אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת לונדון

מייסד Percepto: רחפנים יכולים ליצור קיצוץ עצום בהוצאות תפעול

אריאל אביטן סיפר כיצד הרחפן האוטונומי שפיתחה החברה מסוגל לחסוך כסף באחזקת מערכים מרוחקים בתחום האנרגיה הסולארית. כמו כן, הסביר בוועידת הטכנולוגיה והחדשנות של כלכליסט על יתרונות תפעוליים שונים שמספק הרובוט המעופף

12.09.2019, 17:46 | עומר כביר, לונדון

"רחפן אוטונומי יכול לחסוך חצי מיליון דולר בשנה בתפעול של אתר סולארי מרוחק, וזה עוד לפני שמדברים על חיסכון בהיבטים כמו אבטחה" – כך אמר מייסד מפתחת הרחפנים האוטונומיים Percepto, אריאל אביטן, ב-Mind The Tech 2019 - ועידת הטכנולוגיה והחדשנות של כלכליסט בלונדון.

קראו עוד בכלכליסט

פרספטו מפתחת רחפנים לשיפור היעילות של פעילויות תפעול, בטיחות ואבטחה בתעשיות כמו גז ונפט, אנרגיה, אנרגיה ירוקה, כרייה, נמלי תעופה וים ורכב. המוצר של החברה מורכב מרחפן ותחנת בסיס שמשמשת לא רק כנקודת הטענה אלא גם כמרכז תקשורת בין הרחפן לאתר הפעלה מרוחק. מפעיל, אם צריך, יכול לשבת באתר מרוחק ולקבל מידע כמו תמונה מרחפן או מפה שמתעדכנת במשימות שלו.

בוועידה הדגים אביטן איך שימוש ברחפני החברה יכול לשפר היבטים תפעוליים שונים, באמצעות סיפור מקרה של אתר סולארי בצ'ילה. "אתרים סולאריים הם שוק צומח בעל סוגיות תחזוקה מהותיות", אמר.

"רחפנים אוטונומיים מאפשרים להפחית עלויות תחזוקה תוך הגדלת היעילות. הפעילות שלנו מתחילה כבר בשלב בניית האתרים. אנחנו אוספים מידע על בנייתו ותפעולו של האתר. לחברות רבות אין גישה למידע כזה, ואנחנו מאפשרים להם לקבל מדדי ובדיקות איכות בזמן אמת, ומספקים יישומי בטיחות ואבטחה חשובים. משימות כמו פטרול אווירי מאפשרים לאבטח את האתר בלי להגדיל את העלות התפעולית".

ערכת רחפן של פרספטו, צילום: Percepto ערכת רחפן של פרספטו | צילום: Percepto ערכת רחפן של פרספטו, צילום: Percepto

אבל הכסף האמיתי הוא בתפעול השוטף של האתר. "באתר סולארי יש הרבה פאנלים", אמר אביטן. "אם פאנל שבור, לא מחובר, מוצל או מלוכלך, הוא מייצר פחות אנרגיה ומפעיל האתר מייצר פחות כסף. אתרים אלה יכולים להיות באזורים רחוקים מאוד ולהתפרס על פני שטח ענק של מאות קילומטרים. האתר בצ'ילה כולל 250 אלף פאנלים באמצע שום מקום. מבחינת תחזוקה, אם מישהו יתחיל לבדוק פאנלים ידנית יידרשו ארבעה חודשים לבדוק את כל האתר.

"אנחנו עושים את זה בשלושה ימים. לא צריך אף אחד באתר, המפעיל של הרחפנים יושב בסנטיאגו והרחפן אוסף בקביעות מידע על האתר. הוא מזהה פאנלים שבורים או מלוכלכים ומספק נראות גדולה יותר על האתר. הטכנאי יודע בדיוק לאן ללכת, הוא לא צריך לבזבז זמן על חיפוש הבעיה ויכול ישר לתקן אותה. הרחפן מחפש אנומליות, ומערכת בינה מלאכותית מנתחת אוטומטית את התמונות ומזהה פאנלים שבורים או מלוכלכים. הרחפן עושה את זה כל יום, 50 טיסות ביום. אוסף מידע, מנתח ומייצר דו"ח שנשלח למפעילי האתר. יישום אבטחה מאפשר לזהות תנועה אנושית. זה מגדיל את אבטחת האתר, ויוצר הרתעה משמעותית יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות