת ההתמחות, שיידון כעת כשלב הבא, במטרה לבחון האם יש השפעות של הרפורמה על כך, ציינה שטרק שכעת עם סיום תהליך הקול קורא של משרד המשפטים בנושא, אנו נלמד את העמדות לעומק ונדון בנושא במסגרת מועצת רואי חשבון ולשכת רואי חשבון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות