אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קליפורניה: אובר וליפט יחויבו להגדיר את עובדי הקבלן שלהן כשכירים צילום: רויטרס

קליפורניה: אובר וליפט יחויבו להגדיר את עובדי הקבלן שלהן כשכירים

בית הנבחרים במדינה אישר חוק תקדימי, החל על חברות שמשתמשות באפליקציות כדי לנהל את הסחורות והשירותים שלהן; מושל קליפורניה גאווין ניוסום צפוי לחתום עליו עוד השבוע, לאחר שבעבר הביע תמיכה במהלך וטען כי חברות "כלכלת החלטורה" פוגעות בזכויותיהם הבסיסיות של עובדים

11.09.2019, 15:06 | שירות כלכליסט

בית הנבחרים של קליפורניה אישר אתמול (ג') חוק תקדימי שיחייב חברות כמו אובר וליפט להגדיר את עובדי הקבלן שלהן כשכירים. החוק Assembly Bill 5 עבר ברוב של 29 מול 11 מתנגדים, והוא חל על חברות שמשתמשות באפליקציות כדי לנהל את הסחורות והשירותים שלהן.

החוק עובר לאישור הבית העליון, שם הוא צפוי לעבור גם כן ולהמשיך לשולחנו של המושל גאווין ניוסום, שקרוב לוודאי שיחתום על אישורו לפני שהפרלמנט יוצא לפגרה ביום שישי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

רכב של אובר, צילום: AP רכב של אובר | צילום: AP רכב של אובר, צילום: AP

ניוסום כבר הביע תמיכה במהלך לאחר שטען שחברות הטכנולוגיה ומעסיקים אחרים פוגעים בזכויות בסיסיות להגנה על העובדים כמו "שכר מינימום, ימי מחלה בתשלום וביטוח בריאות".

החוק החדש צפוי להשפיע על מעל מיליון עובדים במדינת קליפורניה, שמוגדרים כעובדי קבלן וככאלו לא זכאים להגנות ולזכויות כמו שכר מינימום, שעות נוספות ודמי אבטלה. החוק עבר לאחר שנים של דיונים, בניסיון לקבוע כיצד ניתן לנהל בצורה טובה יותר את "כלכלת החלטורה", במסגרתה עובדים שכירים רבים הפכו לפרילנסרים, ועובדים לפי חוזה המבוסס על הביקוש לשירות.

פירוש הדבר הוא שחברות כמו אובר, ליפט וחברת משלוחי המזון דור-דאש, שהיו בין המתנגדות הקולניות ביותר לחוק, יאלצו לשנות את המודל העסקי שלהן, ובתוך כך להפסיד מיליארדי דולרים. לפיכך, הן כבר התחייבו להשקיע 30 מיליון דולר להגשת הצעה שתעלה להצבעת התושבים ותפטור אותם מציות לחוק.

"רק שלמו לעובדים הארורים", הגיבה בטוויטר לורנה גונזלס, חברת הפרלמנט שיזמה את הצעת החוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות